Servisiranje traktora

znam da sam pretjerao paljenje previše unazad bio , sada ću to srediti

niko mi ne odgovara šta raditi sa teflonskim prstenovima , stavljati ili ne ?
 
znam da sam pretjerao paljenje previše unazad bio , sada ću to srediti

niko mi ne odgovara šta raditi sa teflonskim prstenovima , stavljati ili ne ?

@ savoris

Drugar, ja sam koristio i sa teflonom i bez i nisam primetio neku razliku, stim što mi se desilo isto što i tebi na jednoj stublini kada je bio stavljen dihtung sa teflonima, ali sam to jednostavno rešio.

Ako nisi našao rešenje za nastali problem, objasniću ti kako sam ja to rešio.

Pozdrav od Mirka iz Kule.:cao:
 
mirko naravno da me sve interesuje ko ovog problema pa bih te molio da pojasniš

za sada ću samo da zamijenim dihtung i neću stavljati teflone, ako to ne uspije onda ću gledati šta ću

danas sam provjerio , nijedna sublina nije propala
 
Savo, moj drugar ima 82-ku i dok nije stavio teflone svake ali bukvalno svake godine je rus produvao! posle stavljanja teflona vise nije imao problema evo vec nekih 10-ak godina. moje misljenje,mada ne moram biti u pravu,nije njih fabrika dzaba postavila i isto tako mislim da oni vedre i oblace.
 
Teflone su izmislili trgovci, da bi uzimali lovu sirotinji. :haha:
Koji još motor ima teflone na zaptivaču?
 
@ savoris

Savo, malo mi nije jasno to što si prvo napisao

druga stvar , imam problem sa stublinama , oštećene su na onome dijelu gdje naliježe teflonski prsten na njih , znači onaj uzvišeni dio stubline
onaj dio gdje naliježe prsten dihtunga je na oko ravan , ali onaj uzvišeni dio je vidno oštećen , toliko da teflonski prsten neće imati nikakvu funkciju
stavljate li vi te teflonske prstenove i kakvi su vaši savjeti u vezi sa njima ?


a u drugom postu:

danas sam provjerio , nijedna sublina nije propala

Ali to češ ti sam proceniti. Na mojem "Belorusu", to je bilo dosta davno, pojavili su se isti simptomi sa gubitkom vode i podizanjem temperature, to se dešavalo ujesen, a pošto sam imao drugi traktor, zavrčio sam jesenje poslove i "rus" je ostao do proleća, Kada se prolepšalo vreme, skinuo sam glavu i ustanovio da je gornji deo stubline (povičen prsten) oštečen od vode. Majstori su me savetovali da omam dva rešenja, da zamenim oštečenu stublinu drugom koja je ispravna, ili da ovu obradim oštečenje i poravnam je sa ostalim stublinama.
U oba slučaja se oštećena mora izvući iz bloka motora, prilikom montaže obavezno nova guma koja dolazi sa spoljne strane stubline. Provera ravnosi stublina je uz pomoć komparatera, a može poslužiti i metalni lenjir i "špijuni" da se ustanovi odstupanje vrha stubline. Izjednačavanje visine se vrši podmetanjem metalnog prstena ispod stubline, a za to se korisi lim koji se skine sa dihtunga glave. Sada se nesećam tačno koje je debljine taj lim, ali mislim da je o,2 mm, no nisam siguran.

Ako idealno poravnaš stubline, odnesi glavu na ravnanje, postavi deblji dihtung glave i stegni glavu motora po rasporedu stezanja. Ja sam uvek stezao u tri puta sa pauzama od oko pola sata, prvo 9-10, zatim 15 i na kraju 21 kp. Zadnje stezanje nemože iz ruke, mora se koristiti poluga na moment ključu.
Da nedužim, ako te nešto detaljnije interesuje, čujemo se na PP.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:

 
mislis da bi trgovci izmislili tako nesto? mozda,ne tvrdim ja da je to obavezno,ali ne mogu da skode zar ne? u principu ja ni ne radim motore od rusa. sve ostalo da ali motore ne! ako slucajno i prihvatim posao onda gledam da to radi moj kum koji radi kod mene. zato i prenosim njegovo iskustvo da bih pomogao. e sad neka svako radi kako misli da je najbolje.
 
Šalio sam se, ali je činjenica da su tefloni u skorije vreme počeli da se koriste na Mtz, a ne mogu da se setim da ih neki drugi motor ima.
 
