Servisiranje traktora

Danas mi na oranju pukne kaiš (IMT 560) :zli: i pošto ne gledam u satove na instrument tabli (pogledam s vremena na vreme ali ne non stop), prokuva mi voda. Ja sam reagovao tek kad sam video da se puši vodena para, naravno odmah sam video po satu temperature šta je i ugasio traktor. Kad sam zamenio kaiš, nastavio sam dalje da orem i nisam ništa primetio po traktoru da je drugačije (mislim na eventualne posledice tog kuršlusa). Doduše pošto je već padao mrak, napravio sam još samo par krugova i došao kući.
E sad mene zanima da li ovo može da ima neke posledice jer ne znam koliko dugo je prošlo od pucanja kaiša do momenta kad sam ja to primetio (mnogo nije al' koliko ne znam jer sam gledao nazad u plug). Sad mi đavo ne da mira, traktor je posle zamene kaiša radio normalno, ali ništa me ne košta da pitam majstore sa foruma da li možda treba na nešto da obratim pažnju (osim da gledam u satove) i kako da prepoznam eventualne posledice svega ovog.
 
ne mora ništa da mu se desi, a može da progori dihtung glave, ili da se iskrivi glava motora. posledice: voda u ulju ili ulje u vodi ili proboj kompresije u vodu. proveri vodu ulje je na vrhu, a kad voda prođe u ulje pravi se beličasta emulzija i pritisak ulja raste
 
sasa22 je napisao(la):
molim pribliznu dijagnozu, t40 istero ulje valjda sve sto je bilo u njemu za 2-3 sekunde.Motor do sada nije trosio ulje malte ne ni kapi,nije dizo temperaturu, nije dimio na auspuh pritisak ulja oko 2 na leru.Jedino sto je duvao malo na iber lauf.Cemu da se nadam kad otvorim?
nisi napisao kuda je istjerao ulje :sta: :sta:
 
mirko_markovic67 je napisao(la):
ne mora ništa da mu se desi, a može da progori dihtung glave, ili da se iskrivi glava motora. posledice: voda u ulju ili ulje u vodi ili proboj kompresije u vodu. proveri vodu ulje je na vrhu, a kad voda prođe u ulje pravi se beličasta emulzija i pritisak ulja raste

Hvala na brzom odgovoru. Išao sam sad da to proverim i nema znakova mešanja ulja i vode a za ovaj proboj kompresije u vodu, zar ne bi onda trebalo da istera vodu napolje (a to se nije desilo)?
:ppozdrav:
 
sasa22 je napisao(la):
molim pribliznu dijagnozu, t40 istero ulje valjda sve sto je bilo u njemu za 2-3 sekunde.Motor do sada nije trosio ulje malte ne ni kapi,nije dizo temperaturu, nije dimio na auspuh pritisak ulja oko 2 na leru.Jedino sto je duvao malo na iber lauf.Cemu da se nadam kad otvorim?
Gde je isterao ulje?

dukej je napisao(la):
Danas mi na oranju pukne kaiš (IMT 560) :zli: i pošto ne gledam u satove na instrument tabli (pogledam s vremena na vreme ali ne non stop), prokuva mi voda. Ja sam reagovao tek kad sam video da se puši vodena para, naravno odmah sam video po satu temperature šta je i ugasio traktor. Kad sam zamenio kaiš, nastavio sam dalje da orem i nisam ništa primetio po traktoru da je drugačije (mislim na eventualne posledice tog kuršlusa). Doduše pošto je već padao mrak, napravio sam još samo par krugova i došao kući.
E sad mene zanima da li ovo može da ima neke posledice jer ne znam koliko dugo je prošlo od pucanja kaiša do momenta kad sam ja to primetio (mnogo nije al' koliko ne znam jer sam gledao nazad u plug). Sad mi đavo ne da mira, traktor je posle zamene kaiša radio normalno, ali ništa me ne košta da pitam majstore sa foruma da li možda treba na nešto da obratim pažnju (osim da gledam u satove) i kako da prepoznam eventualne posledice svega ovog.
Najpre ce da probije zaptivac glave! Moze da pomesa vodu i ulje, ili da se pojavi curenje na spoju glava-blok!
 
sve je masno, danas cu nasuti ponovo pa samo zaverglati da da nadjem busotinu.
 
