Servisiranje traktora

da li je neko imao slucaj da na torpedu 75 curi ulje iz motora izmedju cilindra i bloka motora na one dve zilet platne? :sta:
 
e kada nisam polupao traktor macolom , samo da nije ruski :haha:

ono curenje rashladne tečnosti za koje sam sumnjao da je glup kvar i ispostavilo se da nemože biti gluplji mamicu mu babinu :udri:
holender na gornjem dijelu hladnjaka u koji se stavlja sonda termometra je bio tako kurvanski korodirao na navoju da voda nije izlazila pri normalnom radu traktora niti kada je ugašen , ali čim je se usled grijanja stvarao čak i minimalni pritisak , mlaz kao dijete kada piša se pojavi
holender namotao teflon trakom vratio na mjesto i ne gubi više nivo

a kako me je ovo bilo izludjivalooooooo :zli:
Post je spojen: [time]1298994056[/time]
_________________________________________________
ajde na brzaka ovdje da pitam , šta sve treba i od kog traktora odgovara da se stavi prednja vuča na IMT 565 , trenutno ima samo izvod iz mjenjača za DW i ništa više , trap je normalan
 
jovica 5 je napisao(la):
Imam imt 539, pritisnem kavacilo kada hocu da ukljucim kardan a rucicu nemogu da ukljucim jer krci pa kada gasim traktor tek onda mogu da ukljucim kardan.
Kod mene je bilo isto.Majstor rekao sve ovo gore navedeno.Kupim nove pracne, obje lamele, kod strugara na obradu sve i nije opet to.Ispostavilo se nekakav lezaj na nekakvoj osovini u mjenjackom prostoru, raspala mu se ona limena salna sto drzi kugle na distanci.Tako kad stisnem kvacilo sve kugle pod gravitacijom padnu dole u donji dio lezaja, idolazi do krivljenja osovine mozda 1 ili 2 desete milimetra, ali dovoljno da nemoze da se ukljuci kardansko vratilo.
 
Jeste i to moze da bude uzrok al rijetko.U tvom slucaju kardan nije krcao vec se samo nije mogao ukljuciti.Kod njega krci i mora ugasiti traktor da ga ukljuci.Znaci potisna ploca je u pitanju.Zamjene capne,vijke capni,bolcne 9 kom,spojke capni.Kad postavi plocu nastela vijke kardanskog kvacila na zazor oko 2mm i sve radi ko sat.Inace prije rastavljanja ja prvo probam nastelati vijke kardanskog kvacila.Ako neide onda rastavljam.Vlasnik traktora prođe jeftinije i vise te cijeni.
 
Da li neko zna oznaku, dimenzije ili bilo šta što bi mi pomoglo da kupim filter koji se nalazi u rezervoaru ulja od hidrauličnog volana na IMT 560 traktoru. Taj filter je papirni i on je br. 4 na slici:



Dakle, šta da tražim kad odem u prodavnicu ako prodavac nije stručan pa da zna koji je to filter, ako mu kažem za čega je taj filter, (jer stari ne mogu da nosim kao uzorak).
 
Primetio sam da su ležajevi gornjeg snopa na menjaču mog Univerzala 445 dobili malo zazora pa bi ih zamenio. Imam iskustva iz mehanike menjača ali gornji snop na mom traktoru nikad nisam skidao. Da li ga potiskivati napred ili nazad zbog onih zegera i ramena na osovini snopa ?
 
Pozdrav svim forumasima,pre izvesnog vremena radio sam na traktoru IMT 5106 hidrauliku.Traktor je odvojen na pola zupcasta pumpa je stavljena nova a klipna remontovana,barem tako majstor kaze kada je doneo da ugradi i kada je sve sklopljeno i sastavljeno probali smo da li pumpa podize i da li hidraulik radi i sve je bilo ok.Medjutim cim je usao u njivu u radu pojavio se problem da se menjac i hidraulik sve do zadnjih tockova posle nekih sat vremena rada greje i to sve jace i jace toliko da posle nekih dva sata nemoze rukom da se pipne menjac i hidraulik.A .,kada stoji neko vreme naprimer mesec dana da se nepali desava se da nemoze da se ubaci u brzinu kao da kvacilo ne odvoji i to nio u sporu ni u brzu jednostavno samo krci majstora smo zvali i objasnili problem koji nam se desava ali on za sada jos nije nasao vremena da dodje a u poslednje vreme nemozemo ni da ga dobijemo na telefon.Molio bih ako neko moze da mi pomogne da mi kaze zbog cega se menjac i hidraulik greju da li nesto prilikom rastavljanja i sklapanja nije uradjeno kako treba ili je u pitanju zupcasta pumpa jer kako sam cuo ona ima zadatak i da tera hidraulicno ulje kroz hladnjak i da ga ladi pa da mozda ona ne obavlja tu funkciju iako je majstor rekao da je stavio n ovu,i da li neko zna majstora koji bi ovaj kvar otklonio pozdrav
 
