Servisiranje traktora

da li mozda izbacuje vodu ina cep od hladnjaka ,postoji mogucnost da ti je prsla stublina
pa na čep i izbacuje , hladnjak i crijeva su sva ok


Rasklapaj to odmah, verovatno ti voda prodire u taj cilindar i pravi mali "hidro-udar" , čim se čuje to lupanje. Nema s tim zezanja, i sam znaš !

znam brate ali frka sa vremenom , evo već je sjetva pri kraju tako da vjerovatno sutra ili prekosutra rasklapam
 
koji si ti genije , baci taj fakultet to je ispod tvog nivoa , idi zamijeni onoga sa bijelim čuperkom i zove se Boris
 
Imaš ti sreće, jer si dobar čovek, i izdržaće "ruja" tu vodu. Kako izgleda prvo jutarnje paljenje, jer je ono zbog te vode na "lošem mestu u još gorem trenutku, najrizičnije ? Ali, neka da ne "prizivamo"....
 
sa prvim paljenjem nema problema , jednostavno stanje vode u hladnjaku pri stajanju i manjem opterećenju traktora miruje , samo pri ekstremno teškom opterećenju motora automatski počinje napinjanje sistema za hladjenje

sutra samo idem u šumu da izčekrkam nekih 8 komada bukvi i slijedi konačno ''dizanje glave'' , jedini problem je što u petak je nemam gdje poravnjati osim da odem u federalni dio BiH gdje ne važi veliki petak
 
Ali sam zato ja kod sebe "prizvao" problem. Pre dva dana sklopio motor na 445, pohvalio se vama da "prede k`o maca", te večeri radio samo 15 minuta u mestu, bila je već duboka noć. Juče ujutru ga upalio, na hladnom jutru, bez grejanja je upalio na "čvrgu", onda me odveli neki drugi poslovi i tek danas pre podne mu se vratim na osluškivanje, kad` ono u karteru preko 15 litara izmešanog ulja i vode. Bela pena ! Naravno, skoči mi pritisak a i odmah navalim da skidam glavu motora. U tih sat vremena dok ga razbucavam, razmišljam da li je moguće da se meni negde potkrala greška. Dignem glavu, a ono dihtung od hartije, deo ostao na glavi, drugi deo na bloku, a hartija meka kao kad pokisnu dnevne novine. Samo namazana nekim olovnim premazom. BRUKA za motor koji je radio ne duže od pola sata u ta dva dana. A kad sam ga kao novog uzeo u ruke, ništa lepše od njega nema, bakrom okovane sve rupice, pun onih crvenih linija, silikonski namaz preko svega, ali jebiga trajao samo pola sata. Savet kolegama da u širokom luku izbegavaju garnituru "euron", ne znam ni ko je proizvodi, a sad me i baš briga, samo da se drugi ne izrade kao ja. Odem danas do Kraljeva i nabavim dihtung Cobest Mladenovac. Srećom, on je prvo stradao na vezi ulje-voda tako da je vodu "sipao" u karter, a ne u cilindre. Sutra kad odzvone večernja zvona u 17 h, nastavljam montažu, pa javljam šta sam uradio. Jbg, malo duži tekst, ali mislim da vredi za kolege kojima će ovaj savet da koristi.
 
pa na čep i izbacuje , hladnjak i crijeva su sva ok




znam brate ali frka sa vremenom , evo već je sjetva pri kraju tako da vjerovatno sutra ili prekosutra rasklapam
isti slucaj je bio kod moga pasenoga, bila mu naprsla stublina ,nije gubio vodu prilikom stajanja vec pri vecem opterecenju, nema druge nego glava dole pa ces videti sta je u pitanju
 
