Servisiranje traktora

posto vidim da je u temi "belarus" neka druga rasprava mozda da probamo ovdje
AJDE LJUDI NIJE VALJDA DA NIKO NEZNA hitno je

savoris je napisao(la):
posto sam rastavio motor od 52ke da bih ga uradio generalno ili samo osvjezenje
imam par pitanja
koje se mjere radilice u specijalama
koja je mjera stubline

radilica mi ne djeluje osteceno , lezajevi su prilicno potroseni ali nisu osteceni
stubline i klipovi mi ne djeluju pohabano , karike potrosene , uljne ponajvise

razmisljam o tome da samo zamijenim karike i letece lezajeve na radilici , ventile i vodjice obavezno , uloske dizni i predihtujem ga
vase misljenje o tome ili da ga cjepim potpuno generalno :sta:

mjera radilice leteceg lezaja je 68.08mm :sta: koja je to specijala ?
posto sam ga rastavio do kraja i po mome misljenju bi trebao zamijeniti karike , letece lezajeve, ventile i vodjice , uloske dizni
imaju li gumice ventila na ovome motoru ?
 
jel ko belajiso sa hidroulikom na 920 juce kad sam se vraco sa silosa sa zmajevkom praznom na po puta poce da kipa sva sreca pogleda na retrovizor kad umene karaserija samo sto nije spala a rucise sve na neutralnom polozaju i jedva sam punu iskipo sa punim gasom, znal ko sta moze biti uzrok tom belaju na hidrouliki.


savo samo zamjeni karike i lezajeve ako su stubline i radilica dobre a lezaj ponesi u agropanonki i oni ce ti reci koja je specijala, nebi bilo lose zamkjeniti i gumice ako ima na 82 imaju za 52 neznam
 
ako sam dobro shvatio moja radilica sa mjerom 68.08 je standardna , a standardni lezajevi nose oznaku 2H , znaci stavljam iste ??

a planirao sam samo zamijeniti letece lezajeve (cak nisu ni potroseni al cu ih ipak zamijeniti) i karike
stvarno ne bi imalo smisla da mijenjam klipove i stubline kada su u dobrom stanju (mozda bi mogao samo staviti nesto losijeg materijala)
i glavu radim komplet ventili, vodjice, dizne, grijaci

treba li rastavljati uljnu pumpu radi ciscenja , i imaju li kakvi centrifugalni taloznici u radilici koji bi se trebali ocistiti ?? recimo kao kod LDA450

znaci gumice na ventilima ovaj tip motora serijski nema nikako , ja sam zatekao neke rasturene gumice na ventilima , tacnije ostatke od gumica :haha:
 
mladene sta se desilo , sam digao kipu bez komande ? sta se desava sad kad ukljucis crijevo za kipanje ? sta je sa ostalih komandi ? kako se one ponasaju ?
ima li ta komanda od kipe izrazene polozaje , ono da ostaje u razlicitim polozajima , mozda se odvrnuo onaj vijak sto drzi oprugu unutra pa se sipka razvodnika sama pomjeri
Post je spojen: [time]Sun Aug 2 18:06:49 2009[/time]
_________________________________________________
ovaj dio koji pokazujem prstom mozda se odvrnuo i kuglice poispadale pa se razvodnik "gubi"
ne pada mi nista drugo na pamet :sta:



e da samo da dodam da na mojim letecim lezajevima ima oznaka 1N
 
vadio sam te ventile i oni mi na izgled izgledaju dobri nevidim neke mane na njima ,dali mozda ga ne zeza regulator ispod sjedista jer ja nemogu kipat ako mi rucica kraj sjedista nije na N
 
imam jedno pitanje :bravo: na svim mojim traktorima bilo da vozim dajca zetora ili kejsa i kad je traktor hladan znaci i motor i menjac i sve je onda kad traktor ide po putu ide nesto sporije cak i pod punim gasom a kad se motor i menjac zagreju onda je traktor nesto brzi i to se dosta oseti?sta bi to moglo da bude?jel zna neko? :bravo: :sta:
 
Traktor se nikad hladan ne sme terati pod punim gasom ni turirati....... pogotovo taj tvoj kejs sa turbinom , traktor mora da radi u mestu 5 minuta pre polaska
 
*~ JOHNY'89 ~* je napisao(la):
imam jedno pitanje :bravo: na svim mojim traktorima bilo da vozim dajca zetora ili kejsa i kad je traktor hladan znaci i motor i menjac i sve je onda kad traktor ide po putu ide nesto sporije cak i pod punim gasom a kad se motor i menjac zagreju onda je traktor nesto brzi i to se dosta oseti?sta bi to moglo da bude?jel zna neko? :bravo: :sta:
Iscurila im kompresija.
 
pa znam neteram ga punim gasom kad je hladan ali me cudi kad idem napr na zetoru kad je ladan na 2000obr ide nesto sporije a kad se ugreje ide nesto brze?ista situacija je i sa kejsom pa se pitam zasto je to tako i dali se to vama dogadja?jel to mozda zbog kvacila ili lamele ili cega?znaci kad je traktor hladan ili je izasao iz supe ili garaze kad ide putem na 2000obr ide nesto sporije a za 1 2 sat kad se sve u njemu zagreje tad ide nesto brze?sta bi to moglo da bude?
 
Dragane,da li to vazi i za automobile sa turbinom ili samo za traktore.
 
pa u principu bi trebalo da vazi i za automobile sa turbinom barem kod klasicnih dizel motora sa turbo punjenjem... da bi se obezbedilo dobro podmazivanje turbine ali nisam 100% siguran kakvi su sistemi kod automobila novije generacije. svakako rad u mestu 1 minut na manjim obrtajima pre polaska i 1 min po zavrsetku voznje ne moze da skodi (za traktor).
 
Ja sam za to, da nakon paljenja što pre voziti i to NAJOPTIMALNIJE, znaci ne opterecivati, ni ne voziti na velikim obrtajima..Tako će motor mnogo brže postići radnu temperaturu, nego ako ide u mestu. A motorom sa turbo punjenjem svakako treba izbegavati velike obrtaje dok nije zagrejan, da ne bi turbo kvario zbog lošeg podmazivanja
 
Zna li neko mozda da li je kod IMT 578, 77.god., kvacilo dvostepeno? Skoro sam ga kupio i cim pipnem kvacilo nogom nece da mi dize poluge, dok normalno dize cim pustim kvacilo. Cisto da znam da mogu zvati majstora da mi namesti kvacilo da mogu normalno raditi...
 
Ajde nek mi neko objasni šta je interkuler?
Ja sam mislio da je to neki hladnjak za ulje od motora...
 
Nazad
Vrh