Selo V.S. grad.

To si u pravu. Naradi se čovek oko toga do mile volje.
 
Branko je napisao(la):
Svi koji žive u okolini gradova su u prednosti što pogodnosti grada su im na 20-30min vožnje kolima, a ipak imaju prostranost seoskog života, sa sve kučićima, mačićima i pilićima koji trčkaraju po dvorištu i lepom baštom iza kuće.

Upravo, nije isto garsonjera u getou na Nbg 11 sprat i Petrovčić ( :D).
 
Deda Lala je napisao(la):
Добро мислиш Голубе.
Пре доста година у град су почели да долазе људи не да лакше раде и живе, већ да не раде,а да примају плату.Њихова деца су расла са кључићем око врата.Е ,сада су та деца добила своју децу која су порасла
и седе испред ових сокоћала и у тренду мисле да им је то сав свет.Празни разговори,глуварење,смарање,
друштвене мреже у виртуелном свету,поруке на моб. итд.итд.Додуше,већина родитеља нема појма шта им раде деца и како проводе време и у школи и ван ње.
А од главе риба смрди.

Deda Lalo nesto ne vidim da se selo mnogo po tom pitanju razlikuje od grada. Mladih mrsomuda ima na svakom koraku i u selu i u gradu i nije problem do grada ili do sela nego do roditelja. I slazem se od glave riba smrdi.
Post je spojen: [time]недеља, 19. септембар 2010. 14:26:00 CDT[/time]
_________________________________________________
North ARMY je napisao(la):
Da li mi mozete navesti koje su to po Vama finansijske olaksice zivota u selu ??

Nema potrebe za persiranjem postovanje prema sagovorniku se iskazuje potpuno drugacije od vestackog Vi.
Za mladu, zdravu prosecnu osobu koja misli svojom glavom, zna sta zeli u zivotu i ne plasi se da radi mislim da moze da vodi mnogo kvalitetniji zivot na selu nego na gradu. Kvalitet zivota nije samo finasijsko stanje na racunu ali dobro to je samo moje misljenje.
Eto da ponovim ja se selim na selo uskoro, barem se nadam ali mi se ne zuri moraju sve kockice da se sloze (j... ga meni nista nije ostalo od dedovine). Provodim svoje vreme ovde na forumu, pricam sa ljudima sa sela koji se bave poljovprivredom ceo zivot, pricao sa veterinarima itd itd. I posle svih razgovora mislim da mogu da obezbedim sebi kvalitetniji zivot na selu nego u gradu.
Svi vi koji mislite da grad ima prednosti od sela a zivite na selu jesti malo obrnuli oglase da vidite cenu iznamljivanja stana u gradu, pa mozda pogledali da li ima posla u gradu i kolika je plata koje je radno vreme. Sve je u gradu bolje lepse sladje jeftinije al sam mazohista pa ostajem na selu :nono:
 
O ukusima netreba raspravljati,rece davno neko.Istina je jedna-nama je uvek tudje bilo lepse,sladje,lakse (takav smo narod).Uvek ce ovi iz grada da sanjaju zivot na selu,i deca sa sela da sanjaju odlazak u grad.Zbog cega je tako,moze da se samo nagadja.Nikad necete moci da ubedite jedni druge da li je bolji grad ili selo.Sve ima svojih prednosti i mana,pitanje je samo kakav zivot hocete za sebe. :ppozdrav:
 
hm...

Sve to stoji. :D

Ali velika vecina u gradu nemisli uopste tako. Imaju sve, pri ruci u gradu i zasto bih se zamajavali sa selom.
Velika vecina lagodno zivi u gradu, i verujte sve je to lepo ali, od sela nema nista. Nazalost

Mladi sa sela odlaze u grad.
Sve ima svoje prednosti i mane, mada ja nebih menjao svoje selo. :ppozdrav:
 
Da vam navedem svoj primer.
Dosao sam u Beograd oktobra 2007. kad sam upisao faks, tako da sam ziveo (zivim) i jedno i drugo. Sta je bolje (selo ili grad) tesko mi je da se odlucim. U gradu je lepse i lakse ako imas dobru platu. Ako radis za 25000 (80% ljudi u gradu radi za te pare) onda je jako tesko, skoro nemoguce. Zivot je strasno ubrzan. Stalno guzve, zastoji, radovi. Da stignem sa Karaburme do Zemuna mi treba 2-2.5 sati u spicu, a ima oko 10-15 km. Selo sa druge strane pruza nesto sto grad nikad nece imati,a to je mir, tisina, sredina u kojoj se svi poznaju, svako svakog pozdravlja na ulici. Mane sela su nemogucnost zaposlenja (osim fizikalije u vezi sa poljoprivredom), nema sportskih klubova, pozorista, koncerata, obrazovnih istitucija...