konačno je dignuta glava na rusu , prije nego išta kažem da vam skrenem pažnju na jedan detalj koji sam zapazio , svi ovi simptomi kao kod mene mogu biti i ako dizna nije zategnuta dovoljno , znači mogao bi da probacuje kompresiju ispod dizne i ispod one mesingane ili bakarne čaure koja ide oko dizne
to kod mene nije bio slučaj ali sam zapazio i taj detalj kada sam skidao dizne

e sad moje muke
kada sam skinuo glavu našao sam dihtung da je na jednom mjestu ''prosvirao'' ali sasvim malo , teško mi je objasniti ali najlakše mi je reći ovako , onaj prsten koji ide oko stubline se jednostavno rascijepio na jednom mjestu , to je assvim neprimijetno i vrlo malo ''duvanje'' je tu bilo
dihtung koji sam stavio neznam kojeg je proizvodjača ali potpune isti slučaj kao u prethodnom postu člana MILOVAN64, dihtung je totalno loš , bukvalno se raspada u rukama , znam da je pregrijavan ali opet nemože onako da se sasipa na dodir

druga stvar , imam problem sa stublinama , oštećene su na onome dijelu gdje naliježe teflonski prsten na njih , znači onaj uzvišeni dio stubline
onaj dio gdje naliježe prsten dihtunga je na oko ravan , ali onaj uzvišeni dio je vidno oštećen , toliko da teflonski prsten neće imati nikakvu funkciju
stavljate li vi te teflonske prstenove i kakvi su vaši savjeti u vezi sa njima ?


žalio sam se na nestabilan rad i ponekada lupanje iz motora , ja mislim da sam i za to našao krivca
pritisci u diznama su bili :140 . 140 . 200 . 135 bara
ova 200 je prvi osumnjičeni , spustio sam i nju na 135 i lijepo praši ali nešto mi ne djeluje najbolje , rad joj varira , nekada dobro praši pa sledeći potez curi , ja mislim da je zrela za zamjenu

da napomenem , stubline klipovi karike ležajevi , sve je u super stanju , samo je jedini problem oštećene stubline kako sam opisao
molim za savjete jer mi se ne kupuju nove stubline i ne radi mi se generalka zbog toga što ove materijale smatram kvalitetnijim od onih koje bi kupio

ja sam mislio samo da zamijenim dihtung bez ravnanja glave , sve sklopim i vidim šta je , ako nevalja onda tek razmišljam o zamjeni stublina
glavu ne bih ravnjao zbog previše skidanja , neznam koliko je puta ravnjana do sada prije mene , a ako bih radio generalku onda bih je poravnjao , naravno
 
Šta misliš, šta je uzrok tih oštećenja, korozija, pregrevanje ili nešto treće ? Nije valjda fabrička greška. A što se tiče dizni, ja u Kraljevu kod majstora kupio češke, one ne da bacaju maglu, već bukvalno hladan dim koji lagano ide na gore, baš kao pravi dim. Ono do sada nisam video. Zato onako i "prede" i ljut je na gasu kao benzinac. Njih bi preporučio !
 
ha šta je uzrok oštećenja , ne bih znao , djeluje sagorelo , ne bih rekao da je fabrička greška prije bih rekao da su godine rada jer vidi se da stubline nisu novije proizvodnje , da ne kažem ''fabričke''
radi se baš o dijelu tamo gdje je izlaz iz kompresione komore (predkomore) , vjerovatno je tu najveća temperatura

i primijetio sam još jedan detalj , broj vijaka koji stežu glavu nije isti na obje strane motora , znači na ovoj strani gdje su oštećenja ima manje vijaka nego na desnoj strani motora , tako je fabrički
što me navodi da zaključim da glava nikada nije ravnomijerno stegnuta ili se ne stežu svi vijci na istu kilažu

morat ću sutra malo da prostudiram ono knjigu što je postavio OKRIM o starim MTZovima
 
Ja 50posto glava na traktorima nisam dotezo moment kljucem.Ni ponovno dotezo.Nijedna nije jos produvala.Kod tebe je mislim najveci problem dihtung lose kvalitete.Npr. sad za imt ima kupiti bakreni dihtung(ko na mf-u) a ovi obicni rijetko izdrze preko godinu.
 
