Servisiranje traktora

Pozdrav svima. Imam (podosta) stari IMT 533, sa bezbroj sitnih mana ali to sve radi. Sve na njemu funkcioniše. Zadnjih par dana sam primetio da mu curi u tankom mlazu ulje iz menjačke kutije. Na onoj rupici kod donjeg poklopca kutije. Kad je ugašen ne curi ulje. Ulje je neke svetlije boje. Nivo ulja je spao na ispod minimum. Normalno ne palim traktor dok ne sredim to. Koliko je to "strašan" kvar? Pretpostavljam da nije samo neka gumica - dihtung.
 
@bubu hvala na odgovoru. Pretpostavljam da se opravka započinje razdvajanjem motornog dela od menjačkog? Što ja sam ne mogu da odradim.
 
Nema na cemu drugar! Tako je, razdvojis traktor na pola i predihtujes gde curi. Nije neki veliki posao samo sto vise kostaju ruke od delova.

Ruke mnogo vise kostaju od dijelova.Polas traktor.Skidas spojnicke osovine sa kucistem,Kucista nemozes skinuti ako ne skines poklopac donjeg snopa i oslobodis zupcanik kardanskog vratila.itd.. itd...Moras izliti ulje iz mjenjaca.Mjenjas dva semeringa.Semering vucne spojnicke i semering kardanske spojnicke.Ovo sve vazi ako je dvostepeno kvacilo.U slucaju jednostepenog kvacila posao je upola laksi.
 
Da dodam, pošto je traktor stari ujedno kad ga razdvajaš pogledaj lamelebolcne na korpi i još tih sitnica oko kvačila.
 
Obavezno zamjeni lezaje spojnickih osovina.Pazi na lezaj vucne spojnicke mora imati 13 kugli.Cini mi se da mu je oznaka 208.
 
Ajmo forumasi , kako se steluju ventili na 539 ? (nesto nikad nisam pazio kad to majstor radi) cini mi se da na hladnom motoru to ide na 0,3 mm, ali kako se odredjuje polazni polozaj podizaca da bi se stavio ventiler.Majstor koji je trebao danas to da odradi se nasljemao pa cu izgleda morati ja.Ili da ne cackam nista, inace sam nosio dizne na remont i ni jedan ulozak se nije mogao nastelovati no su morala ici sva tri nova, izgleda zahvaljujuci lozi.
 
Imam staru "boljku" kod mog Univerzala 445 curenje pored poluga hidraulika. Ovih dana završavam generalku, pa ću i to da odradim. Ne znam kako, gumice su dobre, ali mi se čini da nisu dovoljno pritisnute aksijalno onim čaurama. Da li vredi uraditi na strugu deblje čaure, ili imate možda neki drugi savet ?
 
Jesu to one gumice debele otprilike 6-7mm koje samo platna drži odnosno ulegnu u ležište i to je to?Ako jesu samo ugradite nove i rešeno.
 
Potrebno mi je jos necije misljenje.Uzeo sam u Rumi ovaj zadnji semering radilice,pa me zanima je li neko imao iskustva sa njim,tj kako se pokazao?
x3sa40.jpg
 
Hvala kolegama Matiću i Lisniku. Nije to neko jako curenje, ali sam hteo i to da rešim. Ove postojeće gumice su elastične i bez oštećenja, ali mi nekako stoje nedovoljno potisnute unutra u ležištu, jer su one dve čaure nedovoljno široke da ih potisnu. Danas sam ih tražio po Kraljevu ali ih trenutno nema u prodaji. Nije hitno, nema veze !
 
Dobro zaptivaju ako se pravilno postavljaju.
Kod mene u Bosni jos nisam vidio taj semering sa dekleracijom.Tacnije kupim ga u najlon kesi pa sta bude nek bude.Najbolje se po mom misljenju pokazao taj semering sa jednim zaptivanjem.Znaci nemaju dvije opruge vec samo jedna.Na ovu vrstu jos nisam imao reklamaciju.Sto se tice proizvodjaca u BiH nisam jos ni vidio ko ih proizvodi ,a kamoli da ima deklaraciju.
 
Ovo je semering sa 2 opruge, a u Bijeljini se moze uzeti samo Higum, a sa njim u zadnje vrijeme i nisam bas zadovoljan, mada za njega tvrde da je navodno najbolji.
 
zdravo svima nov sam na forumu fezc sam pisao na neke teme,procitao sam skoro sve vase stranice i veoma su dobre ima mnogo toga da se nauci,imam problem sa universalom 445 dugo vreme mi nije radila 2 brzina kad ubacis i podjes pocne da vuce on ispada sad mi se to desava i sa 3 brzinom sta to moze biti ima te i iskustva stim.
 
Nazad
Vrh