Studiram elektrotehniku i svi mi kazu da nisam normalan sto kad zavrsim hocu da se vratim u selo. Pritom cu naravo traziti posao u Somboru, Apatinu, Odzacima...
 
@Branko
Hvala! :ppozdrav:
Koliko sam primetio ima nas dosta koji smo elektro struke i bavimo se pride poljoprivredom.
 
Bojceticu ako ti je cvrsta namera da se vratis na selo , zar ne bi bilo bolje studirati poljoprivredu ?
 
Hmm, nisam siguran! Elektrotehnicki fakultet je jako cenjen u nasoj drzavi. U Somboru mislim da necu imati vecih problema da se zaposlim jer svi beze u Novi Sad i Beograd, pa je konkurencija jako mala! Najvaznije je sto ako mi bude svega dosta ovde (tajkuna, lopova, stanja drzave) mogu uvek da odem u zapadnu evropu, SAD, kanadu, australiju, novi zeland.... niko mi nece traziti razliku da polazem ispita jer je nas fakultet priznat u svetu 100%, dok da sam studirao poljoprivredu verovatno bi morao 90% ispita ponovo da polazem!
 
Obrni okreni ja licno poznajem puno vise ljudi koji su otisli u grad iz sela pa i sida i ne planiraju da se vrate.
Ovde na forumu vidim nekoliko primera a uzivo znam jos manje i to je realnost.
 
Kurkela je napisao(la):
hm...

Sve to stoji. :D

Ali velika vecina u gradu nemisli uopste tako. Imaju sve, pri ruci u gradu i zasto bih se zamajavali sa selom.
Velika vecina lagodno zivi u gradu, i verujte sve je to lepo ali, od sela nema nista. Nazalost

Mladi sa sela odlaze u grad.
Sve ima svoje prednosti i mane, mada ja nebih menjao svoje selo. :ppozdrav:

Odakle ti ideja da velika vecina zivi lagodno u gradu :haha:? Zive lepo i lagodno pod 1 zato sto ih pomazu roditelji koji su na selu ili 2 prodali su sve na selu i imaju dovoljno novca za lep i lagodan zivot i gradu. Pitanje je samo dokle ? Ja ne znam gotovo nikog u Beogradu a da ih ne pomazu roditelji ili babe i dede. Gotovo nikog! (cast izuzecima) Kakav ce zivot ziveti bez pomoci roditelja kakav zivot ce ziveti kada potrose ustedjevinu :haha:? Kao sto kaze bojcetic velika vecina zivi od 25k dinara i veruj mi ako imas 25k i tvoja zena to je super. Zivi se u malim stanovima 50-60 kvm2 cetvoroclane porodice. Svaki dan sem nedelje ljudi gube u prevozu i na poslu oko 8-9 sati. I tako svaki dan ne postoji zimski period. Imas dve tri nedelje odmora i to ako privatnik zeli da ti da. Svaki dan ti se neko sere u usta da li musterija da li sef.
Eto meni su citav zivot usadjivali u glavu kako je tezak zivot na selu. Selo danas i od pre 50 godina se dosta razlikuje Beograd danas i od pre 50 godina se dosta razlikuje. Ljudi ne vide promene te male sitne promene koje puno znace u razlici kvaiteta zivota.
Mladima je usadjivano u glavu da bez rada mogu da zive. Svaki dan to gledaju na TV. Svaki dan roditelji na selu govore deci kako je mnogo lakse u gradu kako se gradu nista ne radi a lepo zivi naravno da ce deca zeleti da dodju u grad pa roditelji ih tome uce, naravno da ce da dodju da zive u grad kada znaju da ce roditelji da im pomazu i da im salju sta im je potrebno sa sela.
Na zalost za mlade realost je potpuno drugacije. Ceka nas sve jedno zestoko budjenje. Nema leba bez motike.
Realnost JESTE da mladi sa sela dolaze u grad. A da li je zaista bolje ziveti i raditi u gradu to je na svakaome da odluci.
 
E pa ni selo nije ni blizu onome sto je bilo da moze da se zivi bez novaca tj proizvodis sve svodje,djoku...
I mi placamo struju(konkretno 3500,a nekad i 4000 svakog meseca,a ne grejemo se na struju) mesecno moja 5 clana porodica,placam smece,vodu tacno po kubiku,placam internet,registrujem auto i traktor,telefoni,bela,crna i ostala tehnika svega imam *2 nego vecina u stanu...

