Servisiranje traktora

Sa univerzalom nemam neko iskustvo al mislim da ti je slab neki lezaj.
 
Ja radim ovako.Znaci cepanje na pola,normalno korpa pa zamajac napolje onda i adapciona ploca zbog pristupacnosti. Na pecurku radilice prvo stavim tanak selotejpa po obimu i tanko ga namazem mascu, to stiti trljajuci brid semeringa od ostecenja kod prevlacenja istog preko pecurke.Lagano nauljim i samu povrsinu radilice gdje dodje semering.Razvrnem opruge sa semeringa i onda ga stavim 2_3 minute u vrucu vodu,onda ide navlacenje preko pecurke sa obje ruke odozgo prema dolje.Kad je semering na radilici onda isto sa obje ruke uhvatim za ona prosirenja na semeringu i vrtim ga lijevo desno po obimu radilice po santimetar dva. (ovim se upravljaju trljajuci bridovi semeringa pod 90 stepeni u odnosu na uzduznu osu radilice, ako su se slucajno u toku montaze malo podvili, sto se nemoze vidjeti). Zatim slijedi nabacivanje opruga, prvo ona do bloka motora zatim vanjska(najbolje da jos jedna osoba povuce lagano prstima sesir semeringa prema vani dok druga stavlj oprugu onu do motora)Obavezno provjeriti vizuelno jesu li opruge legle u svoje kanale.Znaci opruge se prvo napolju razvrnu, pa kod montaze opase se radilica odnosno montirani semering i ponovo zavrnu, najbolje citav krug. Niposto ne prevuci preko pecurke semering zajedno sa oprugama, tad nije uradjeno nista, no je napravljeno gore sr... nego sto je bilo_Onda ide montaza aluminijumskih polumjesecova, stezanje onih 6 srafova za blok i ona dva duza koji se dobiju uz semering(dva srafa od onih 6, gornji i donji se prvo stave u polumjesec takodje gornji i donji pa se onda polumjesec postavi na mjesto zato sto je mali prostor izmedju pecurke i bloka i sraf se nemoze staviti iskosa). I to je to.
P.S. Jedva sam naubadao, jednim prstom.
 
Ima nesto drugo sto neznam, pa ako ko zna necu mu nista. Naime na koju mjeru se steluju pracne i od cega se hvata rastojanje za tu mjeru.U radionickom prirucniku pise 68 mm ali po nekom alatu, koji ujedno sluzi za stelanje osa lamela i za stelanje pracni, a ja neznam nikog ko ima taj alat(imam samo otokaren za ose lamela). Ukratko zna li ko?
 
Nisam odlicno razumio pitanje al mislim da kod tebe su pracne ,a kod mene capne.Nadam se da mislimo na isto.
 
Stelanje capni(pracni) ovisi o debljini lamela,istrosenosti zamajca i istrosenosti potisne ploce.Njihovo stelanje sa koristi samo za ravnomjerno dodirivanje druk lezaja.Kardanska lamela se stela skroz na drugom mjestu.
 
Inace zavrnes jedan vijak na capni tako da navoj projde debljinu capne.Zatim izmjeris razmak od vrha vijka do kardanske lamele.Koliki razmak se pokaze na subleru tako nastelas iostala dva vijka.
 
dihtung glave na rusu mi je definitivno otišao , vozim tako već nekoliko dana , dosipam vodu jer nemam kada da rasklopim motor

iz motora se pri naglom dodavanju gasa čuje lupanje , lupanje je slično kao da je dizna zakovala . Pitanje-može li to lupanje da uzrokuje prodiranje vode u stublinu ?

druga stvar , pri odvrtanju cijevi sa dizni za vrijeme rada motora kada odvrnem cijev od druge dizne prskanje je drugačije nego na ostalim , kao da ima više nafte ili da dopire kompresija kroz diznu u kontra pravcu

nije mi jasno ništa , ako je lupanje zbog dizne onda zašto bi prskanje na cijev bilo veće (nisam odvrtao cijev sasvim pa neznam ima li kompresije u kontra pravcu dizne)
jedino ako je lupanje zbog vode usled sagorijevanja vode , tj. vodonika

ima li neko kakvo mišljenje o ovome?
 
