Servisiranje traktora

Kod ovih 533 izgleda puca uvijek na istom mjestu, jer ikod mog je tu pucao dok je jos bio kod prvog vlasnika, kod mene je vec10 godina i nikad nije bilo problema sa tim, jer neko je to bas ljudski zavario, tako da nema brige samo pravog verioca i opleti.
Nebih da bude off topic, ali pre 8 godina na ursusu se otkacila klipnjaca i razbila blok velicine pesnice, sa lijeve strane, majstor je to rijesio tako da je na rupo stavio zakrpu od nekog lima od jedno 2-3mm i pricvrstio ga okolo vijcima m6 a ispod neki hermetik. Posto nijedan "vitalni" dio bloka nije bio ostecen to i dan danas radi ,a napravio je tako bar 1500 sati. Ako nekog bas zanima mogu nekad uslikati.
 
Da priupitam ja jos jednu stvar u vezi mog T 40,primecujem ovih dana da mu hidraulika jako sporo dize,dok je hladan ako povucem rucicu u polozaj da dize na leru,uopste nema reakciju,tek pri dodavanju gasa pocinje da dize poluge,ali mi se i tada cini da to ide prilicno sporo.Najvise sto se zagrejao ovih dana je bilo oko 50 stepeni,jer sam radio neke lakse poslove i kratko,ali hidraulika se isto ponasa i tada.Da napomenem da volan dobro radi.
Jos nesto sam primetio od jesenas,u oranju kada se ulje zagreje,u momentu kada hidraulika podigne skoro do kraja cuje se neko zujanje,ne mogu da procenim (a iskreno nisam ni pokusavao) da li dolazi od hidraulicne pumpe ili iz onog razvodnika za rucice.
U svakom slucaju i tada kada sam orao,i sada (sada je izrazenije) hidraulika na leru skoro i da ne dize.Takodje pre mesec i po kada smo kupili pneumatsku 4-rednu sejacicu i kada sam probao da je podignem,morao sam da dam bar pola gasa i onda je mlitavo dizao,a zujanje pumpe ili cega vec je bas bilo izrazeno.
Sta bi ovde mogao biti problem?
Ja tipujem na pumpu.
 
Varenje livenog gvožđa nije preporučljivo raditi sa predgrevanjem, ako je odlivak već mašinski obrađen na meru, tj ako nije sirov liv! A kako se ovde priča o varenju bloka motora, koji ima mali milion tolerancijskih mera na sebi, predgrevanje takvog dela je isuviše rizična rabota, te se takav odlivak vari "na hladno" i jedino na šta treba paziti je da se ne pretera sa amperažom, i da se ne sme praviti var duži od 15mm nego se prave kratki varovi koji se naslanju jedan na drugi, i to sa zastojem radi razvođenja toplote! Ako nekom nije jasno kako se to radi, bolje nek ode kod stručnjaka, nego da napravi kuršlus koji posle nemože da se opravi!

---------- Poruka napisana u 13:14 ---------- Prethodna poruka je at 13:14 ----------

Ako treba nek se javi na PP, mogu i ja da mu odradim....
 
Da priupitam ja jos jednu stvar u vezi mog T 40,primecujem ovih dana da mu hidraulika jako sporo dize,dok je hladan ako povucem rucicu u polozaj da dize na leru,uopste nema reakciju,tek pri dodavanju gasa pocinje da dize poluge,ali mi se i tada cini da to ide prilicno sporo.Najvise sto se zagrejao ovih dana je bilo oko 50 stepeni,jer sam radio neke lakse poslove i kratko,ali hidraulika se isto ponasa i tada.Da napomenem da volan dobro radi.
Jos nesto sam primetio od jesenas,u oranju kada se ulje zagreje,u momentu kada hidraulika podigne skoro do kraja cuje se neko zujanje,ne mogu da procenim (a iskreno nisam ni pokusavao) da li dolazi od hidraulicne pumpe ili iz onog razvodnika za rucice.
U svakom slucaju i tada kada sam orao,i sada (sada je izrazenije) hidraulika na leru skoro i da ne dize.Takodje pre mesec i po kada smo kupili pneumatsku 4-rednu sejacicu i kada sam probao da je podignem,morao sam da dam bar pola gasa i onda je mlitavo dizao,a zujanje pumpe ili cega vec je bas bilo izrazeno.
Sta bi ovde mogao biti problem?
Ja tipujem na pumpu.
Regulacioni ventil na razvodniku,ili deobni na pumpi.
 
