Setvospremači

Cicimoric, jel ti ovako izgledaju te njive u kojima lomiš s opruge?
Ja sam probao ovu njivu da predjem setvospremačem, ali sam odustao, mislio sam da će se pokidati sve opruge kako su jako skakale.
2cxyuxv.jpg
 
Opruge sjetvospremača se nemogu variti,u stvari mogu ali da neide u njivu.

Sve se može zavarivati, samo treba odgovarajući dodatni materijal (elektrode) i odgovarajući izvor energije (aparat za zavarivanje). Lično nikad ne bih zavarivao opruge tek tako, čeono i to je to. Pošto su one dinamički opterećene, treba prvo dobro pripremiti mjesto, dakle izbrusiti duboke V-žljebove, dobro ispuniti varom sloj po sloj ali obavezno posle svakog sloja vršiti ravnanje prethodnoh (brusilicom se skinu neravnine i zaostala šljaka), izbjegavati pregrijavanje (pošto je to opružni čelik) jer može da izgubi elastičnost. Nakon zavarivanja opruge, obavezno spolja ojačati var, idealno bi bilo kada bi se mogla navući neka cijev, ali može i sa nekim debljim flahom. Dakle sprijeda i straga (pošto su u tom pravcu najveća opterećenja) zavariti flah preko vara po 3-4cm sa obje strane podjednako. Na taj način će mjesto loma biti ojačano i ukupno opterećenje se neće prenositi samo preko samog mjesta spoja dva segmenta opruge, već će dobar dio preuzeti ojačanja. Tako zavarena opruga će doduđe izgubiti dio elastičnosti, pošto je na dijelu na kojem je stavljeno ojačanje njena krutost značajno povećana. To bi dakle bio neki idealan način zavarivanja takvog elementa, ali to zahtijeva mnogo vremena, pa je lakše kupiti novu oprugu. Na gore opisani način sam zadavao i zavarivanje nekih polomljenih elastičnih elemenata (npr nosači elektro-motora)i na termoelektrani i nikad nije bilo problema sa novim lomovima na tom mjestu.
 
Po mom misljenju setvospremac bi trebao da radi redom od najgrublje do najfinije obrade zemljista.Prvo daska koja radi najgrublji deo posla poravnava teren i zatvara brazdu zatim S opruge da usitnjavaju i rastresaju zemljiste,prave setveni sloj, a zatim rotori koji zatvaraju brazdice od S opruga, dodatno usitnjavaju zemljiste i sabijaju teren,prvi malo grublje a drugi dodje kao finis.Nema mi logike da ide prvo finija obrada zemljista pa onda grublja.:cao::cao::cao:
 
Po mom misljenju setvospremac bi trebao da radi redom od najgrublje do najfinije obrade zemljista.Prvo daska koja radi najgrublji deo posla poravnava teren i zatvara brazdu zatim S opruge da usitnjavaju i rastresaju zemljiste,prave setveni sloj, a zatim rotori koji zatvaraju brazdice od S opruga, dodatno usitnjavaju zemljiste i sabijaju teren,prvi malo grublje a drugi dodje kao finis.Nema mi logike da ide prvo finija obrada zemljista pa onda grublja.:cao::cao::cao:

Upravu si kod nas jako slabo koriste ljudi dasku u setvospremiranju i kada gledas njivu popreko ona talasa katasrofa urade ta daska nije stavljena tu kao ukras meni nekad kad vucem ide zemlja i preko daske bitno mi je da poravnam razor ili brdo u sredini njive ili dzombaste grudve u dolini jer nazalost nemam jos uvek prevrtac pa jedne godine nabacim na komsiju a druge oduzmem.
 
Onda se lepo skinu rotori pa se prvi prolaz uradi bez njih na veću dubinu.Nakom toga vrate se rotori i drugi prolaz se uradi sa njima na setvenu dubinu,kod mene uspeva tako a dasku nemam uopšte na setvospremaču.
 
Moze i tako::super::Ni moj nije imao dasku kad sam ga uzeo al sam je naknadno dogradio,nekako mi se vise svidja kad prodje sa daskom,a mislim da mi u losem oranju i cuva S opruge ipak ona primi te prve udarce.
 
Zanima me samo cena mozda kupim od jednog coveka nemoze vise da radi zemlju star je a kaze mi posto je kao nov pa pola cene mada ko zna sta je jos umislio u glavi da vredi nije puno radio a prilikom tranporta novog cim ga je kupio udario 90 i neke godine o branik i iskrivi desni kraj daske i malo ulubio desni flah od rama gde se daska kaci ona uska.Ja bi ga prosirio na dva krila imam vec jednog 2,90.
 
Nazad
Vrh