Romanovske ovce

nisam bas pazljivo slusao vjerovatno po ovci po ovci pricao je da je bila manja pa se sada popela na ovaj nivo
ali drzi stalski nacin i govori da mu se tu smanjuje odredjena plodnost
 
Prije par dana smo komentirali da li smije biti bijele vune na ušima.I ovca i ovan izgledaju da su u čistoj rasi , a na janjetu bijeli vrh uha.
Jako su lijepi, nek ti je sa srećom.
 
Diskutovali smo vec o standardima rase i eksterijeru. Standardi su skloni promenama. Populacija ovaca Romanov rase u svetu je u opadanju, bukvalno ugrozena. Da bi imali odrziv eksterijer i kvalitetet, mora postojati kvantitet. Eksterijer ne sme preuzeti dominantnost u selekciji nad visokom plodnoscu, ranostasnoscu, vitalnoscu jagnjadi, materinskim instiktima i sl. sto je glavna osobina Romanov rase ovaca. Cistokrvnost se potvrdjuje DNA testom koji je postao pristupacan. Posto je tema dobila na obimu, mozda bi bilo dobro da se otvore pod-teme kao sto su standardi i sl. zbog lakseg pracenja i diskutovanja.

Da li treba eliminisati cistokrvno grlo iz priploda sa vise beline i predispozicijama za vrhunske rezultate, a birati pigmentirana grla koja ce imati prostu reprodukciju i gubitak svih rasni odlika?

Evo jagnjadi poznatog kolege Viznera iz linije Regrut koja je jedna od najplodnijih u EU. Obratite paznju na belinu kod jagnjadi ali ovce su plodne i bez obzira sto se selekcija radi na bolju pigmentaciju, povratno se belina vraca. Odnos majka-leglo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja imam dobar predlog za novu temu oko romanovske rase ovaca. Međutim glavni akter po mojoj zamisli zbog velikog obima posla i zauzetosti nije mogao da nam izađe u susret. Ali nadam se da kada se steknu uslovi biće i nova tema. Naziv bi bio ,, PITAJTE .......". Da nepišem ceo naziv dok čovek ne odobri. Takva tema bi bila usko vezana za romanovsku rasu gde profesionalac odgovara na pitanja početnika i imaoca ove rase. Ipak romanovska rasa je specifična i zahteva drugačiji pristup rada u odnosu na druge rase.
 
Nazad
Vrh