Recepti kulena, kobasice, švargle...

Hteo sam da kupim vakumirku za meso,vidim da mnogo clanovi je imaju. Da li ima neki odredjeni model koji bi trebao da trazim ili su sve podjednako dobre i nema nekih bitnih razlika?
Treba mi za kucne potrebe.
Gorenje vakumirka se u našem krugu prijatelja najbolje pokazala. Kupovali su pijačne, one iz lidla... na pijačnima često ode ona traka za varenje kese. Mi imamo gorenje, 4 sezone do sad radi bez greške. Pored suhomesnatih proizvoda, keva vakumira cele godine neko povrće i varimo kese u koje pakujemo papriku sa njom, tako da se baš koristi.

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
 
Takođe glas za Gorenje,radi nekoliko godina bez greške.
Imao sam i onu uzanu crnu,ne znam koja je marka.Uzeo za kuću kad hoću nešto malo da izvakumiram.Djubre neviđeno.
Odmah je bacio.
Što se tiče soljenja,ako je preslano posle potapanja u vodu,smanjite broj dana u salamuri.
Solim na suvo.
Kosti,papci,bifteci 4 dana.Rasoljavanje u vodi oko 6 h.
Kolenice,krmenadle(pečenice) komadi od šunke(ruža,šol i frikando) 8 dana.Rasoljavanje u vodi oko 8 h.
Slanine 3 nedelje,rasoljavanje u vodi oko 12 h.
Nikad problema.
Još nešto,ne vezano za soljenje.Kosti i kolenice kad sklonim sa dima,idu na luftiranje 3 dana i u zamrzivač.
Pogotovo kosti(rebra) ako ostanu dugo da stoje,osuše se i nisu ni za q.
 
Ovako je platforma za meso napravljena kod mog prijatelja.
Mehanizam sa masivnom zupčastom letvom.
e013c266c0ef9f4f2a0b76dc5846cc96.jpg
7340a9753ca16aa2bddaff49bc4e9e20.jpg


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Ovaj je presao igricu.
Ali sam ja mislio na platformu sa stepenicamo i podestom na npr 1,5m visine
 
Solim na suvo, utrljam u so pa poređam u plastičnu kacu.Tri nedelje stoji pa ide na rasoljavanje 48 sati sa zamenom vode na svakih 12 i onda na dim.
Je l' može detaljnije to rasoljavanje, odnosno koliko vode na koliko mesa?

Ja sam ove godine baš u puno vode odsoljavao slanine, npr. 4 pole slanine sam stavio u plastično korito od 80l i napinio ga skoro punog. Stajalo je tako 24 sata i onda su izvađene i okačene da se cede. Planirao sam da na 12h promenim vodu ali zbog toplog vremena sam odustao od te namere. A i Bubiša me je savetovao da je dosta jedna voda, a on je maher za sve oko mesa (salamurenje, dimljenje, sušenje...).
 
Slaninu ne rasoljavam, samo je umočim u vodu da spadne so i kačim.
Koliko tačno vode ide ne znam baš u detalje.Rasoljavam u plastičnom buretu od 200 l.Poređam meso i naspem vodu do vrha, kod zamene vode izbacim napolje onoliko koliko mogu da zahvatim ručkonošom i naginjanjem bureta da ne vadim meso napolje pa onda opet naspem do vrha.
 
Kod mene ovako, salamura sadži so,meso i ništa više. Šunke 6 nedelja, slanine 2-3 nedelje , rebra, vrat i to sitnije 3-7 dana ( nije isto da li je svinja 120 ili 220 kg) , u prvih nedelju dana otprilike 3 puta presoljavam ( vadim krv i deo soli koji bude skroz tečan i utrljavam novu so i posipam odgore a kasnije jednom nedeljmo i ređe. Šunke posle i prevrćem na drugu stranu jer dugo stoje. Kada vadim očistim so i stavljam u hladnu vodu bez ikakvih dodataka, šunka da "prenoći u vodi, a slaninu kraće, vrat sam sad držao 6 sati..iz te vode ide napolje da visi i ocedi se i onda u pušnicu, posle na tavan, po mogućnosti stari zemljani na blagu promaju.
Imam i mangulice, za njih su me savetovali sve isto samo bez dugog držanja u vodi jer je drugačije meso, par sati je stajalo i niie bilo preslano..
 
