Servisiranje traktora

lakarije@ nema sta, sve si uradio po redu, ali nisi DOBRO uradio, i nisi DOBRO zakljucio zasto je to tako. Cuda se desavaju po nekad svakako, ali ''ucestala'' cuda vise nisu cuda vec deo zivota. Teoretski ljubav lepo zvuci...
 
Pa dobro,hajde,kad znaš u čemu je stvar,objasni nam.baš bi voleo da čujem.Samo,pazi da to bude neko logično i naučno dokazano objašnjenje!
Još jednom kažem,nisam protiv termostata.Čim sam kupio drugi traktor,odmah sam ga ubacio,ali ipak,teorija je jedno,a praksa obično(nažalost) nešto drugo.
 
Nemoj da se ljutis i pretvaras moj savet u neku teoriju za koju trazis naucno objasnjenje. Kako bi bolje razumeo ono sto sam pisao evo objasnicu kako naj prostije mogu,bez obzira na to sto ces posle ovoga biti jos ljuci :cool: Kada neko kao ti koristi traktor bez termostata onda se prosto zakljuci koliko razumes funkciju te mnogo bitne stvarcice.To sto ne razumes nije ni greh ni sramota ali nije u redu sto mislis da razumes.Svima se neka masina moze pokvariti,ali je svi ne mogu popraviti :cool: Pokusao si izmeriti trenutak otvaranja termostata-vizuelno i sada ti treba objasniti gde je greska :sta: Tako se to ne meri ! To se uradi sa tacnim instrumentom, tako da znas da je tacna mera na pr. 82 stepena cel. Posao oko mere jos nije gotov dok postepenim hladjenjem vode ne ustanovis na koliko termostat zatvara.To sto je termostat nov iz prodavnice nije nikakva garancija ispravnosti na nasem trzistu.Sledeca stvar je ''hod'' pri otvaranju sto iskusan majstor odmah primeti, a neiskusan za ''neki motor'' potrazi preporuku proizvodjaca.Sto se tice postizanja radne temp. princip je prost: veci motor je glomazniji i ima vecu povrsinu hladjenja tako da se sporije greje od manjih motora.Kada forsiras hladan motor sve je hladno sem gornje povrsine klipova pa dolazi do svacega, izmedju ostalog i do predpucanja i pucanja radilice.Na kraju ti upucujem jedan skupocen savet: dok ne pronadjes tacan kvar nikada ga neces otkloniti. :cao:
Post je spojen: [time]1268135122[/time]
_________________________________________________
lakarije@ pobrkao sam imena clanova, pa ce se sam pronaci onaj kome sam se obratio.U stvari sve je krenulo od clana bubu. :cao:
 
Nadrobio si sve i svašta,mnogo si toga napisao(verovatno si pokusao sve da nas impresioniraš),ali nisi ništa konkretno rekao.
Čak štaviše, uspeo si da izbegneš odgovor na jedno konkretno i vrlo prosto pitanje:
Zašto,termometar koji je ISPRAVAN pokazuje recimo 40,a nalazi se neposredno ISPRED termostata koji je takodje ispravan i POČINJE da otvara na 87 ?
 
kad upalis traktor nebi smelo ni malo da prolazi voda u hladnjak a to ces videti kad ispustis vodu da nivo bude ispod gornje cevi hladnjaka (voda ce prolaziti malo ako ima rupica na termostau)
 
Meni je u rusu odjednom pocela temperatura da opada u radu u pitanju je bilo oranje,dakle nisam imao radnu temp,dosao sam kuci skinuo termostat i video da je ostao otvoren srecom,kupio sam nov i sada mi temperatura neprelazi 50 60c,i sa starim je tako drzala.Dali je to uredu ja nemam nikakvih problema? :cao:
 
@luka68 izgleda da si ti u pravu 100posto moram da skinem pumpu i nosim je kod bosiste.
@grunt skinuo sam glavu sa motora pukla je na izduvnom ventilu na drugom klipu, cilindar na trcem klipu ima jedan dublji ris i jos dva plica izgleda da je pukla neka karika. To cemo da vidimo kad ga batalimo,da li neko zna kakve su glave motora za 558 koje proizvode indijci,hvala svima :cao: :cao:.
 