Svako ko misli da je zivot na selu bajka,domaci hleb,kokoske koje kljucaju po dvoristu i sl nek dodju na selo,puna su sela praznih kuca. :cao:
Post je spojen: [time]1284962978[/time]
_________________________________________________
Cak se i lezarina na groblju placa na selu kao i na gradu. :cao:
 
North ARMY je napisao(la):
E pa ni selo nije ni blizu onome sto je bilo da moze da se zivi bez novaca tj proizvodis sve svodje,djoku...
I mi placamo struju(konkretno 3500,a nekad i 4000 svakog meseca,a ne grejemo se na struju) mesecno moja 5 clana porodica,placam smece,vodu tacno po kubiku,placam internet,registrujem auto i traktor,telefoni,bela,crna i ostala tehnika svega imam *2 nego vecina u stanu...

Svako ko misli da je zivot na selu bajka,domaci hleb,kokoske koje kljucaju po dvoristu i sl nek dodju na selo,puna su sela praznih kuca. :cao:
Post je spojen: [time]1284887378[/time]
_________________________________________________
Cak se i lezarina na groblju placa na selu kao i na gradu. :cao:

Ja uopste ne smatram da je zivot na selu bajka. Da ponovim ono sto je moje misljenje. Mlada zdrava osoba koja se ne plasi da radi moze kvalitetnije i bolje da zivi na selu nego u gradu, samo sto treba da uradi jeste da se oslobodi modernih predrasuda o selu.
Vrlo je vazno znati sta zelis u zivot. Trenutno svet koji je nas okruzuje zasniva se i funkcionise iskljucivo na materijalnim principima a u sustini sve sto moze da se kupi novcem jeftino je. Neke druge stvari su mnogo vise vrednije. Ali da ne filozofiram previse, puno je praznih kuca na selu i radim na tome da postanem vlasnik jedne :cao:
 
da se i ja ukljucim malo u ovu temu i iznesem svoje misljenje

smatram da je opet najbolje resenje i selo i grad kooperacija :haha:

treba iskoristiti prednosti i jednog i drugog

smatram da kada se dete rodi da je za njega bolje da zivi na selu - komfor kuce, dvoriste, radne navike, zdravija sredina itd, zatim skolovanje dokle moze, studiranje ako zeli znaci mora u grad, grad je sa tog stanovista u prednosti jer za mladog coveka kojeg neko finansijski podrzava tu je dobro,provod kulturni sadrzaji i ostalo..

ali kada treba formirati porodicu, sto zahteva stan odredjene povrsine, zatim struja , voda, tel, hrana, vaspitavanje tu samostalno mlad covek nema sansi, jer kolika bi trebala da mu bude plata da bi to sve mogao da priusti, pa sve i da mu zena radi i da "pliva " puca u sledecem koraku kada mu deca odrastu i zele svoje zivote sa svojim porodicama

neko je pominjao coveka sa dva sina u malom stanu ::lose::

mislim da je neko dobro resenje ljudi koji zive u selima koja su blizu gradu, zive na selu a rade u gradu, ali tu je opet putovanje na posao i leti i zimi - mislim "dobro" sa finansijskog stanovista, ali sa druge strane mucenje..
 
To je moj slucaj,imam kuce u gradu i zakupljenu na selu.U gradu sam zimi (deca obdaniste,ja na posao-lakse je),a od proleca na selu.Matori su preko cele god na selu i tako se dopunjujemo.Malo je maltretiranje svaki dan po 30km do posla i nazad,al opet je ok.Klinci kad stignu do skolovanja,Boze zdravlja,preci cemo u grad,a ja dolaziti u selo da zavrsavam poslove sto matori nestignu za prepodne.Jedino tako mozemo da se dopunjujemo i spojimo dobre stvari sela i grada.
 
Samo bih dodao i da nekom bolje "leži" selo a nekome grad. Ja kad odem bilo gde van Bg, procvetam. Pomagao ortaku da vadimo debla iz šume u Rekovcu, u pola 5 sam bio u šumi ali mi je bilo slađe nego ne znam šta. E sad, ne radim to svaki dan pa je drugačije ali ipak zavisi od čoveka šta mu prija. :cao:
 
North ARMY je napisao(la):
,kokoske koje kljucaju po dvoristu i sl nek dodju na selo,puna su sela praznih kuca. :cao:



Gde živina kljuca po dvorištu :nono: ::lose::, to ne može biti dvorište bar u mom slučaju.
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh