Servisiranje traktora

evo mene ponovo , dojadio sam sam sebi a kamoli vama :udri:
tek da se pohvalim , neravnomijeran rad motora koji je bio jako izražen na svim obrtajima sam riješio večeras , prvo sam stavio neku staru pumpu ali ona nije mogla ni da upali jer je sva zardjala
ali kada sam verglao bez cijevi od dizna da ozračim pumpu kompresija je izbijala na jednu diznu , ko god ne vjeruje ja mu poklanjam tu diznu :osmeh:
samo da ponovim , neki dan sam poskidao sve 4 dizne i odnio na štelovanje , magla je bila uredna ali pritisci različiti , poravnjao sam pritiske i vratio dizne
umjesto ove prosvirale sam stavio neku staru koju nisam ni provjerio , motor radi kao mačor , prede li prede

još uvijek je puknuta glava na njemu , provjerio sam i čaure ispod dizni , nidu ni one

savo da ti kazem sto se tice dizne kamion DAF ATI kada mu zasteka dizna kao tebi vrati kompresiju u bos pumpu preko dizne i cevi i ugasi se
 
evo mene ponovo , dojadio sam sam sebi a kamoli vama :udri:
tek da se pohvalim , neravnomijeran rad motora koji je bio jako izražen na svim obrtajima sam riješio večeras , prvo sam stavio neku staru pumpu ali ona nije mogla ni da upali jer je sva zardjala
ali kada sam verglao bez cijevi od dizna da ozračim pumpu kompresija je izbijala na jednu diznu , ko god ne vjeruje ja mu poklanjam tu diznu :osmeh:
samo da ponovim , neki dan sam poskidao sve 4 dizne i odnio na štelovanje , magla je bila uredna ali pritisci različiti , poravnjao sam pritiske i vratio dizne
umjesto ove prosvirale sam stavio neku staru koju nisam ni provjerio , motor radi kao mačor , prede li prede

još uvijek je puknuta glava na njemu , provjerio sam i čaure ispod dizni , nidu ni one

Normalna pojava povrata kompresije kroz diznu se desava prilikom generakke.Cest slucaj na klipnim(linijskim)bosh-pumpama.
 
Potrebna brzo pomoc.Kod skidanja kartera na imt 539.Da li je potrebno izvrnuti ova tri srafa ispod remenice radilice?Takodje me zanima da li se novi dihtunzi i plute na karteru mazu cime(hermetik,mast,ulje)?HVALA.
2wfp7v4.jpg
 
Ne treba da skidaš ta tri šrafa. Namaži silikonom, da te ne psuje onaj ko bude sledeći put da skida...
 
@Zorancile
U pravu si za ove srafove,zeznuo sam se. ::sramota::
Silikon je definitivno bolje resenje,a moras i da malo upasujes dihtung i plutu jer ih uvek ostave duze nego sto treba.
 
Tačno, zaptivači su uvek malo duži i širi na onim krajevima koji idu u žljeb gde se stavlja pluta.
 
Pluta i kad se otkrati treba da se ostavi da viri po milimetar na krajevima da bi je,dok se steze karter,sam pritisak jos bolje upasovao.
 
Iza ta tri srafa je aluminijski polumjesec koji je kuciste plutanog dijela dihtunga kartera.Nesmijes ih odvrtati prilikom skidanja kartera jer
ako ih skines taj polumjesec ostaju da drze samo dva vijka iznutra.Ako je dihtung slucajno dihtovan hermetikom ili nekim jacim silikonom moze se desiti da polomis taj dio.Cest slucaj lomljenja nestrucnim skidanjem kartera.

imgp0068.jpg


imgp0069.jpg


imgp0072.jpg
 
Još nešto da dodam, kad bude da vraćaš karter, prvo zalepi silikonom zaptivače na blok, pa onda ubaci plute.
 
namesti jedan kraj plute da viri 1mm pa je lepo upresuj u ležište ja to radim drvenom drškom od čekića i onda je samo na lednom kraju skrati ali isto ostavi 1mm
 
Vjerovatno ces morati i krajeve dihtunga malo skracivati da se mogu poklopiti rupe dihtunga sa rupama vijaka.Ovisi o proizvođaču dihtunga.
 