Lisnik, verovatno nabaciš na gedore neki veći krak, pa po osećaju, što ono kažu, majstorskom. Ili nekako drugačije ?
Svi podaci o stezanju glava odnose se na nove vijke.Uglavnom svi traktori kojima skidamo glave stari su deset i vise godina.Malo ko mjenja vijke glave motora.Znaci ako imas iskustva u poslu osjecaj nikad nevara.Uglavnom stegnem samo gidorom sve srafove.Tad malo produzim racnu za provjeru i to je to.
 
Što se tiče teflona na zaptivaču glave, to nemože da se kaže šta je bolje. Ja sam imao slučaj da mi je "Belorus" "produvao" na zaptivaču bez teflona, postavio sam novi sa teflonima i nije bilo dobro, pa sam opet skinuo glavu motora i vratio isti zaptivač bez teflona i bilo je dobro, a kad sam menjao i poravnavao jednu stublinu o čemu sam pisao u prethodnom mojem postu, postavljen je zaptivač sa teflonima i tako je trajao, čak sam i prodao traktor i kod novog vlasnika je služio, iako on nije "mazio" traktor.

Pravilo je da nema pouzdanog pravila.

Pozdrav od Mirka iz Kule.:cao:
 
Najtačnije je kad se glava steže na stepene. Stari šrafovi ne idu istom težinom, neki su malo masni, neki malo nategljeni...
 
Kolega savo stavi dihtung takav kakav kupis .Stegni moment kljucem glavu.Nakon toga jos malo pretegni poslije klika.Zatim pali i gas.
 
Kolega savo stavi dihtung takav kakav kupis .Stegni moment kljucem glavu.Nakon toga jos malo pretegni poslije klika.Zatim pali i gas.

stezati posle klika preko 21 kilu ? mislim da se ne razumijemo


@okrim
ta nejasnoća izmedju moja dva posta , znači stublina (dio gdje naliježe dihtung) je ravan sa blokom , oštećen je onaj uzvišeni dio stubline (koji je manjeg prečnika) tamo gdje naliježe teflonski prsten

e sad pošto je moj slučaj takav da tefloni neće u potpunosti vršiti svoju funkciju zbog oštećenosti stublina bojim se da mi oni jednostavno neće oduzeti silu pritiska glave bez potrebe , znači mislim da će bez njih dihtung biti jače stegnut

ili možda griješem ?
 
@ savoris

O tom izdignutom delu stubline ti i govorim da imaš dva rešenja koja sam naveo, ako to ne poravnaš sa ostalim stublinama bez obzira da li postavio teflone ili ne, nećeš imati dobro zaptivanje, Ako ti je glava motora skinuta, ispusti ulje iz kartera, istisni tu oštećenu stublinu. obradi je ili još bolje zameni sa ispravnom i da ne razmišljaš o zaptivenosti glave motora. Nije to veliki posao, samo što skidati karter moraš u ležećem položaju.

Neznam kako si vadio stubline (i da li si vadio) iz "Belorusa". Ja za taj posao imam napravljen alat koji umetnem između radilice u donju ivicu stubline, namestim hidrauličnu dizalicu ispod alata i polako podižem. Kada se poćne dizati ceo traktor ostavim tako dok ne otpusti i tako redom. Jednom sam morao tako podignuto ostaviti preko noći dok stublina nije otpustila.

Najbitnije ti je u svemu tome da glava motora bude poravnata, a stubline (cilindri) neoštečene i u istoj ravni, a zaptivač postavi kakav hoćeš, ako nisi imao sa teflonima, probaj ih sada postaviti.
 
@ savoris

O tom izdignutom delu stubline ti i govorim da imaš dva rešenja koja sam naveo, ako to ne poravnaš sa ostalim stublinama bez obzira da li postavio teflone ili ne, nećeš imati dobro zaptivanje, Ako ti je glava motora skinuta, ispusti ulje iz kartera, istisni tu oštećenu stublinu. obradi je ili još bolje zameni sa ispravnom i da ne razmišljaš o zaptivenosti glave motora. Nije to veliki posao, samo što skidati karter moraš u ležećem položaju.