Вода може да продре у компресиони простор,у уље или обрнуто. та дизна је подешена на већи притисак од осталих и пропуста мање нафте, продирање компресије у контра правцу кроз дизну је немогуће, ја нисам чуо за тако нешто. скидај главу мењај дихтунг док не направиш већу штету.
 
dihtung glave na rusu mi je definitivno otišao , vozim tako već nekoliko dana , dosipam vodu jer nemam kada da rasklopim motor

iz motora se pri naglom dodavanju gasa čuje lupanje , lupanje je slično kao da je dizna zakovala . Pitanje-može li to lupanje da uzrokuje prodiranje vode u stublinu ?

druga stvar , pri odvrtanju cijevi sa dizni za vrijeme rada motora kada odvrnem cijev od druge dizne prskanje je drugačije nego na ostalim , kao da ima više nafte ili da dopire kompresija kroz diznu u kontra pravcu

nije mi jasno ništa , ako je lupanje zbog dizne onda zašto bi prskanje na cijev bilo veće (nisam odvrtao cijev sasvim pa neznam ima li kompresije u kontra pravcu dizne)
jedino ako je lupanje zbog vode usled sagorijevanja vode , tj. vodonika

ima li neko kakvo mišljenje o ovome?
Savo to lupanje u motoru definitivno nije usled sagorevanja vode tj.vodonika.Takvo nesto nije moguce!(pa cak ni kod rusa)Voda pri visokoj temperaturi isparava a nikako sagoreva.Zamisli samo kako bi izgledalo neko gasenje pozara:haha::haha::haha:Vodonik jeste zapaljiv,stavise eksplozivan ali ga je potrebno izdvojiti posebnim hemijskim postupkom a sto tvoj rus garantujem nije u stanju.Nego nadji malo vremena i dihtung van,dizne na aparat i bog da te vidi.Taj tvoj slucaj uopste nije bezazlen i ja se sa tim nebih igrao poz.:cao::cao::cao:
 
Poslednja izmena:
prekosutra je rasklapanje , do tada mora izdržati ili zaribati , nema mu druge

danas mi se to lupanje desilo u transportu tako da sam ga mogao bolje osjetiti , 99% je dizna u pitanju

za sada stalno dosipam vodu i izričito pazim na pregrijavanje , malo ga lakše tjeram i ne grije se , vodu izbacuje samo pri baš velikom opterećenju motora , u normalnim granicama ne izbacuje , ali teško je kontrolisati pošto radim sa rotodrljačom
 
Samo momenat meni se lane desilo tako nesto detonacije tacnije nakon nakon provere dizna , bile u redu , pregledao ventile gde se na 2 cilindru otpustio jedan na klackalici pa je otvarao minimalno i ponekad je imao taj reski zvuk .
 
zdravo svima nov sam na forumu fezc sam pisao na neke teme,procitao sam skoro sve vase stranice i veoma su dobre ima mnogo toga da se nauci,imam problem sa universalom 445 dugo vreme mi nije radila 2 brzina kad ubacis i podjes pocne da vuce on ispada sad mi se to desava i sa 3 brzinom sta to moze biti ima te i iskustva stim.
Moguće da ti je oslabila brava osovine koja vodi viljušku za II i III brzinu, pa ne drži dovoljno jako. Kada ubaciš u brzinu ,mora ka se čuje ono "škljoc". To je znak da brava sa kuglicom radi. Ne verujem da su ležajevi donjeg snopa jer se oni kupaju u ulju, dok su ležajevi gornjeg snopa menjača dosta manjih dimenzija i pre bi oni otkazali, a i rade na daleko većoj brzini.
 
Nazad
Vrh