Servisiranje traktora

Bubu je napisao(la):
Probavao sam ja da odvrnem cep kada pocne da mi izbacuje na crevo od preliva i uopste nije izbacivao nista na cep! Takodje sam gledao kada fali vode u hladnjaku da odvrnem cep i opet nista a na crevo ponekad izbaci!!! Probacemo da ocistimo sistem za hladjenje pa cemo videti rezultate!!!
Meni je sumljivo to stezanje glave na 14kpm kako si rekao,dali se ta glava steze na tu kilazu znam da kod 560 ide na 8kpm (kila)
 
@grunt
Kod 577 ide na 12 kila ali drugar i ja uvek stegnemo za nijansu jace zbog stila voznje traktora!

@galki
Ja svakako pustim da izbaci vodu do te njegove mere par cm od cepa ali on ponekad nastavi i vise da izbacuje.

Ja tipujem na hladnjak no, videcemo! Da je produvao na dihtungu i da je duvao u vodeni kanal, pri gasenju traktora bi voda ulazila u cilindre i bilo bi otezano paljenje jer bi bilo vode u cilindrima sto kod mene nije bio slucaj i nikada mi traktor nije digao temperaturu vise od 50 stepeni kao sto sam napisao a bas sam ga vijao. Da je dihtung bio ostecen, traktor bi se grejao!
 
Ne razumem zasto po neko skine termostat i tako vozi, a da pri tome nije konstruisao svoj motor koji radi bez termostata. Svaki motor ima svoju radnu temp. a bez termostata je nema, tako da se moze pretpostaviti sta proizilazi iz toga.Zazmuri se prilikom reparacije na mnoge ''sitnice'' ali posao nije uradjen- to se otkrije ranije ili kasnije, pa ajmo ''Jovo nanovo''. Novac tu sigurno ne igra neku ulogu zato sto se mora uloziti da bi se nesto popravilo. Konkretno u ovom slucaju je napravljena greska koja za posledicu ima ponovni rad, brigu i novcani izdatak.Na kraju, kao sto se vidi ispadne skuplja ''tara nego mera''. Sada je fazon resiti enigmu i otkloniti kvar :cool: Moj predlog: Izvaditi i rastaviti motor, izravnati odozgo blok, ubaciti [ naj manje ] nove karike,semeninge i dihtunge, uraditi hidro test glave [ motora :cao: ] , prekontrolisati vodenu pumpu, ubaciti korektan TERMOSTAT, odneti hladnjak na ciscenje, zameniti tecnosti i filter ulja, sve sklopiti prema fabrickom upustvu, skuvati kaficu, upaliti traktor,izaci iz njega, i polako pijuckati kafu [ po mogucstvu sa male stolicice] i slusati rad jedno sat vremena. Ostale aktivnosti prema nahodjenju ::traktor::
 
dicki

Ako mislis konkretno na mom primeru-necu nista reci jer sam dovoljno rekao u prethodnih par strana. Da dodam-traktor je kupljen bez termostata i ja nisam hteo da ga stavim da bih video razliku u ponasanju traktora posto imam jedan isti traktor sa termostatom.
Ponovno rasklapanje nije zbog ljudskog faktora vec zbog zamora materijala kao sto sam i napisao.
Sto se ostalog tice-zna se sta ide novo a sta ne mora. Motor ce biti na traktoru ako bog da u nardnih 2-3 dana pa cemo videti...
U svakom slucaju, hvala na savetu! :ppozdrav:
 
Nesto sam zaboravio da dodam po pitanju izbacivanja vode na prelivnu cev,jedno od mogucih resenja je da skines spoljni deo termostata i samo njega stavis u kuciste nece dizati temperaturu a ublazice udare vode iz bloka koje pravi vodena pumpa,mislim da ti je to resenje bar probaj nista te nekosta
Post je spojen: [time]Sun Mar 7 23:34:35 2010[/time]
_________________________________________________
:ppozdrav:
 
Primer: ako bi upalili nov motor [ naravno sa ugradjenim termostatom ] i koristili ga bez gasenja tako sto bi i ulje menjali u hodu- motor bi radio jedno vreme ''x''. Drugi isti motor koristimo normalno [sa ugradjenim termostatom] on bi radio vreme jedno vreme ''y'', treci isti motor korisrimo normalno, sasmo bez ugradjinog temostata on bi radio jedno vreme ''z''. Rezultat bi bio: x>y>z [ x vece od y vece od z ] Zasto? Motor x ima konstantno radnu temp. i tada se naj manje haba.Motor y ima promenljivu temp. i traje onoliko koliko mu kvalitet ugradjenih delova dozvoljava. Motor z traje naj krace zato sto mu je produzeno postizanje radne temp. zbog cega se naj vise pohaba u periodu od trenutka paljenja do trenutka dostizanja radne temp.[ taj perid je veliki i u ogromnom broju slucajeva se radna temp. ne dostigne]. Prvi nastradali u zatecenom stanju su karike,pa hilzne,pa lezaji,pa diht. glave... Naravoucenje :ideja: :cvetic:
 
