SIP berači

Prošle sezone su svi berači krunili.Obrati pažnju na gume bitera(što guraju kukuruz sa komušačkih valjaka)-ako su jake preseci ih u donjem delu jedno 4,5 cm pa će kukuruz lakše prolaziti,znači omogućiti klipovima da lakše prolaze manje će kruniti.
 
Kruni se zato sto je suv i ima raznih kako ih ja zovem mekih sorti kao na primer pionir.
 
@ siz

Do krunjenja zrna u berbi beračima, pogotovu kad su nove gume na komušaljkama zna dolaziti i kad ima previše "komušačkih noktiju" koji se postavljaju u metalne komušaljke. Pokušaj da bereš bez tih noktiju ili smanji njihov broj, sigurno pomaže, to govorim iz vlastitog iskustva.
 
ja sam kod mog beraca povadio sve te komusacke nokte a moze kruniti naj vise kako je pisao Zoran one gumene zvijezde ili lopatice zavisi sta je kod tebe ako previse stiscu klip kukuruza na komusacke valjke (perusace)
 
Ti bitere ne možeš da šteluješ,kod berka se on spušta i diže kako ti hoćeš,još jednu stvar,ne znam koliko ti je radni sto nagnut prema elevatoru,nagni ga koliko može,imaće bolju propusnu moć,brže će ići klipovi.Ne znam sad za te nokte,njima je funkcija da zakači ljuštiku.Osnov čistog branja su sve gumene rolje,tu ljuštika teško može da prođe,zato berko čisto bere.Probaj i da što više približiš rolje,kada ovo sve odradiš bolje će brati,nisu to loši berači samo malo mi zbog neiskustva pravimo greške.Ja kada sam kupio Berka (a pre toga sam imao sipa 10 godina),on više ima zmajevih karakteristika(sklopke),dokle god ih nisam postezao nisam mogao da radim kako treba.Fabrička podešavanja su jedno a praksa drugo(to mi je rekao i jedan berkov serviser)
 
@ biznismen

U svakom pogledu je EKO bolji od KK30. Imao sam oba i velika je razlika u branju sa jednim ili drugim i to ne samo u visini kipovanja bunkera. Ako budeš imao kakvih pitanja u vezi SIP berača slobodno pitaj, ali prvo detaljno pročitaj ovu temu kako te je uputio @NA. Pozdrav od Mirka iz Kule! :cao:
 
Evo danas i ja kupih berač KK 30 pa da se pohvalim.


sq3uoy.jpg
 
@ markokurjega

Sretna ti bila kupovina! Berač na slici izgleda dosta solidno, samo mi nije jasno šta je to navareno u "kljunovima", iznad privodnih lanaca. Ako si imao takav berač onda znaš kako ga treba pripremiti za sezonu, ako ti nešto zapne, slobodno pitaj. Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
 
Veruj mi da o beračima malo znam sad tek učim radio sam sa njima kao klinac kad mi nije bilo jasno na kom principu radi.to ni meni nije jasno zavarene su neke duple ploče i u njima poslagane kao od spoljašne gume trake.ne znam čemu služi videću kad počnem raditi inače berač sam uzeo od jednog čiče i on mi se kune da je berač brao godišnje 4 do 5 jutara što se i vidi ja mislim.a hteo sam inače tebe pitati pošto vidim da si imao iskustva sa ovim beračima i da si u jednom postu spominjao da se malo može ubrzati u radu uz par modifikacija (doduše pisao si za eko ) pa me interesuje jel može na njemu nešto da se uradi po tom pitanju ,inače vuće ga ursus 355 pa neznam ni kojom brzinom i koliko obrtaja je najbolje raditi, normalno s obzirom na kukuruz.
 
@ markokurjega

Može se bez nekih velikih troškova i KK30 ubrzati kao i EKO 3500. O tome je već pisano u ovoj temi, ali ukratko da ponovim: zameni se glavni pogonski zupčanik, produži lanac i zameni se lančanik na pogonu elevatora.

Ja sam na mojim beračima napravio niz inovacija koje su mi dosta pomogle u branju, a i u održavanju berača.

Moj ti je savet da berač rasklopiš, zameniš pohabane delove i tako kreneš u berbu, jer ćeš ga tako bolje upoznati, videćeš šta i kako se menja, demontira, a ako nešto nije u redu da to otkloniš u svojem dvorištu, po lepom vremenu, nego da te zadesi u ataru u kukuruzu i blatu.

Pripremi elastične čivije od 5,6, 8, 10i 13 mm i UVEK stavljaj predviđene čivije, a ne improvizacije tipa šrafa, eksera ili armature.
Pregledaj stanje pogonskih lančanika na privodnim lancima, ako imaju lufta ili su čaure oštećene, obavezno ih zameni.

O tome bi se dalo još puno pričati, ali da ne opterećujem forum dugačkim postovima, pitaj slobodno na PP. Imam i original tehničko uputstvo sa svim kataloškim brojevima delova berača, samo da ga prebacim u digitalni format pa ću ga postaviti na forum, ako urednici dozvole.
 
Imam i ja original knjigu dobio sam sa njim.i pošto sam hteo da ga farbam ,i mislio sam da ga rastavljam zbog pregleda,ali će mo se najverovatnije ja i ti naći na :ppozdrav: ako se slažeš pa da ja vidim kako si ti to kod sebe uradio i da mi kažeš gde si našao delove za njega što će mi u budućnosti trebati ali što kažeš da ne dužim,čujemo se. tu sam ja blizu kule pa ako bog da da se vidimo.
 
@ markokurjega

Nema problema, stvarno nismo daleko inaći ćemo se :ppozdrav: a ja ću ti pomoći oko nejasnih stvari, samo da nam vreme dopusti da obavimo žetvu, a pripremiti berač uopšte nije problem.
 
Nije tajna 1800 Evra ,taj sam berač našao po preporuci prvi sam ga došao videti i odmah kupio poveo sam čoveka koji ga zna u dušu i čim ga je pregledao reko da uzimam bez dvoumljenja,inače berač sam tražio sa ćaletom već par meseci i prelistavao sve oglasnike i sipov bilo koji ni blizu ove cene nisam mogao naći.E sad za te pare stvarno neznam gde ih ima još.malo skuplji oko 2300 (KK30) ćeš naći po oglasnicima.
 
Dobro si prošao,ja sam pre 5 godina prodao za 2400 E,dobri su samo je problem visina kipovanja
 
Sa tim sam upoznat nemam visoke prikolice pa mislim da to za sad neće biti problem.Bitno mi je da on radi dobro sa što manje stajanja.
 
Nazad
Vrh