Recepti kulena, kobasice, švargle...

Celo pile se otkosti, izmeri se tezina, zatim se otsece visak belog mesa i poslaze gde je samo koza od ledja da je svuda iste debljine. Zatim se pospe 6% zacinom za sunkaricu i ostavi 24 casa. Sutradan pre rolanja se pospe kesicom zelatina i uroluje, sveze kanapom i stavi u mrezicu. Odmah zatim se kuva u vodi 45 min. i ostavi da se ocedi. Stavi u pusnicu na cetiri dima i to je to. Odmah moze da se jede.
 
Sta raditi a da ne propadne meso komadno i kobasice. Jos nisam nista krenuo da salamurim i pravim, sve cekam da ce zahladiti. A sad vidim ceo januar ce biti 15-20 stepeni dnevne temperature. Prosle godine prva tura mi je propala, druga nije, ali sam momacki osolio. Eno i dalje se vuku pecenice i slanina kolko su slane.
 
Pa osoli i ostavi,vidim da posle bozica najavljuju zahladjenje i sneg u nizijama. A sad je idealno za soljenje,toplo je i meso brze prima so
 
Slanine sam izvadio iz soli na tri nedelje, a šunke još dva dana pa su punih pet nedelja u soli. A obično ih vadimo na 4 nedelje. Sad sam ih ostavio duže zbog toplog vremena a i svi smo se bili porazboljevali pa nije bilo ko da ih vadi i pere. Sad nisam pametan šta da radim, da li da ih vadim ili da ih ostavim još u soli zbog toplog vremena? Bojim se da će biti preslane ako ostanu još u soli a opet i ovo vreme nije normalno.
 
MIslio sam da slanine odledim, osolim i ostavim u rashladnoj vitrini da se salamure. Pa za 10ak dana na odsoljavanje i 2,3 dima.
Bojim se da cekajuci ladno vreme ni ne docekam i promasim sezonu
 
Dukej,mozes da drzis jos u soli,samo posle duze odsoljavaj. Ja sam tako pre par godina drzao sve 5 nedelja,ali samo menjao vodu na svakih 6 sati a ukupno je u vodi bilo 40sati i nije bilo slano.
Ja imam kace od 500L i u njima odsoljavam,sipam do pola vode.
 
Auuuu ljudi, pa ovo baš i nije toliko toplo vreme da može naškoditi usoljenom mesu. Moguć problem su muve koje zbog ovog vremena još uvek imaju nagon za razmnožavanjem..... Evo meni kuleni vise na tavanu, slanine u špajzu, baš lepo se suše..... Šunku preko leta držim u špajzu na 40° i ne pokvari se pa neće ni sada..... lol.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
После десет дана сољења на суво,повадио све напоље сукрвицу просуо комаде Бута,Врата,Крменадле ,Сланине овлаш досолио и све вратио...мирис фантазија...још две недеље и у пушницу.Свиње старе 20 месеци.
 
Da se ispomognemo lanjskim dok ne dođe novi ,
e2deadee56b5896551e73d862918ec52.jpg


Poslano sa mog 2109119DG koristeći Tapatalk
 
Nazad
Vrh