Ako je dihtung kartera plutani i lepi se silikonom dolazi do klizanja dihtunga.Resenje: Opran i osusen karter ''namazati'' tanko Tigar-lepkom. To isto uraditi i sa stranom dihtunga koja se postavlja na karter. Saceka se 5-10 min. pa se pazljivo postavi dihtung na karter kako bi tacno dosla svaka rupica na svoje mesto. Manje vicnom majstoru je potreban i pomocnik, jer jednom pogresnom postavkom se ne moze popraviti zato sto osuseni lepak automatski ''hvata''. Pre pocetka lepljenja dihtunga na karter mora se upasovati polumesec-i. Polumesec se napasuje bez lepljenja uz odgovarajuci pritisak.Visak polumeseca se odsece, a kvalitetnim silikonom namaze samo gornja povrsina. Tako namazani polu-meseci bi trebali da se suse bar 1/2 h. pre montaze. Ostalo je lako...Krajnji rezultat: Dihtung zalepljen za katrer jednom njegovom povrsinom, a drugom ''cistom povrsinom''naleze na blok. Polu- meseci premazani silikonom koji je vec poceo da se susi samo na strani prema bloku.
 
Ja zalepim silikonom zaptivače za blok, pa na suvo uglavim plutane polumesece u žljebove, pa namažem silikon na karter, pa ga montiram.
 
Ako je dihtung kartera plutani i lepi se silikonom dolazi do klizanja dihtunga.Resenje: Opran i osusen karter ''namazati'' tanko Tigar-lepkom. To isto uraditi i sa stranom dihtunga koja se postavlja na karter. Saceka se 5-10 min. pa se pazljivo postavi dihtung na karter kako bi tacno dosla svaka rupica na svoje mesto. Manje vicnom majstoru je potreban i pomocnik, jer jednom pogresnom postavkom se ne moze popraviti zato sto osuseni lepak automatski ''hvata''. Pre pocetka lepljenja dihtunga na karter mora se upasovati polumesec-i. Polumesec se napasuje bez lepljenja uz odgovarajuci pritisak.Visak polumeseca se odsece, a kvalitetnim silikonom namaze samo gornja povrsina. Tako namazani polu-meseci bi trebali da se suse bar 1/2 h. pre montaze. Ostalo je lako...Krajnji rezultat: Dihtung zalepljen za katrer jednom njegovom povrsinom, a drugom ''cistom povrsinom''naleze na blok. Polu- meseci premazani silikonom koji je vec poceo da se susi samo na strani prema bloku.

Dihtung kartera koji su nosivi tj. prave vezu između mjenjaca i prednjeg stela sto je slucaj na vecini traktora nemogu biti plutani.Tako je i na imt traktorima.Dihtung je od klingirita i samo na prednjem i zadnjem dijelu gdje dihtuje preko radilice imaju dva plutana dijela dihtunga.Tacnije dihtung kartera kod IMT traktora sastoji se iz 4 dijela.2 dijela su od klingirita ,a druga dva od plute.

Nacin postavljanja:prvo se obavezno na blok upasu dijelovi od klingirita a zatim se postavljaju plutani dijelovi.Dijelovi od klingirita na krajevima obavezno moraju uci u utore .Tako da kad se postave plute krajevi dihtunga od klingirita budu ispod krajeva od plute.Spojevi se zbog sigurnosti od propustanja ulja mazu silikonom.
 
Nacin postavljanja:prvo se obavezno na blok upasu dijelovi od klingirita a zatim se postavljaju plutani dijelovi.Dijelovi od klingirita na krajevima obavezno moraju uci u utore .Tako da kad se postave plute krajevi dihtunga od klingirita budu ispod krajeva od plute.Spojevi se zbog sigurnosti od propustanja ulja mazu silikonom.
tacno da tacnije ne moze biti!
 
Lisnik, sad mi je otprilike jasno,mada ce meni biti malo teze jer neradim motor vec skidam samo karter"u stojecem stavu traktora" tj sve mi je naopacke na plafonu. I reci mi stavljas li ti kakvo sredstvo za zaptivanje i sa koje strane dihtunga i da li na obje vrste tj na klingerit samo, ili i na plutu, inace sam uzeo Cobest dihtunge?p.s. kakav je to silikon sto pominju svi ,nije valjda onaj za kupatila tj domacinstva?
 
Nazad
Vrh