Setvospremači

Ne znam gde ih je Hudjik nabavio, ali do sad mi ni jedna opruga nije pukla, a uradile su podosta sto njiva sto puteva. Mislim da se nisam pogresio sto sam sam odlucio za ovog proizvodjaca jer sam vise puta "stiskao oci i skupljao ramena" misleci ...evo ga ode opruga, ili puce nesto.., ali na svu srecu nikad nista se nije ni iskrivilo. Imam u planu da ovaj prodm i kupim veci i oped ce to biti Hudjik.
 
Svojevremeno na vezbama na fakultetu smo imali zanimljiv divan sa jednim asistentom bas oko S opsuga na setvospremacima. Naime, covek je imao zadatak da proveri 'kvalitet' opruga na spravi predvidjenoj za to. Svaka ta opruga je kontruisana da prezivi odredjen broj pulzacija (neka me neko od gospode dipl. ing. i ovih sto teze da to budu isprave ako sam pogresio izraz) tj. da kazem izvijanja (naravno do granice normale) i vracanja, pomeraja napred-nazad. Tokom tih ispitivanja je bio zakljucak da si tadasnji neki domaci proizvodjaci bili daleko ispod standarda i norme a neki strani posteno preko norme sto se i dan danas moze sresti na starim setvospremacima (stari originalni Kongskilde npr.) tako da mislim da je to glavni razlog pucanja ili izdrzljivosti opruge. Naravno da skretanje ima uticaja na dugovecnost ali mislim da je to u mnogo manjoj meri jer, naopako da smo toliki debili da skrecemo konstantno sa spustenim setvospremacem...
 
Ja sam 2 njive radio gde je lezala voda i odjednom se povukla ostavivsi za sobom pstenu koru. Uradili smo drugar i ja sa mojim setvospremacem 2.9 oko 60kj, mozda malo vise i meni je samo jedna opruga pukla i to ona originalna Triple K iz 70 i neke godine. Mislim da je dosta sluzila a pukla je bas na 'spoju' izmedju lenije i njive posto sam to gruberisao iznivelisem kraj njive sa lenijom lepo a bilo je tvrdo u dosta grudava. Inace, vidi se da nije pukla na zdravo-bila je vec naceta...
 
I ja isto na imt-u nisam jos nijednu S oprugu promenio juce sam bas i put ravnao i neki manji vagas sto su blizu mene napravila gospoda kad su se po blatu vozala tandrko je i odskakao u 2-3 prohoda dok ga nisam lepo izravnao i vucem ga u krug ni nevadim ga iz zemlje kad dodjem do kraja njive.
 
Mozda u novom beceju fop ili vogel kako se zovu vec i imaju slicnog kvaliteta uzimao sam pre 4-5 godina od njih jedno 10 opruga nije mi zasad nijedna pukla
 
ja sam samo juce polomio oko 8 malih S opruga. do sad sam negde oko 20/ak ove sezone polomio, dosta je tvrdo dole, samo zapne i cvak, nema je. vecinu njih sam izlomio u prvom prohodu, mozda jednu dve samo u drugom.
 
Ne dizem ni ja na uvratinama i ravnam put.Samo pazljivo i nece puci(uvek).
U pitanju je IMT 2.9m(Kongskilde)
 
Te sa belim pecatom bi trebalo da su najkvalitetnije al ih danas tesko naci.
misliš made in denmark ja imam sve takve i za preko 30godina još nijedna nije pukla ako neko neveruje nek dođe da se uveri da su sve original made in denmark čak štzavviše na svakoj stoji natpis ,steva 1984 imt tj vogel ima dobar kvalitet znam jer kad sam ja uzimao plug u fopu imao sam čast da vidim kako probaju te opruge na nekoj mašini zaboravio sam naziv
 
72ublt.jpg
 
@Cicimoric da mi niste tako daleko poslao bih komsiju po polovne i lomljene opruge,on svaku svoju vari nema na spremacu opruge koju nije vario.
 
danas izmedju Beceja i Vrbasa sam video consumov setvospremac i imao je montiran manji rotor naprad a veci pozadi, kod mene je obrnuto, zna li neko kako je bolje?
:cao::cao:

Bolje je da je mali zadnji,uglavnom je tako na svim setvospremacima.Posto mu je obim manji trebalo bi da napravi vise okretaja od ovog veceg pa samim tim i da bolje usitni zemlju.
 
diklofen na kojoj rupi ti stoji daska, kod mene na srednjoj, al to mi nesto povisoko, razmisljam da je spustim za jednu rupu nize..

ako jos neko ima satexa neka mi odgovori, ili neki drugi spremac ako moze da mi kaze donja ivica daske koliko vam je izdignuta od zemlje
 
Nazad
Vrh