Setvospremači

2348wk.jpg
240zoua.jpg
2prcie8.jpg
24vjm21.jpg
cena je 2900 eura previ i veće veličine
2u90ghy.jpg
 
Sve se može zavarivati, samo treba odgovarajući dodatni materijal (elektrode) i odgovarajući izvor energije (aparat za zavarivanje). Lično nikad ne bih zavarivao opruge tek tako, čeono i to je to. Pošto su one dinamički opterećene, treba prvo dobro pripremiti mjesto, dakle izbrusiti duboke V-žljebove, dobro ispuniti varom sloj po sloj ali obavezno posle svakog sloja vršiti ravnanje prethodnoh (brusilicom se skinu neravnine i zaostala šljaka), izbjegavati pregrijavanje (pošto je to opružni čelik) jer može da izgubi elastičnost. Nakon zavarivanja opruge, obavezno spolja ojačati var, idealno bi bilo kada bi se mogla navući neka cijev, ali može i sa nekim debljim flahom. Dakle sprijeda i straga (pošto su u tom pravcu najveća opterećenja) zavariti flah preko vara po 3-4cm sa obje strane podjednako. Na taj način će mjesto loma biti ojačano i ukupno opterećenje se neće prenositi samo preko samog mjesta spoja dva segmenta opruge, već će dobar dio preuzeti ojačanja. Tako zavarena opruga će doduđe izgubiti dio elastičnosti, pošto je na dijelu na kojem je stavljeno ojačanje njena krutost značajno povećana. To bi dakle bio neki idealan način zavarivanja takvog elementa, ali to zahtijeva mnogo vremena, pa je lakše kupiti novu oprugu. Na gore opisani način sam zadavao i zavarivanje nekih polomljenih elastičnih elemenata (npr nosači elektro-motora)i na termoelektrani i nikad nije bilo problema sa novim lomovima na tom mjestu.


Ja sam tako isto vario dve opruge i posle par prolaza puca na mestu gde se zavrsava flah, tj. gde je ojacano sa gornje strane. Sto kazes gubi elasticnos i mora da se polomi, zato najbolje nova i stvar resena. Kod nas je 1000din komad i zavrsavas posao brze i lakse nego kad bi vario .
 
Ja sam tako isto vario dve opruge i posle par prolaza puca na mestu gde se zavrsava flah, tj. gde je ojacano sa gornje strane. Sto kazes gubi elasticnos i mora da se polomi, zato najbolje nova i stvar resena. Kod nas je 1000din komad i zavrsavas posao brze i lakse nego kad bi vario .

Kad se vari to ojacanje (flah ili komad S opruge) vari se samo sa strana uzduz a nikako popreko,zato sto sam taj var isece i osteti S oprugu i tu ce da pukne sigurno.
 
Prilikom takvih varenja samo bazične elektrode koristiti jer ovako gde god var bio pored će uvek da puca i tu leka nema.Ipak se kupi nova za 800 dinara a nije red da se baš nikada ne menjaju opruge,od čega bi živeli prodavci onda.
 
evo da i ja iznesem svoje utiske kao novopeceni vlasnik setvospremaca:

sa njim sam isao direktno u oranje - zimsko - i sledece godine cu ici prvo sa drljacom zatvaranje brazde jer se zemljiste poravna i setvospremac moze da postigne onaj pravi efekat, ovako ako ides prvom ima da te izlupa traktor ko sacuvaj Boze
u gajnjaci ne mora ali u tezim zemljistima nije bas preporucljivo

u jednoj parceli sam isao zatvaranje brazde setvospremacem zatim sam bacio ureu i posle toga sam presao drljacom rekoh zbog veceg zahvata, ali nisam zadovoljan ponegde se pojavila trava sto ju je setvospremac zatrpao tako da to vise necu raditi nego posle setvospremaca - setvospremac

isao sam sa pacjim nogama posto je svuda bilo travno i ono ko je izmislio svaka mu cast, posle jednog prolaza preko oranja 85% trave je otislo, a drugi prolaz sam uradio posle 2 dana i tu nije ostala ni travcica, a zemlja ko pepeo - nikad bolje nije pripremljeno sa manje goriva

u pitanju je satex 2.5m, traktor tafe 5900 4wd ide drugom - zavrsni prohod - samo brija iako su mu pacje sape za koje kazete da se mnogo teze vuku od onih kopalja pa bih ovom prilikom zahvalio svima koji su mi preporucili 2.5m za 60ks
 