Neznam kako si vadio stubline (i da li si vadio) iz "Belorusa". Ja za taj posao imam napravljen alat koji umetnem između radilice u donju ivicu stubline, namestim hidrauličnu dizalicu ispod alata i polako podižem. Kada se poćne dizati ceo traktor ostavim tako dok ne otpusti i tako redom. Jednom sam morao tako podignuto ostaviti preko noći dok stublina nije otpustila.

Najbitnije ti je u svemu tome da glava motora bude poravnata, a stubline (cilindri) neoštečene i u istoj ravni, a zaptivač postavi kakav hoćeš, ako nisi imao sa teflonima, probaj ih sada postaviti.
najbolji nacin za vadjenje stublina na belorusu
 
evo danas je bila borba čovjeka i zvijeri , prvu rundu je dobila zvijer a drugu , nadam se čovjek :osmeh:

jutros sastavim dihtung i sve ostalo , zakačim rotorljaču odem da pofrezam jednu baštu i desi se još gora situacije nego prije popravke
vodu izbacuje daleko brže nego prije otvaranja motora , posle odem da pofrezam jednu njivu i tu je tek nastalo sve živo što može biti loše :udri:::jako_besan:: vodu izbaci u roku 10 sekundi

dovukljam se kući kao prebjena mačka i sve ponovo rasturim , dihtung koji sam stavio je prosvirao na 2 klipa na 3 mjesta , ništa mi nije jasno :sta:
onako nadrkan neznam ni sam šta da radim već računam koliko mi vremana treba za generalku jer mi sada padaju neradni dani a daleko mi Ruma za čekati dijelove

pošto sam imao još jedan dihtung rezerve odlučim da ponovo sve sastavim , sve edtaljno očistim , sastavim , stegnem na 23 kile , upalim , zagrijem i ponovo stegnem glavu
vama će to vjerovatno zvučati normalno ali meni nije , glava je bila toliko popustila da je zavrtanje ponovo do 23 kile trebalo ići skoro 90 stepeni :sta:

nasuta voda a skinut remen od ventilatora , nema mjehurića nigdje ni za živu glavu , nadam se da će sada biti dobro


e sad oko dihtunga , stari dihtung koji je bio na njemu je neki ROYAL GASKET , jutros sam stavio neki bez imena i prezimena kupljen kod rusa (taj definitivno ne valja a lijepo zapakovan i izšaran silikonom) , i večeras sam ponovo stavio ovaj ROYAL
 
:ppozdrav:
evo danas je bila borba čovjeka i zvijeri , prvu rundu je dobila zvijer a drugu , nadam se čovjek :osmeh:

jutros sastavim dihtung i sve ostalo , zakačim rotorljaču odem da pofrezam jednu baštu i desi se još gora situacije nego prije popravke
vodu izbacuje daleko brže nego prije otvaranja motora , posle odem da pofrezam jednu njivu i tu je tek nastalo sve živo što može biti loše :udri:::jako_besan:: vodu izbaci u roku 10 sekundi

dovukljam se kući kao prebjena mačka i sve ponovo rasturim , dihtung koji sam stavio je prosvirao na 2 klipa na 3 mjesta , ništa mi nije jasno :sta:
onako nadrkan neznam ni sam šta da radim već računam koliko mi vremana treba za generalku jer mi sada padaju neradni dani a daleko mi Ruma za čekati dijelove

pošto sam imao još jedan dihtung rezerve odlučim da ponovo sve sastavim , sve edtaljno očistim , sastavim , stegnem na 23 kile , upalim , zagrijem i ponovo stegnem glavu
vama će to vjerovatno zvučati normalno ali meni nije , glava je bila toliko popustila da je zavrtanje ponovo do 23 kile trebalo ići skoro 90 stepeni :sta:

nasuta voda a skinut remen od ventilatora , nema mjehurića nigdje ni za živu glavu , nadam se da će sada biti dobro


e sad oko dihtunga , stari dihtung koji je bio na njemu je neki ROYAL GASKET , jutros sam stavio neki bez imena i prezimena kupljen kod rusa (taj definitivno ne valja a lijepo zapakovan i izšaran silikonom) , i večeras sam ponovo stavio ovaj ROYAL

Razumijemo li se sad.:ppozdrav::cool::ppozdrav::cool:
 
Kažem ti da su loši zaptivači u poslednje vreme, nema više onih ruskih tvrdih koji su bili namazani grafitom, ti se nikad nisu rascepili na slojeve kad skineš glavu, a nisu se ni upresovali.
 
Nazad
Vrh