Pa meni ovaj traktor koji IMA termostat kada ga leti vozim u laksim poslovima ne moze da se ugreje vise od 55-60 stepeni iako je ispravan termostat i nije busen i budzen tako da na temperaturu motora ne mogu previse uticati!
Mislim da Riblja Corba ima dobru pesmu iz koje bih ja uzeo deo kao citat adekvatan za moj komentar:
'Teoretski ljubav lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi...'

Toliko od mene... :cao:
 
Nego, da ja priupitam jednu stvar koju sam primjetio jos prije godinu-dvije, al nikako da doskocim u cemu je rijec.

Na 539 (motor u dosta losem stanju) promjenim ulje u motoru, pumpi, i filteru zraka. Ulje u filter zraka sipam do onih rupica u "solji" koja se nalazi na dnu posude. Sito isperem u nafti i ostavim da se osusi neko vrijeme na suncu, i sve sklopim. Nakon samo par dana rada ulja u posudi filteta za zrak NEMA, vec samo neki talog na dnu. Kad se sjetim, naspem ulja a vecinu vremena traktor tako "radi" u sjetvi, prskanju, kosnji...

Bas sam jucer to primjetio, pa reko da pitam ovdje, mozda netko zna u cemu je stos. Ovo se pocelo dogadjati prije godinu-dvije dana...

A sto se tice izbacivanja vode, isti slucaj je i kod mene na 549, kao i kod vecine ovdje. iznad saca, 2-cm i tak ostoji, cim nadospem, ode... Napravio sam mali eksperiment koji po meni nema veze s vezom, ali na prelivu imam cjevcicu koja ide do dna hladnjaka (da voda koja izlazi curi na zemlju, a ne niz hladnjak) i kad sam ju slomio, nije toliko puno vode izbacivao. Na servisu popravili tu cjevcicu, i sad je antifriz opet 2cm iznad saca. Traktor nikad pregrijavan, nikad nije dosao preko polovice "zelenog polja" (nemam skalu, pa ne znam temperaturu), a vecinu posla koji radi je oranje, tanjuranje, spremanje i vuca prikolice.
 
E kod mene ima više preoblema, prvo, čim smanjim gas ugasi se traktor neće posle toga da upali samo na gurku hoće, gas prima snage nema.Radi se o 558 pročistio sam celu instalaciju za gorivo zamenio filtere očistio sitance na pumpi visokog pritiska,skido poklopac na pumpi visokog pritiska proveravao da nije zaglavila osovinica za gašenje , nije ni to ,gorivo ide neće da upali.Šta da mu radim ni sam ne znam,možda je ovo najbolje :udri: :udri:.
 
Nemogu da se neuključim u raspravu.
Apsolutno se slažem sa onim,da "Teoretski ljubav lepo zvuči...."
Naime,uzmem nov Teleoptikov termostat (87 stepeni ).Prvo ga ubacim u lonče da ga ispitam.Zagrejem vodu lagano,počne polako da otvara malo pre nego voda prokuva,znači na nešto manje od 100 stepeni,dakle ispravan.
Uzmem nov termometar(Teleoptik,sa skalom),opet i njega proverim u lončetu.Kad voda počne da ključa,pokaže skoro tačno 100 stepeni.Dakle i on ispravan i tačan. OK.
Zatim to sve postavim na traktor(560),upalim ga,radi u mestu,pola gasa.Radi pola sata,sat,više od sata, i nikako da pokaže 87 stepeni! :nono:
Neće da pokaže ni 70, ni 60,ma jedva se pomeri sa početka skale (40 stepeni).
A bilo bi logično da posle deset minuta na leru otvori termostat.jer ipak je to gusani blok,teže ga je ugrejati i preneti toplotu na njega,u odnosu na Al blok,i teško se i hladi.
U vožnji,lakim radovima, pokaže 5 stepeni više,u težim radovima neprelazi 60 ili 70 stepeni,sve zavisi od godišnjeg doba.

I ko je sad tu lud! Termostat,termometar,ili ja?

Naravno to ipak neznači da sam protiv termostata.Dobar je i višestruko koristan,mada može da napravi mnogo glavobolja.
Uostalom,grejanje u kabini,nemože da radi bez njega!
 
Nazad
Vrh