Prekjuce mi stigao spremac Agromerkur 2.9,Danas sam ga prvi put poterao,Prvi put istanjirao jer je bilo tvrdo,zatim bacijo djubre i odma spremac,Druga brza 1800-1900 obrtaja IMT-558 samo vuce,moze i na maksimalnu dubinu ali onda dize temperaturu,Malo sam ga podigao na hidrauliku i konstantno je drzao 60 do 70C,Prednju dasku sam stavijo u srednji polozaj I prezadovoljan sam Ravno je i sve je iskopo,Sutra cu staviti snimak Jer sam danas zurijo da zavrsim.Ako neko uzima Agromerkur za Imt-558,560 Samo 2.9 Inace ce samo pricati pa moze i veci:cool:
 
Ja mislim da je to veliki spremac za 558 zato ti dize temperaturu.Da si uzeo 2,5 ili 2,6 bio bi pravi.Jedino ako je zemlja peskovita onda opravdava te dimenzije.Ja vucem 2,9 adin sa 577 i prvi prohod nemoze u 2 da nedize temperaturu i da ne mucis traktor.
 
Nisam mislio da dize preko nego sto je dozvoljieno.Evo primera kada radi 1 brzom na dubini od 10-12 cm temperatura je oko 65-70 zavisno od spolkjne, a kada radi 2 brzom prvo sto se lomis po brazdama a drugo temperaturas je od 75 do 80 stepeni.i jos da dodam to se desava u smonici dobro izmrzloj.
 
Nesto stvarno nije dobro na tom 577 ;),Ja imam zemlju i u peskovitom predelu(Slike) I imam zemlju Koja nije peskovita,I stvarno 2 brza 1800-1900 Temp u najtoplijem delu dana 70 C,cim malo zahladni padne ispod 60 ;),

Fotografija0364.jpg


Fotografija0365.jpg


Fotografija0366.jpg


Fotografija0367.jpg


Fotografija0368.jpg


Fotografija0369.jpg


 
Zorancile:Radi odlicno ;),Ima caka u vodenoj pumpi I termostatu,A termostat je Od S46 Motora i veca je pecurka pa vecu kolicinu vode propusti,Da je teleoptik temp bi bila preko 80 C.

kishrobert,Merijo sam ga ukupno je sirok 3 Metara,29 onih opruga ima Kad ga dignem na hidrauliku Tockove i neosecam(Ali se nepropinje) ;),
 
Zorancile:Radi odlicno ;),Ima caka u vodenoj pumpi I termostatu,A termostat je Od S46 Motora i veca je pecurka pa vecu kolicinu vode propusti,Da je teleoptik temp bi bila preko 80 C.

kishrobert,Merijo sam ga ukupno je sirok 3 Metara,29 onih opruga ima Kad ga dignem na hidrauliku Tockove i neosecam(Ali se nepropinje) ;),
Sve to lepo izgleda ali ta dubina nije vise od 5-7 cm,ili me oci varaju.Ja u drugom prohodu idem kao ti u ovom i neosecam ga sa 2 brzom.
 
Ja sa IMT 560 vucem 2,80, ili 2,90 ne znam ni sam tacno, ali bih se rado menjao za 2,50, samo da nadjem ko hoce. U transportu cim se da gas skakuce traktor, a kada se radi, mora se uglavnom prvom, nekada moze i drugom. Iskreno mislim da je to pre pre veliko za imt 560. PS da dodam, uradi on posao, ali ipak sa 2.50 uradi bolje :) .
 
Nazad
Vrh