Recepti kulena, kobasice, švargle...

Onda to nije prirodno. Konzervans E202, mislim da je u nekim zemljama zabranjen zato što je štetan.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Sunke kulen kate ite sve sto duze zri, se potopi u rastvor kalijum sorbata. Nista ti nece biti, svakako se unosi kroz razne namirnice koje jedes ili pijes. I svakako on stiti samo spoljasnjost. A ne jedes slepo crevo niti spoljasnjost sunke. A on ne prodire unutra. Nisu toliko strasni E aditivi... nebitno nek svako stavlja sta zeli. Covek je pitao s cime se resava. Ovo resava sigurno. O tome je pricao profesor kovacevic tehnologija kulena...
 
Da se ispomognemo lanjskim dok ne dođe novi ,
e2deadee56b5896551e73d862918ec52.jpg


Poslano sa mog 2109119DG koristeći Tapatalk
Moze bar priblizno recept za ovakav kulen? 😃
 
Naravno...
Meso zrele svinje(izbjegavati ispod 160kg svinje)ostaviti makar 24sata od klanja da se ocijedi.
Pobirati krtomeso bez žila najbolje but i kremenadla,masnoća se dodaje leđna do 10%.
Paprika kvalitetna ukupno do 1,%
Soli 2%
Šećera kafenu Poljicu na 20-30kg mesa
Ja stavim malo i bibera al on nemira.
Mašina za mljevenje obavezno oštra da ne mulja pola meljem na 8pola na 10mm.
Tvrdo napuniti i napunjeno crijevo usoliti izvana i ostaviti do sutra.sutradan na kratko umočiti u mlaku vodu i objesiti da se osuši.
Sušenje obavezno na hladnom dimu i staviti ga što višlje u pušnicu.
Kad se izdimi na zrak ali da nije jaka promaja
Da se ne suši prebrzo.
To je uglavnom to ako nešto fali pitajte
 
Ako je hladnije čitav dan ako je temperatura u plusu onda od 6ujutro do podne a dimim dok ne dobiju lijepu smeđu boju.
I zaboravio sam ko nema iskustvo sa kulinom
najbolje nek puni u manja praseća crijeva.
 
Ove godine nista od susenog mesa jer nije bilo planirano a svinje su jos male...bar nekih 200kg tezine kvalitetno uhranjene jer i kvalitet mesa dosta zavisi kao i samo dimljenje.Na najvise u pusnicu,vatru ne lozim ispod nego kroz tunel koji je udaljen i sacekam prvo da se vatra razgori pa pustim da ide dim kroz otvor,da ne ide onaj `ljut` dim.
 
Kako odsoljavate meso? Mlaka ili hladna voda, koliko dugo, na koliko se menja? Koliko je uspešno ako je jače usoljeno?

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Hladna voda! Ja sam u vodi držao po 24 sata slanine i šunke, kad sam posle 24 sata liznuo tu vodu nije bila slana. E sad da li to znači da je trebalo još držati u vodi ili da je bilo puno vode - ne znam, plašio sam se zbog toplog vremena pa zato nisam duže odsoljavao. (Vode je otprilike bilo oko 70-80l za 4 pole slanine ili jednu šunku.) Ove godine sam jače solio nego prethodnih ali sam i više vode koristio za odsoljavanje, pa će mi ovo sad biti reper. Ništa bez ličnog iskustva...
 
Treba da su 2 vode bile ako se dobro secam,hladna voda u pitanju...sto kaze @dukej proba se voda...znam da sam za jednu turu u kantu dodao i secer i na kraju odsoljavanja samo umocio na kratko i izvadio odmah ali se nije nista osecalo...kao da glazira ili odurnost soli da neutralise-od nekog takog razmisljanja krenuo ali bilo dobro.
 
Ja nemam šunke, samo pečenice i slanine, tanji komadi i sve kosti takođe sušim. Video sam razne recepte za odsoljavanje, mlaka voda, menjanje na 8 sati... Mlaka voda bi trebalo efikasnije da izvlači so, ali se plašim kvarenja.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Bukva i šljiva na kraju. Ja radim dimljenje na 50-70 stepeni, takva mi je sušara.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ja se držim pravila koliko dana u soli, toliko sati odsoljavanja u hladnoj vodi. Na kraju obavezno pranje u toploj vodi....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Усолим... за 10-15 дана све напоље оцеди се сукрица,сваки комад Меса-Сланине досолим (овлаш)као кад неко соли јело у тањиру.Све вратим али контра послажем.После 15-20 дана повадим све у хладну Воду пар сати и у пушницу тај дан стоји тако сутра ложење...Месо гром за наш укус наравно.
 
Nazad
Vrh