Setvospremači

beton.
lepo izorano, smrzlo, medjutim, padavine su sve sabile da veoma tesko ide.

imt 542 jedva vuce agromerkura 210 u prvoj brzoj.

a vi se tu frljate sirinama i brzinama i konjskim snagama.

jedino ako ga nosite po njivi tom brzinom sa tim konjskim snagama.

ko iole ozbiljno sprema njive, slozice se samnom, a ako letite po njivama, da bi rekli da ste spremili, onda vas razumem.
 
e danas sam se ponovo uverio da je 2.5m pravi izbor - jak nagib, ilovak nizbrdo drugom uzbrdo sam isao prva i to mozes da se zezas sa gasom od 1600-2000 kako volis dodajes oduzimas nema da se zagrcne, na njemu pacje sape ::svaka cast:: :ppozdrav:
 
Cika Jovo, upravo tako, radio sam sa 2,5 m daska i pacije sape, mnogo bolje uradi posao, a mnogo lakse ide na 560. Ovaj (sto imam 2.8 m je, proverio sam), em nema pacije sape, em nema dasku, ove godine pola njiva smo morali dva puta da prelazimo. Prvi put prvom brzinom, a drugi put drugom, naravno mnogo plice.
 
Sveto pravilo kod setvospremaca glasi: Uze, a brze !
potpuno se slazem sa tobom, uze a brze i opet si na istom, malo se vise gazi njiva ali to je nebitno, uze i gas jer svi znamo sto brze to bolje, ja planiram poslije zetve uzeti tesku zubu 3.30 a vucem i 4.50 ali kako to vam netrebam reci ne brze od 10 km na h a traktor place a sad imam od 3.30 i odlican posao radi ali je prilicno potrosen i red je da se kupi novi ako bog da....
 
Pije vode jos kako. Molio bih clana Panonstiba da moje tvrdnje iz predhodnog posta dokumentuje i u slikama, a ako ne onda bar da prepise pasus iz njemu poznate knjige.
 
Radna brzina ispod 8 km/h skracuje znacajno vek traktora. Da li ste znali ?

Po meni je ovo sasvim logično. Manja brzina kretanja može da nastane kada idemo u niskom stepenu prenosa a motor ide na previše visokim obrtajima, što nije baš zdravo, ili sa druge strane ako idemo u višem stepenu prenosa sa nižim brojem obrtaja, pa dolazi do "gušenja" motora, tj. ne dolazi do pravilnog sagorijevanja i taloženja nesagorelih ostataka unutar radnog prostora, po ventilima itd. Takvo gušenje je jako loše za svaki motor. Potrebno je dakle pronaći optimum, a to se radi tako što ili "povećavamo" traktor ili smanjujemo priključak. Mala brzina u obradi zemlje sa vučenim mašinama je čisto bacanje goriva, znate i sami da tanjirača, drljača, spremač, pa i sam plug, rade sve bolje što se brže krećemo (do odredjenih granica naravno).
 
Pretpostavljam da se misli na menjac, diferencijale i bocne reduktore prvenstveno kod onih masina koje nemaju prinudno podmazivanje? Izvinjavam se za off topic..ova zanimljiva diskusija se moze nastaviti u odgovarajucoj temi.
 
mil skini sa svake strane po dva " s " i resio si problem sirine pa nemoras menjati setvospremac. iskreno ja mislim da za ove nase traktore do 80 ks je najbolji zahvat s.s kada je masina samo toliko sira da pokriva trag od traktora, a da su s opruge gusce.
 
Danas sam sa jednim uvaženim članom Foruma išao da vidim neku poljoprivrednu mašinu i tamo vidimo ovaj setvospremač i morao sam da ga fotografišem:
o92w02.jpg

24qthco.jpg
 
Nazad
Vrh