Slaninu ne rasoljavam, samo je umočim u vodu da spadne so i kačim.
Koliko tačno vode ide ne znam baš u detalje.Rasoljavam u plastičnom buretu od 200 l.Poređam meso i naspem vodu do vrha, kod zamene vode izbacim napolje onoliko koliko mogu da zahvatim ručkonošom i naginjanjem bureta da ne vadim meso napolje pa onda opet naspem do vrha.
Da li isto rasoljavaš bez obzira na veličinu (komad) mesa ili samo slanine vadiš ranije?
 
Gorenje vakumirka se u našem krugu prijatelja najbolje pokazala. Kupovali su pijačne, one iz lidla... na pijačnima često ode ona traka za varenje kese. Mi imamo gorenje, 4 sezone do sad radi bez greške. Pored suhomesnatih proizvoda, keva vakumira cele godine neko povrće i varimo kese u koje pakujemo papriku sa njom, tako da se baš koristi.
Ja sam jednom uzeo neku od vakumirku drugara, ne znam tačno koja je. Pustio vakum posle mesec-dva. E sad pretpostavljam da ulogu igra i kvalitet kesa. Ako neko ima više iskustva neka piše.
 
Прошле године сам купио горење, дјеловала ми је најквалитетније од свих (иако није ни она нека велика срећа).
Ради добро, а што се тиче кеса ту има велике разлике. Такође, кад се пакује мора се пазити да дио који се вари остаје чист, ако се замасти или остане нека трунка онда хоће да попусти вакуум.
Обично купујем ролне и сам правим кесе какве требам, а ако ми се учини да је лоше заварено поновим још једном пар милиметара даље.
 
Обично купујем ролне и сам правим кесе какве требам, а ако ми се учини да је лоше заварено поновим још једном пар милиметара даље.

Od prošle godine obavezno duplo zavarujem. Vakumirka je iz Lidla, čini mi se 5 godina stara. Ide dosta sporije jer za drugo zavarivanje treba pričekati da se ohladi. Nemam puno i u penziji sam pa mi utrošeno vrijeme ne igra neku ulogu. :)
I ja sam primijetio da postoji razlika između folija.
 
Ja pazario Gorenje pre 7-8 godina, bila ta oko 100€. Druge godine pukao zub plastični sto je zabravljuje… pre 4 godine kupio Lidl za 4000 i radi kao blesava.

Za držanje su rolne bitnije od mašine, kupujem rolne u Lidlu godinama, probao sam i neke sa kp oglasa ali sam se jednom zeznuo i više neću. Od Lidlovih kesa iz rolne koje pravim popusti npr. 2 od 100…. Ako treba pojacam var pa izvarim sumnjiv var dva puta i sve ok.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nažalost nisu niti u Lidlu uvijek jednake role. Neke imaju hrapav dio s vanjske, a neke s unutarnje strane. Dakle, vjerojatno barem dva proizvođača jer vjerujem da jedan proizvođač uvijek jednako namota foliju u rolu.
 
Gorenje kese su vrh samo su baš dosta skupe.Uzimam kese od neke firme u Beočinu i nisam nešto zadovoljan, hoće da popuste pa ću probati ove iz Lidla naredne sezone.
 
Pa ne kupujem ono njihovo kvazi meso nego rolne…

Npr, ručni alat im je sasvim prihvatljiv ali sa električnim nisam zadovoljan.

Meso i povrće ne kupujem uopšte, hemija tek ponešto….Meso mora da je iz komsijskog obora….


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mi smo prije 5 godina kupili Diva vakumirku, gledali smo tada i Gorenje ali smo se odlučili za ovu jer je dosta jača, a i Italijanska je, dok je Gorenje Kineska.
Naša je 0,3kw ili 300w vidim da su sada nove po 0,25kw ali vjerovatno je to otprilke isto.
Probavao sam i Quadro vakumirku ova je dosta brža.

 
Nazad
Vrh