Savet oko kompa!

Nisam nasao konkretno koje su maticne bile u tim racunalima,ali se spominje h61 chipset koji je ogranicen na max 16gb ram memorije;)
 
Evo slike matične ploče. Ploča je Lenovo a sad ne znam koja od ovih oznaka je prava...

 
Znači onda da gledam 8GB. Pitao sam zbog toga što komp ima dva slota za memorije, pa onda moram uzeti memorije da su po 4GB komad.
Još jedno pitanje, ako se koriste dve memorije, istog kapaciteta i brzine, ali ne uparene tj. od različitih proizvođača - da li to smeta mnogo?
Ако је матична плоча подржава два канала на енглеском (Dual Chanel), можеш да купиш РАМ меморију различитих брзина као и од различитих произвођача без икаквих проблема, а обе меморије ће код оваквог типа матичне плоче радити на својим брзинама. Чак шта више и обичне плоче које не подржавају дуал ченел раде са различитим брзинама меморија, тако што оној меморији која има већу брзину смањи да има исту брзину рада као и спорија меморија. Проблем није умеморији или пак матичној плочи, често је проблем у БИОСу, који треба надоградити са неклом новијом верзијом.

Ево ја тренутно имам 12ГБ ДДР3 РАМ меморије, два модула један од 8ГБ ДДР3 2600МХз Кингстон, друга је Корсер на 4ГБ ДДР 2333МХз....раде ево више од 6 месеци без проблема тако упарене...Плоча је АС рок дуал ченел...
 
Sad vidim da ipak nisu identični , mada potpuno isto izgledaju. Evo slikao sam nalepnice na oba:


 
Ram memorije ako su razlicitih brzina uvek ce se spustati na brzinu sporije.Ne vidis to u normalnom radu ali tresni ga na neki benchmark test sa uparenim i razlicitim pa ces da vidis.

Ja trenutno guram 16gb dd4 na 3600mhz .( bespotrebno totalno za sta meni treba ali volim da imam viska).

Ali pravilo je ako ces dve onda uparene ako ces jednu gledaj sta ploca podrzava.
Kako god gledaj latencije da su sto nize to ce brze raditi.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Aj' kad sam već počeo da vas davim, da pritegnem još malo. :haha:

Da li može neko da pregleda malo ponude ovih SSD-ova iz ovih naših on-line prodavnica (tehnomanija, gigatron, winwin...) kompjuterske opreme, pa da mi preporuči neki jeftiniji SSD, pa da naručim dva komada. Ja sam sad malo pregledao te ponude, i zbog onog crnog petka (računam možda da na taj crni dan :haha: ušparam neki dinar), al' brate izbaci mi stotine tih uređaja a ja nemam pojma šta je tu šta (hdd bar izgledaju isto spolja a ovi čak ni to). Koliko sam video sad ni nema manjih od 120GB, a meni bi trebalo samo za sistem i programe, a sve ostalo (slike, klipovi..,. ) bi išlo na dodatni hdd. Računam da mi je za to najmanji SSD dovoljan.
 
Латенција је небитна ствар у раду меморије, а разлике су толико минорне да обичан корисник то и не види....По мени непотребан трошак да се издваја много лове за те меморије чија је латенција нешто мања од јефтинијих....
 
@ dukej

Pogledaj u comtradeshop 4000 din samsung 860evo 256gb to ti je bestbuy.Ako nema vise na lageru onda madjari na KP.
 
Nemoj gledati kp sajt tamo su cene naduvane.
Kod nas u Srbiji su cene polovnih racunarskih komponenti generalno svugde naduvane,
da li je to KP Kupindo itd.


Aj' kad sam već počeo da vas davim, da pritegnem još malo. :haha:

Da li može neko da pregleda malo ponude ovih SSD-ova iz ovih naših on-line prodavnica (tehnomanija, gigatron, winwin...) kompjuterske opreme, pa da mi preporuči neki jeftiniji SSD, pa da naručim dva komada. Ja sam sad malo pregledao te ponude, i zbog onog crnog petka (računam možda da na taj crni dan :haha: ušparam neki dinar), al' brate izbaci mi stotine tih uređaja a ja nemam pojma šta je tu šta (hdd bar izgledaju isto spolja a ovi čak ni to). Koliko sam video sad ni nema manjih od 120GB, a meni bi trebalo samo za sistem i programe, a sve ostalo (slike, klipovi..,. ) bi išlo na dodatni hdd. Računam da mi je za to najmanji SSD dovoljan.

Ja sam nedavno sastavio klincu racunar i na Emmi sam nasao najeftiniji SSD 120 GB Patriot, cena 2300 din. Kod njih kupovinom u vrednosti od 2000 din i vise dostava bude besplatna.
 
Bolja da doda jos malo za ovaj samsung taj patriot(verovtno burst) cim se malo vise napuni ima da mu opadne brzina.Evo je bestbuy svakoj kategoriji kapaciteta ssd.Ima jos 2 modela ali su malo losiji od evo modela ali nisu na akcijama.
 
Iskren da budem ne pratim toliko trendove u zadnje vreme što se tiče računara, meni je taj SSD ispao najjeftiniji za potrebe mog klinca, a i dukej je spomenuo SSD od 120 GB. Ja još uvek koristim 12 god. star računar kupljen davne 2008 god. socket Am2+ i 2GB DDR2 memorije. Ali ja sam Linux korisnik tako da mi ne trebaju jake komponenete da poguraju sve zahtevniji Windows OS.
 
Moj laptop daje znake umora i vidu bed sektora na hdd. Kupljen je 2014, i ima jedno milijardu sati rada. Ubacicu mu ssd pa cemo da vidimo sta kaze. Iskustva su kao i ovde da lt proradi 2x brze. Inace model Asus x55u kupljen na akciji za 29.990din i prezadovoljan sam ulozeno/dobijeno.
 
Kolege je li ima negde da se igraju igrice sa volanom za decu? Neka adresa da moze onlajn da se igra. Uzeo detetu volan i sad skakuce pored mene a meni ovo nije jaca strana(kompjuteri igrice).Stacu kad sam staromodan.
 
Probaj skini igru Simraceway, podatke koje sam našao je da je igra besplatna i da ima veliku bazu igrača tako da klincu neće biti dosadno kada se bude trkao sa njima online.
 
Kupio sam polovan HDD. Ima na sebi dve particije. Kako da formatiram taj HDD a da bude samo jedna particija, tj. da ceo disk bude jedna particija? Na kompu mi je Win 7.
 
Nazad
Vrh