TO ti je to rekli smoi ti,sto se mene tice ja bi glavu trazio negde polovnu odneses je na hidro test kod CUBIKE i onda platis,znam ja jednog coveka okolina Iriga neme sta nema za traktore,trgovao sam s njim bolji je kvalitet izrade tih starih glava nego nove,moje misljenje.Odneses da se pregleda i ako je ok placas nikako drugacije. :nono:
 
Lakarije@ sine, nemoj da se ljutis. Ovaj cika sto drobi, poceo je raditi automehaniku dok ti se tata i mama jos nisu poznavali i jos je uvek radi. Ni kriv ni duzan morao bi biti intelektualno klimav pa da ne znam odgovore na pitanja koja si postavio_Ocigledno, ne mogu ti pomoci i pored drage volje. :cao:
 
dicki mislim da nisi razumeo ovo oko termostata,kod mene je uvek na traktoru termostat i antifriz,ali u zadnje dve godine kupio sam tri termostata na kojima je temperatura 80 neki stepen a oni održavaju 50-60 e sad u čemu je problem :sta:
 
Montoya@ Termostat je jedan ''pomerljiv prekidac'' postavljen izmedju motora i hladnjaka. On ima donju i gornju granicu i vremenski period izmedju te dve granice. Ako je osetljivost termostata slaba, on se ili kasno otvara [ motor greje] ili slabo-sporo zatvara [motor hladan]. Zato sam gore napisao da se SVAKI termostat mora izmeriti sa tacnim instrumentom pre ugradnje. Pokazivacu tem. ne mozemo verovati dok merenjem ne ustanovimo da se izmerena vrednost na termostatu poklapa sa izmerenom tep. pokazivaca temp.Mozda na pr.pokazivac pokazuje 70 stepeni a trebao bi pokazivati 80.Merenjem sve zakljucis, a odabirom termostata napravis temp. koju preporucuje proizvodjac datog motora.Uz sve ovo, voda se u motoru krece pa i nije za ozekivati da pri otvorenom termosratu temperatura bude ista u svakom cosku motora pa i tamo gde se nalazi davac temp.[mehanicki ili elektro]. :ppozdrav:
 
Nema ''vere bez mere''.Ono sto pise na termostatu kod ovih jeftinijih :nono: . Sto bi trgovci skladistili skuplje i dobre kad se ni ovi ne koriste.
 
Pa znači da sam ja u pravu.
Ovde teorija nema veze sa mozgom.
Sutra ću lepo uzeti digitalni instrument za merenje el.veličina(ujedno meri i temperaturu).
pa ću da redom isprobavam termostate.Krenem od 120 stepeni,pa sve po 5 step.više i na kraju ću kad dođem do negde 178 st.celzijusa,valda dobiti ciljanih 90 stepeni,radne temperature.
Teorija služi da može nešto da se unapred predvidi i proračuna.A ovde to očigledno nije moguće.
Zamislite samo da su naučnici tako nabadali kad su trebali da šalju rakete u kosmos! Pa nijedan kosmonaut to nebi preživeo,niti bi čovek ikad otišao u svemir.
 
Ko je spreman da plati ne mora nabadati, a ko nije mora ispeci zanat ili platiti na odlozeno - kasnije.
 
Kod mene na Ursusu termostat drži temperaturu između 75 i 80 stepeni celzijusa... Sat je još fabrika ugradila u traktor 87-me i do dan danas radi! I tačno mogu da vidim na satu kad otvori i kad zatvori termostat, jer skazaljkaide do recke 80 i onda odjednom krene nazad, zaustavi se na pola između 70 i 80 i onda opet polako krene ka 80... I tako ceo dan!
 
Naići na dobar (pri tome mislim da termostat zaista održava temperaturu za koju je baždaren)termostat za IMT traktore je lutrija. I sam sam ih dosta namjenjao pa sad čim zaladi moram obavezno stavljat "šal" (čitaj vreću) na prednju masku. :udri:
 
Nazad
Vrh