Normalna je pojava da se kod IMT petostepenog menjaca greje cela zadnjica.
Sto se pumpe i hladnjaka tice-tacno je da treba da je povezan hladnjak za ulje na ceo sistem i to sledecim redosledom:

izlaz iz kucista diferencijala pod pritiskom se spaja na sekciju ili razvodnik spoljne hidraulike pa iz razvodnika povratni vod ide do hladnjaka za ulje koji se nalazi ispred hladnjaka motora a ispod posude za ulje volana i od hladnjaka se vraca do kucista menjaca ili diferencijala nisam siguran..
 
jeste od prilike tako ide ali pre rasturanja nije se grejao a sada i kada nije puno opterecen u kabinu se oseca toplota od diferencijala tako da mislim da nesto nije u redu rekao bih da zupcasta pumpa neradi kako treba posto je ona prilikom popravke traktora menjana i da nehladi dovoljno ulje odnosno netera dovoljno kroz sistem hladjenja.Neznam sta bi drugo moglo da prouzrokuje toliko grejanje.Pozdrav
 
poz.za treptaj
jesi li radio ista oko diferencijala pa i konusno tanjirastog prenosa akio jesi to ti je glavni razlog grejanja ulja na 5100 traktoru ponaqrucito zbog problema sa saltanjem .ako nije dobro podesen konusno tanjirasti grejace se sigurno i nece dugo trajati :nono:
 
treptaj jesi li proveravao da li uopšte ulje kruži kroz hladnjak možda je nešto zapušilo pa nema kruženje tj hlađenje, proveri to ako nije onda ti negine ponovno rasturanje.
 
jel zna neko kako da povezem creva na klip mtz 82.1 zeze me onaj razvodnik ispod sedišta i kako da eliminišem taj razvodnik:haha:
 
Treptaj druze ja imam 5136 kvarijo sam ga radijio ja nisam imao nikad problem sa grejanjem menjaca kolko ja znam on ima jednu klipnu pumpu i dve zupcaste e sad koju ti je majstor promenijo nali pomocno za kipovanje ili malu sto tera ulje do hladnjaka.
 
Pozdrav za sve forumase posebno za clanove koji su mi odgovorili na pitanje i dali savet vezano za problem sa grejanjem diferencijala pa ja koliko znam i kako nam je majstor prilikom popravke objasnio postoji samo jedna zupcasta pumpa koju je on zamenio a posto je popravka radjena kod nas kuci licno sam video da je stavljena druga pumpa koju je on doneo i ugradio s tim sto s polja gledano ta pumpa nije izgledala nista bolje od nase stare koju je izvadio a kada smo ga pitali da li je to nova pumpa ili neka stara remontovana on je tvrdio da je nova i da je od stojanja u magacinu i premestanja malo oderana pa izgleda kao stara e sad s obzirom da je posle njene ugradnje nastao problem sa grejanjem a koliko ja znam ona ima dve funkcije jedno da snabdeva spoljne potrosace odnosno tera ulje do spoljnih prikljucaka a druga funkcija da tera ulje kroz uljni hladnjak i ladi ga predpostavljam da nam je ugradio remontovanu pumpu koja drugu funkciju neobavlja dobro odnosno nedovoljno tera ulje kroz hladnjak mada kada smo odvili crevo ispod hladnjaka ulje je curilo sto znaci da hladnjak nije zapusen e sad da li ona dovoljno brzo tera ulje to je drugo pitanje jer mozda ona nedovoljno gura ulje kroz sistem hladjena pa dolazi do njegovog zagrevanja ja bih samo rekao da je to jer sa obzirom da majstor kada smo mu objasnili problem koji je nastao izbegava da dodje verujem da i on zna da je u pumpi problem i da mu je jasno da bi trebalo sve ponovo da se radi i da menja pumpu za koju je tvrdio da je nova pa sad stalno neki izgovori da nema vremena da dodje i vidi sta je a kad bude mogao on ce doci.Sto se tice konusno tanjirastog on nije diran samo nas je savetovao da posto ima malo lufta zamenimo i jedan i drugi ali posto je bilo skupo nismo radili,Menjac je rasturan on sada lepo ulazi u brzine e sad ne bih rekao da on moze da izazove grejanje osim ako neki zazor nije ostavljen ili da je nesto prenategnuto pa da ima neko trenje sto greje ulje neznam mada po meni u pitanju je zupcasta pumpa.
 
u bilo cemu dovoljno je bukvalno samo da je upaljen jer i kad nije jako opterecen kao na primer transport ili dolazak do neke dalje njive on vec pokazuje znake grejanja a kada se optereti onda se mnogo brze greje i to brze ako je opterecenje vece
 
Mislio sam da li se greje u kretanju ili u radu sa hidraulikom, jer pretpostavljam da mu je hladnjak prvenstveno namenjen hladjenju ulja pri intenzivnom korišćenju spoljne hidraulike, a dodatno hladi i menjač. Obzirom da se greje već u transportu, moguće je da nešto nije u redu sa zazorima zupčanika kao što je neko već rekao ...
 
To je pumpa garant,jer je grejanje počelo posle zamene pumpi a pre se nije dešavalo, a to što majstor neće da se javi nije u redu jer je možda on nešto budžio oko toga ili mu je neko uvalio mačora, a trebao bi da prihvati reklamaciju, jer se to desilo posle njegovog rada. Treptaj poznaješ li majstora lično ili je došao po nečijoj preporuci.
 
Nazad
Vrh