Moj drug je dva puta prokuvavao 560 odnosno prvi put je njegov ćale i to malo žešće i nikakvih posledica nije bilo a drugi put ovog leta je puklo crevo i primetio je nesmalo odmah čim je nabio temp. ali otišao mu je dihtung,nema tu nekog pravila
 
@dukej: Nemora biti ništa, jer da se nešto dogodilo već bi ti to primjetio, vidio, čuo... Meni je samo jednom prokuvao IMT-533 i to noću, pa mi je pukao brezon (što drži glavu) ravno sa blokom motora. Al to je grunilo dobro i odma je propirio.
 
fleksibilan spoj izmedjeu bloka i hladnjaka ulja (armirano crevo) prosviralo.Baca ulje 3m,sad cu ga zamenem,valjda sam iskljucio na vreme :cool:
 
Hvala svima na savetima. :ppozdrav:

Srećom nije se ništa loše dogodilo. Nema tragova da je došlo do mešanja vode i ulja a i na spoju glave i bloka je sve suvo. Danas sam orao celo popodne i traktor je normalno radio.
Izgleda da sam dobro prošao jer je ipak bilo prošlo kratko vreme dok nisam reagovao. Ali da mi se to više ne bi desilo tokom zime ću naparaviti neki jednostavni alarm koji će uključiti npr. sirenu traktora ako se desi sličan kuršlus (prevelika temperatura vode, prenizak pritisak ulja). Čak razmišljam da na instrument tablu ugradim telo žmigavaca (kao što se koristio na 533) jer će biti nemoguće ne uočiti kad se upali sijalica u njemu za razliku od signalnih lampica koje se uopšte ne vide. :D
 
Zato ja kad vidim da je kais pri kraju odmah ga menjam...bolje spreciti nego leciti!
 
Svako kuvanje se odrazi na ovaj ili onaj nacin prvo na dihtung glave i karike. Vreme ce pokazati...
 
dicki je napisao(la):
Svako kuvanje se odrazi na ovaj ili onaj nacin prvo na dihtung glave i karike. Vreme ce pokazati...
ne mora ništa da pokaže, pogotovo na karikama. nije to tako slabo. @ dukej:proboj kompresije moze biti tako slab da ga dugo ne primetis, kad ugasis motor poslusaj da se ne čuje pretakanje vode u sistemu(žuborenje, klokotanje i slično) to su prvi znaci proboja kompresije.
 
Zato stavljaju kontrolnu sijalicu od alternatora vecu da ti "izbode oci" kad se upali! Jer cim ode kais odma nema punjenja.... Ja sam imao slican kvar na ursusu, otisao lezaj alternatora i kako je zaribao, verovatno je ostetio kais dok nisu primetili kvar, sreca pa je bio na 200 metara od kuce... Zamenio sam lezaj i nakon 10-15 sati rada pukne mi jedan kais(ima 2) onda sam pratio lampicu punjenja i taj dan bas u zadnjem krugu mi ode i drugi kais.... Na svu srecu imao sam kais kuci i donesu mi na njivu i odma sam zamenio..
 
Kod mene na imt 2 kaisa teraju alternator a 4 vodenu pumpu sa ventilatorom :D
 
dukej je napisao(la):
Danas mi na oranju pukne kaiš (IMT 560) :zli: i pošto ne gledam u satove na instrument tabli (pogledam s vremena na vreme ali ne non stop), prokuva mi voda. Ja sam reagovao tek kad sam video da se puši vodena para, naravno odmah sam video po satu temperature šta je i ugasio traktor. Kad sam zamenio kaiš, nastavio sam dalje da orem i nisam ništa primetio po traktoru da je drugačije (mislim na eventualne posledice tog kuršlusa). Doduše pošto je već padao mrak, napravio sam još samo par krugova i došao kući.
E sad mene zanima da li ovo može da ima neke posledice jer ne znam koliko dugo je prošlo od pucanja kaiša do momenta kad sam ja to primetio (mnogo nije al' koliko ne znam jer sam gledao nazad u plug). Sad mi đavo ne da mira, traktor je posle zamene kaiša radio normalno, ali ništa me ne košta da pitam majstore sa foruma da li možda treba na nešto da obratim pažnju (osim da gledam u satove) i kako da prepoznam eventualne posledice svega ovog.
samo znam da nisi trebao odmah ugasiti traktor...
 
Spajki je napisao(la):
Kod mene na imt 2 kaisa teraju alternator a 4 vodenu pumpu sa ventilatorom :D
:sta: :sta:

kombajner je napisao(la):
dukej je napisao(la):
Danas mi na oranju pukne kaiš (IMT 560) :zli: i pošto ne gledam u satove na instrument tabli (pogledam s vremena na vreme ali ne non stop), prokuva mi voda. Ja sam reagovao tek kad sam video da se puši vodena para, naravno odmah sam video po satu temperature šta je i ugasio traktor. Kad sam zamenio kaiš, nastavio sam dalje da orem i nisam ništa primetio po traktoru da je drugačije (mislim na eventualne posledice tog kuršlusa). Doduše pošto je već padao mrak, napravio sam još samo par krugova i došao kući.
E sad mene zanima da li ovo može da ima neke posledice jer ne znam koliko dugo je prošlo od pucanja kaiša do momenta kad sam ja to primetio (mnogo nije al' koliko ne znam jer sam gledao nazad u plug). Sad mi đavo ne da mira, traktor je posle zamene kaiša radio normalno, ali ništa me ne košta da pitam majstore sa foruma da li možda treba na nešto da obratim pažnju (osim da gledam u satove) i kako da prepoznam eventualne posledice svega ovog.
samo znam da nisi trebao odmah ugasiti traktor...
:sta: :sta: :sta:
 
Nazad
Vrh