Servisiranje traktora

Evo slike cepa na cijevi i na bloku kod imt-539.

imgp0018.jpg
 
kd1z7s.jpg

1zpn0aw.jpg

I na mom traktoru IMT 533 je isto s leve strane puko blok, mesto je samo malo obruseno i stavljen je tečni metal. To se dogodilo 2004g. i još uvek je dobro. Zanimljivo mi je samo to što se to dogidilo za vreme kad je bila rađena generalna motora. Blok je bio na obradi i ispitivan, došao nazad do majstora kod kog se pravila generalna i blok je pukao dok je još stajao na stolu. Prisutan sam bio svaki dan kod majstora i video sam kad se to desilo, nije bilo za vreme transporta ili ugradnje, samo je stajao na stolu.
 
Kod mene na 539 sve rupe za ispustanje vode su fabricke,nista nije naknadno buseno,isto kao na slici kod clana @lisnik.
 
Mislim da nebi. Mislio bi da je prilikom transporta možda u nešto udario blok ili nešto tako. Mada smo mi krivi pošto par puta nije bila ispuštena voda iz bloka (Trebalo skidati Dinamo..., Traktor je ispod šupe, možda neće biti takav -(minus)...). Sada imam stavljen Alternator od Z101 i slavina je stavljena na bloku, nemoram ništa da skidam.
 
hehe,
super pitanje :)
Pa ako je unutra antifriz onda ni ne mozes da ispistis vodu jer je nema, mozes antifriz :)
A zasto je voda a ne antifriz unutra?
Pa zato sto bar 70% njih pusta po negde, po malo, na creva, hladnjak, gubi po malo tecnost, dosipa se i eto.
 
Hoće da bude problema ako je u traktoru bila stalno voda pa se sipa antifriz.Od vode se stvori kamenac pa kad se sipa antifriz on razjeda taj kamenac i može doći do začepljenja kanala za rashladnu tečnost i do lepog karambola u motoru.
 
Pa logično nije da samo od sebe pukne. Sigurno je bio blok dosta tanak na tom mestu, možda i je napravio neke mikro rupice (jedna ili više...) prevozom od obrade do majstora koje se okom nisu megle videti, možda je dopomogla promena temperatura (primer ako je u kolima bilo toplo pa kad je iznesen u radionicu bilo hladnije...) i od svega pomalo nagomila se. Pukotina nije bila velika, dužina oko 5-6 cm debljine 2-3 mm. Ali nije se videla kada je blok stavljen na sto.
 
Trebalo bi.U najgorem slučaju može da se desi da rashladna tečnost ne dolazi do svih delova motora ili da je nema dovoljno što će naravno izazvati pregrevanje motora.Najblaži slučaj je da probije zaptivač glave motora ili da se glava iskrivi.
 
Da li mozda neko zna sta bi ovde mogao biti problem,opet je u pitanju T 40,desava se kada je hladan,verglam ga sa dekompresorom,i vrti dosta dobro,ali uopste ne izbacuje odmah dim na auspuh kako bi trebalo (po secanju sa starog T 40),nego bas nekako slabo,i kada tako pustim dekompresor do paljenja ne dolazi.Mada se desavalo i da na prvo verglanje sa dekompresorom i bez izbacivanja dima uspe da upali iz prve,ali recimo danas,jutros,tek iz 4-5-og puta je uspeo da upali,a nije uopste mnogo hladno.
Filtere sam menjao i prao taloznu casicu letos,sve vreme je radio na loz-ulje,ko zna,mozda su i zaprljani ponovo,ali kada jednom upali,radi bez ikakvih prekida i gasenja,za bos pumpu su mi rekli da je tarirana kada sam ga kupio,ali opet to sa sigurnoscu ne mogu da znam.
Da li ovde problem mozda pravi AC pumpa ili sta vec...?
Unapred zahvalan.
 
Znam,da otvori ventile,ali ako se kroz maglu secam mislim da je stari T 40 cak i tako izbacivao malo dima.
Izbaci on i sada jako malo,ali znam sigurno da je na starom procedura paljenja sa dekompresorom bila takva da se vergla,dok se malo ne zaleti,e tada kada je vec nastupio momenat za pustanje dekompresora,motor se cuje tako da kao da ima neki preskok u verglanju i cim se tada pusti dekompresor momentalno pali,a toga ovde nema nego samo konstantno vergla i nikakvog drugacijeg zvuka nema...
 
Nazad
Vrh