Servisiranje traktora

Savoris-a šta sam ti ja druže rekao onda da ti je dihtung vrisnuo i da ga tražiš u kvalitetu ili da ga praviš u kvalitetu.tefloni kao tefloni neigraju skoro nikakvu ulogu nemoj se zavaravati,ako ima mesta i ako je predviđen za njih (a jeste)možeš da ih staviš a i nemoraš.obrati pažnju na zarez koji dihtuje iliti drži kompresiju na stublinama tj.na dihtungu kada se stegne.šarafe proveri dali su istegnuti na telu šarafa i na navoju isto.po pravilu i oni se menjaju posle 2-3 skidanja.proveri kamenac i zauljenost hladnjaka.može biti 100stvari.pozdrav
 
Molio bih tko zna da mi odgovori da li se moze na imt 533 osovina razvoda (koja pogoni pupmpu visokog pritiska broj 2 na slici) promijeniti bez da se skida komplet poklopac od ispred, tj. da li se moze otpojiti lancanik kroz onaj otvor gdje dolazi kompresor pa onda cijelo kuciste skinuti ili se bas mora skidati onaj veliki poklopac razvoda.

8e08a6ae.jpg
 
ali mirko pucije se vide golim okom , primijetio sam da je glava dobro konstruisana protiv pucanja jer je sva izsječena izmedju klipova

stubline su provjerene , dio na koji naliježe dihtung ni u jedne nije potonuo , samo je oštećen onaj uzvišeni dio gdje liježu tefloni i to najvjerovatnije jer teflona nije bilo pa je sagorijevanje na samom izlazu iz pretkomore uzrokovalo ta oštećenja

možda je vama lako za hidrotest jer ga imate u komšiluku , ovdje u široj okolici ga nigdje nema , vjerovatno da mi je najbliži u NS
Imas u Sapcu da uradis hidro test
 
Ako ti je sve to predaleko, možeš i da odradiš u kućnoj varijanti. Komadima isečenog lima i poliester gitom zatvori vodene otvore, pošto ti se glava ponaša tako da pritisak iz cilindara "duva" u vodeni deo, a onda nakači taj vodeni prostor na kompresor i pritisak od par bari bi trebao da pokaže eventualnu pukotinu. Uljne otvore ne moraš da zatvaraš. Kasnije git ukloniš oštrom špahlom i to je sve. Ali, što rekoše kolege, pre je to do zaptivanja ne go da je , ne daj Bože glava motora "roknula".
 
Pravi hidrotest se radi sa glavom koja ima radnu temperaturu vode. Može da se desi da se pukotina pojavi tek kad se zagreje i raširi.
 
ma ostavljam sada rus postrani malo , radi ovako ali pušta polako u sistem hladjenja , može da me posluži i kao takav dok ne odlučim šta ću raditi
ako već uzimam drugu glavu onda bih vjerovatno uzeo od 82ke pa bar da zamijenim i klipove i stubline i onda imam 82kin motor koji mi je potreban zbog snage , samo neznam šta ću za radilicu mamicu joj i tegove njene
za pumpu mi je lako

uglavnom smučio mi se i neću da se opterećujem njime , ujedno čekam i Rumu pa da vidim , možda iskrsne neka prilika pa sve planove prekrojim

a raspitao sam se malo ovdje za hidrotest , ima nedaleko od mene ali je problem što nemaju neke kalupe iil šablone za ovu glavu ma šta to značilo
 
Moze to da bude problem, jer onda mora rucno i pojedinacno da se zatvaraju otvori, a to onda lici na ono sto sam ti predlozio za kod kuce. I nije ti problem da zagrejes vodu, sto rece Zoran.
 
Imam pitanje za upucene.Trebaju mi dihtunzi kartera za IMT, ciji su kvalitetni? Kakav je Cobest? Hvala.
 
Dobar je i Cobest i Tesnila. Neki bezimeni su jeftiniji, ali imaju jako loše plute. Tvrde su i iskaču iz žljeba.
 
Tu ti je najbitniji dihtung glave motora.Ostali su svu isti.Najbolje ti je sobzirom na danasnji kvalitet dih. glave kupiti bakreni.Ima ih kupiti u trgovinama.
 
Ako ti treba samo dihtung kartera, onda nabavi neki od "prešpan" kartona jer on neće da se razvuče kao plutani. Samo u slučaju da postoji neki "falc" na zaptivnom delu, dobar je plutani ,jer onda mu on ne da da se razvuče. U svakom drugom slučaju bolji su zaptivači od prešpana. Ovo ti je važno kod tebe jer karter noseći deo konstrukcije traktora, prema tome mora da se solidno pritegnu šrafovi, a onda bi plutani dihtung jednostavno bio istisnut van površina zaptivanja.
 
Ma rastavljao sam fergu zbog kvacila, onda sam usput promijenio i zadnji semering radilice jer je poceo malo da ostavlja ulja ispod sebe.Kad sam ga otvorio onda sam shvatio da to i nije sa semeringa vec iza njega valjda sa kartera.(usput semering sam stavio prosli prije 2500 r/h i bio je Higum, crne boje). Karter nisam nikad skidao, tako da i neznam kakav je dihtung, jeli tu sve ravno ili ima udubljenja u vidu polumjeseca .
 
Milovane, Imt ima običan zaptivač na karteru (klingerit ili karton), a pluta koju ja spominjem se savija u polukrug i zaptiva prednji i zadnji kraj kartera. Ima žljeb u koji se utisne, ne može da izadje napolje kad se stegne. Problem je samo dok se postavlja.
Kad kupiš zaptivač za karter dobiješ i te dve plute.
 
Razumemo se, Zorane, pomenuo je Sova dihtunge za karter, pa smo tako otišli u tu debatu oko tipova zaptivača, a meni je prvo palo na pamet ono zaptivanje na bočnim površinama.
 
evo mene ponovo , dojadio sam sam sebi a kamoli vama :udri:
tek da se pohvalim , neravnomijeran rad motora koji je bio jako izražen na svim obrtajima sam riješio večeras , prvo sam stavio neku staru pumpu ali ona nije mogla ni da upali jer je sva zardjala
ali kada sam verglao bez cijevi od dizna da ozračim pumpu kompresija je izbijala na jednu diznu , ko god ne vjeruje ja mu poklanjam tu diznu :osmeh:
samo da ponovim , neki dan sam poskidao sve 4 dizne i odnio na štelovanje , magla je bila uredna ali pritisci različiti , poravnjao sam pritiske i vratio dizne
umjesto ove prosvirale sam stavio neku staru koju nisam ni provjerio , motor radi kao mačor , prede li prede

još uvijek je puknuta glava na njemu , provjerio sam i čaure ispod dizni , nidu ni one
 
I kod tebe, i kod mene neki "gremlini" u motorima. Meni propišao teflonski semering do zamajca zbog pene od vode u karteru, ali vidim da sve manje pušta. Da li je moguće da će da prestane curenje. Ne znam, mislio sam da ga je povećan pritisak izvrnuo ili šta već, ali izgleda da nije. Sad` mi je žao što nisam ugradio gumeni. Ili možda grešim ?
 
Nazad
Vrh