Ravnanje glave-obavezno.TO JE ZAKON. Lupanje u radu:Mozda jesu dizne, mozda nisu dizne. Dizne kao ne ispravne obicno imaju specifican zvuk-''stektanje''.Detonacije se javljaju u principu zbog prisustva jednog dela vode u cilindru u trenutku paljenja.Kako je to moguce u tvom sl? Klip se na pr. nalazi u gornjoj mrtvoj tacki-GMT kada je pritisak u vodenom prostoru vec prevazisao dozvoljeni. Uz pomoc tog ne dozvoljenog pritiska i sopstvene depresije pri kretanju klipa prema dole, vrsi se usisavanje vode u cilindar kroz onu pukotinu na dihtungu. Ako se delimicno odvrne cep hladnjaka, smanjuje se pritisak u vodenom sistemu, cime se smanjuje i ulazak vode u cilindar-ali ne potpuno, jer kroz pukotinu i dalje zbog depresije prolazi voda.
Minimalno karike moraju biti zamenjene.Razlog: Ne znas tacno koliko su pregrejane, a samim tim i ''opustene''. Karike se podjednako i proporcijalno ne trose.Cilindri nemaju ''bas'' okrugao presek. U montazi postojecih karika sigurno ih neces vratiti [zaokrenuti] onako kako su bile. Nove karike imaju vise mase za prilagodjavanje.
 
Zaptivači glave za Mtz su jako loši u poslednje vreme, naročito oni "silikonski", tj oni sa crvenim šarama od silikona. Duže traju oni "obični" ruski, bez silikona.
Pogledaj dobro da ti nije niža ta stublina kod koje je produvao. Ako jeste, moraš je menjati, nema joj spasa. Pre nekoliko dana smo menjali sklopove na jednom Mtz, kad sam izvadio tu stublinu kod koje je duvao, izmerio sam da ona na toj strani ima tanji šešir od skoro pola milimetra. Dok je bila u bloku nije se videlo da je tolika razlika.
Što se karika tiče, ako je motor pregrejan poželjno je da se zamene. Imam nekoliko karika od pregrejanih motora, toliko se otpusti kad se pregreje da kad je savijem neće da pukne, nego može da se savije u latinično S.
Što se tiče pucanja u toku rada, ne mogu da ti precizno kažem šta je, jer ga nisam čuo uživo, ali uzmi u obzir da može da puca ako neki izduvni ventil nije imao zazor ili je loša pečurka ili sedište pa ne zaptiva.
 
evo ovako , klipove nisam izvadio niti ću ih vaditi , znači prošle godine sam zamijenio :karike , leteće ležajeve , uradio komplet glavu (vodjice,ventili,frezovanje,šlajfanje,ravnanje) , ulošci dizni i još neke sitnice

ne bih otvarao donji polumotor jer znam šta je dole (osim stanja karika od pregrijavanja) , iskreno nije on pregrijavan mnogo jer sam pazio i stalno kontrolisao vodu , najprije bih rekao da je krivac loš dihtung jer je stavljen onaj kako ga je opisao član ''zorancile''

propadanje stublina još nisam kontrolisao jer nisam očistio blok , ako je ijedna propala radim komplet motor , za sada ću pokušati da ostavim ovo stanje jer i kao ovakav može izdržati jednu-dvije godine a to je period kada bi ovaj traktor trebao biti zamijenjen nekim novijim i jačim MTZom

jeste , imao je karakteristično ''kliktanje'' motora pri radu , znači nemetalno kliktanje , ili sam pretjerao paljanje mnogo unazad ili su dizne bile odgovorne

inače hvala svima za pomoć jer mi ovi savjeti mnogo znače
 
Nazad
Vrh