Hvala Srdjane,danas sam malo razgledao i ustanovim da to zujanje definitivno dolazi od razvodnika u kabini,tacno kada dodje do kraja ili blizu i kada treba da vrati rucku u neutralni polozaj cuje se zujanje i rucica se ne vraca,cim je vratim prestaje.
Mada mi se cini da sada kako je malo toplije bolje dize, i to znatno.
Gledao sam taj razvodnik i spolja i iznutra i ne vidim gde bi mogao biti taj regulacioni ventil,da li neko zna?

Da kazem jos da danas kada sam kupovao neke sitnice za traktor,u prodavnici vidim da za T 40 postoje 3 razlicite hidraulicne pumpe,sve pasu,ali se razlikuju u velicini i protoku,ona najveca novijeg tipa je za pola veca od starog tipa,i ima jaci pritisak,tako da kad bude bilo malo para viska uzecu je,a to mu dodje 7000 din.Verujem da ce sa njom i volan biti malo laksi i da ce brze dizati.
 
I da se nadovezem-taj venti se nalazi sa zadnje strane razvodnika,moze se videti iznad desnog akumulatora(ako gledamo kako sedimo u traktoru) ima kuglicu i oprugu,i ako nije nikada menjana,dobila je ris,a mozda je i zalepila na telo ventila.
 
Tacno ima otvor iznad akumulatora,ali se tamo nahvatalo zemlje i jos svakakvih gluposti pa nisam video dobro,ne bih rekao da je ikada menjan,pa cu ga u skorije vreme promeniti.
 
Prilikom varenja bloka motora pozeljno je da se izbuse male rupe na pocetku i na kraju vara, te da se varenje obavlja postepeno u fazama odnosno da se vari isprekidano zbog svojstava gusa da puca kod nagle promjene temperature najbolje ako se radi u kucnoj radinosti da se varenje bloka radi nekoliko dana pomalo svaki dan. Drugi nacin varenja bloka je da se element koji se vari zagrije obicno oko samog mjesta puknuca (moze i brenerom al grijati do usijanja) zatim da se vari.Tecni metal nije losa stvar al najboje ga je nanijeti nakon varenja pa onda ismirglati da popuni eventualne neravnine.
 
Na 533 blok najcesce puca jer se prilikom ispustanja vode ne odvrnu sve slavine.Ima ih 3.Dve se vide lepo dok je jedna malo zavucena pa se misli da ih ima 2 kao i na 539.
 
Na 533 blok najcesce puca jer se prilikom ispustanja vode ne odvrnu sve slavine.Ima ih 3.Dve se vide lepo dok je jedna malo zavucena pa se misli da ih ima 2 kao i na 539.
Skoro pa tacno , 533 ima cev koja prolazi ispod diname pa je nize slavina nije ko na 9tku odma na bloku i ta cev se najcesce zacepi necistocama i muljem , zato savetujem da se stavi alternator i cev izbaci
 
Da li je moguce izbaciti tu cev?
Ja nesto mislim da nije, mada ne tvrdim
Kod mene je stavljen alternator (od keca) ali cev je i dalje tu.
Nisam bas siguran dok en pogledam ali mislim da i alternator "prekrije" otvor na bloku gde se ta cev kaci, tj otvor je iza alternatora.
 
Ja imam na 539,3 slavine,ne znam kako vi imate po dve?Na bloku,ona cev od hladnjaka do pumpe i na hladnjak u dnu...
 
Da li je moguce izbaciti tu cev?
Ja nesto mislim da nije, mada ne tvrdim
Kod mene je stavljen alternator (od keca) ali cev je i dalje tu.
Nisam bas siguran dok en pogledam ali mislim da i alternator "prekrije" otvor na bloku gde se ta cev kaci, tj otvor je iza alternatora.
Cev ti se onda nalazi izmedju alternatora i alnasera , mozes je skinuti i na to mesto zasrafiti slavinu od 10mm
 
Da li je moguce izbaciti tu cev?
Ja nesto mislim da nije, mada ne tvrdim
Kod mene je stavljen alternator (od keca) ali cev je i dalje tu.
Nisam bas siguran dok en pogledam ali mislim da i alternator "prekrije" otvor na bloku gde se ta cev kaci, tj otvor je iza alternatora.

ja je imam izbacenu, svake godine mi je bio problem s zacepljivanjem i sad mi je dopiz..la i izbacena je. ako se prejako stegne onda je teze odvrnuti rukom pa moram klijestima ali to je rijetko a meni je tocno u sredini izmedju alternatora (bosch od golfa jedinice) i anlasera. umjesto vijka kojim je bila pricvrscena ta cijev sam ubacio onaj mesingani umetak zajedno s pipom koji je bio na kraju te cijevi. taj umetak je napravljen u konus pa ne treba pretjerivati sa stezanjem , a zbog tog konusnog oblika ne treba nikakav dihtung ili sl.
 
Nazad
Vrh