Rezidba koštičavih voćaka

super ovo izgleda, i ja cu jos malo da krenem sa rezanjem iste.
vidim da nigde ne karstis na spoljni pup. ni ramenu, ni skeletnu, samo prevodis. ja sam manje-vise laik za sumadinku. ucim se.
 
Da li bi netko mogao da objasni kako da orezem kajsije koje su stare 3-5godina a nisu orezivane i kad da to urad
 
super ovo izgleda, i ja cu jos malo da krenem sa rezanjem iste.
vidim da nigde ne karstis na spoljni pup. ni ramenu, ni skeletnu, samo prevodis. ja sam manje-vise laik za sumadinku. ucim se.
Nema tu mnogo pameti, sve sto ide na unutra se sece , ramene ne bi trebalo da postoje, svakako ce da se odseku u narednoj godini kad se bude orezivalo. Mada generalno i ove cetiri skeletne grane mogu da se obnove. Moj savet ti je da odradis letnju odmah posle branja i onda ovu zimsku korektivnu da proredis grane kako bi dobio kvalitet. Ja nisam radio letnju nisam stigao, tako da mu ovo dodje najbolje sto moze da se izvuce u trenutnoj situaciji.
Da li bi netko mogao da objasni kako da orezem kajsije koje su stare 3-5godina a nisu orezivane i kad da to urad
Kajsija najvise voli letnju rezidbu kad su najmanje sanse da udju razne bakterije i virusi. A generalno mozete tamo pred pocetak vegetacije kad se podignu malo temperature. Nacin orezivanja zavisi od zeljenog oblika ,tj trenutne situacije u kojoj se nalazi biljka.
 
vidi se i sad koja je izrodila grana i tacno pokaze gde da se skrati, tako da nema potrebe za letnjom,moje misljenje. ja sam gresio sto sam na spoljni kratio sve rodne grancice na 2/3 a mnogo ih ostavljao na stablu i skeletne pustao u vis isto na spoljni.
 
Uvek se vidi koja je grana izrodila nije to poenta vec da se drvetu olaksa da ove grane koje ostaju budu jace i duze kako bi rod bio kvalitetniji. U danasnje vreme se trazi 22+mm plod tako da nije realno ocekivati da jedno drvo da 20kg vec to mora znatno da se redukuje. Zato ide ovako ostra rezidba sve slabije grane se uklanjaju. U principu jedno drvo u 5. godini treba da ima oko 30-40 rodnih grana, sve ove grane sto ste videli u video snimku koje sam ostavio ce iduce godine posle berbe ili u ovo vreme biti uklonjene. Neki ljudi praktikuju i dodatnu rezidbu posle zametanja ploda gde ocene da je mnogo rodila oni izbace dodatno grane.
 
Dobar dan,pratim ove teme,pokušavam da skapiram što više.Lazarevi video snimci su super..Po ovom poslednjem pitanju obnavljanja rodnog drveta bi bilo interesantno videti na konkretnom primeru naprimer drvo staro 6 god. kotlasta kruna (koja je kod nas najčešća) trešnja i kako sada
ukinuti skeletne grane i šta ostaviti..Da li se samo skraćuju i prevode na nižu bočnu koja je stara napr. 2-3 godine ili se izbacuje cela (kao kod KGB).
Moje trešnje su na proleće 6 god..tek sam ih nekako formirao..tek se pojavile majske kitice i ne znam kad je vreme da se razmišlja o obnavljanju rodnog drveta.
 
sutra cu rezati malo sumadinku, i nesto tresnje koje nisam stigao letos, bas su tu negde 6-7 god. pa cu baciti neki sliku
 
nisam nista slikao, slikacu sl put. svratio mi neki rezac i rece da se rodna grana kad izrodi dogodine posle berbe odmha krati na dva pupa, do zime istera novu rodnu granu. tako stalno dok ne dodje do obnavljanja celog stabla. znaci da si bio upravu lazarSD 👏 ovako zimi tacno se vidi da pobegne i ogoli u pocetku, a rod od polovine ili pri kraju.
slikacu i tresnju kako treba da izgleda
 
Ispravljeni linkovi iz prethodnog posta #333
Evo u par video zapisa kako kod mene izgleda orezana Erdi višnja na kraju 4. vegetacije. Možda nekom bude od koristi.


 
Moje najbolje ,kao kod tebe na snimku ali je mladja godina i definitivno niza(Sumadinka).Tvoje na snimku deluju da prelaze 2metra.Posle berbe uradjena letnje ali zbog suse je slab prirast.
 
Kod mene su najbolje 2m ali idu malo vise u sirinu.Ove godina u trecoj vegetaciji su dale 1,5kg.nadam se da ce u cetvrtoj dati 3,5-4 kg kao kod tebe.
 
Kod mene su najbolje 2m ali idu malo vise u sirinu.Ove godina u trecoj vegetaciji su dale 1,5kg.nadam se da ce u cetvrtoj dati 3,5-4 kg kao kod tebe.

Šumadinka je mnogo rodnija od Erdi visnje u našim uslovima. Možeš verovatno i veći prinos da očekuješ. Evo kakav je rod je kod mene izbacila šumadinka u 5. godini.

 
Nazad
Vrh