Recepti kulena, kobasice, švargle...

A da li prevrćeš meso povremeno i izbacuješ onu sukrvicu koja se nakupi prvih par dana posle usolavanja?
 
Tuzlanska so sitna naspem u kadu 10 kg ubacujem komade mesa i istrljam so da lepo pobeli svaki komad, sunke natrpam so oko kostiju, slazem u kacu 500 l prvo sunke pa slanina pa onda pecenice i odgore rebra i kosti. Zbog toplog vremena zamrzao sam 20 flasa vode u rasporedio po slojevima. Prekrijem cistim carsavom. Posle 2 dana povadim svo meso, prospem krv i vodu saperem kacu, i ponovo slozim meso istim rasporedom bez solenja, kad slozim onda pravim preliv 1 kg soli na 5 l vode, vodu iz bojlera ili prokuvam pa naspem so i mesam dok se so ne rastvori, stavim jaje u vodu pre sipanja soli i onda sipam so i mesam kad je dovoljno slano jaje ispliva, sve to ohladim i sipam preko mesa, pravim i sipam dok ne pokrijem meso, u tu vodu pre sipanja dodam i 200 grama belog luka u prahu i 200 grama bibera na recimo 50 l vode, lepse mirise salamuri i da aromu mesu. Tako kad prelijem ostavim pecenice i rebra i kosti 10 dana, a slaninu i sunke 4 nedelje, ako je slanina tanja i mesnatija onda vadim sa tri nedelje. Ne radim odsolavanje i pranje.
 
Tuzlanska so sitna naspem u kadu 10 kg ubacujem komade mesa i istrljam so da lepo pobeli svaki komad, sunke natrpam so oko kostiju, slazem u kacu 500 l prvo sunke pa slanina pa onda pecenice i odgore rebra i kosti. Zbog toplog vremena zamrzao sam 20 flasa vode u rasporedio po slojevima. Prekrijem cistim carsavom. Posle 2 dana povadim svo meso, prospem krv i vodu saperem kacu, i ponovo slozim meso istim rasporedom bez solenja, kad slozim onda pravim preliv 1 kg soli na 5 l vode, vodu iz bojlera ili prokuvam pa naspem so i mesam dok se so ne rastvori, stavim jaje u vodu pre sipanja soli i onda sipam so i mesam kad je dovoljno slano jaje ispliva, sve to ohladim i sipam preko mesa, pravim i sipam dok ne pokrijem meso, u tu vodu pre sipanja dodam i 200 grama belog luka u prahu i 200 grama bibera na recimo 50 l vode, lepse mirise salamuri i da aromu mesu. Tako kad prelijem ostavim pecenice i rebra i kosti 10 dana, a slaninu i sunke 4 nedelje, ako je slanina tanja i mesnatija onda vadim sa tri nedelje. Ne radim odsolavanje i pranje.
Da li odsoljavas meso pre dimljenja?
 
1kg soli na 5 litara vode. Provri sve zajedno,ohladi se i onda moze da se nalije u bure u kom je poredjano meso koje pre toga solim na suvo 2-3 dana da otpusti najveci deo krvi. Skuvam kesu lovorovog lista i dve kesice bibera u zrnu,ocedim i dodam tečnost u tu salamuru. Meso,vratne krmenadle i kosti 10-12 dana u toj salamuri,slanine 2 nedelje,šunka cela 6 nedelja. Od kad znam za sebe nikad nam se nije desilo da meso vrisne zbog neusoljenosti ili tako nečega. Imao je moj brat jedan eksperiment gde je šunke ostavio 14 nedelja u toj salamuri. Ja bolju šunku od toga nisam jos probao.
Greskom sam marka pitao, hteo sam spajkija da pitam da li on odsoljava nakon mokre salamure?
 
Tuzlanska so sitna naspem u kadu 10 kg ubacujem komade mesa i istrljam so da lepo pobeli svaki komad, sunke natrpam so oko kostiju, slazem u kacu 500 l prvo sunke pa slanina pa onda pecenice i odgore rebra i kosti. Zbog toplog vremena zamrzao sam 20 flasa vode u rasporedio po slojevima. Prekrijem cistim carsavom. Posle 2 dana povadim svo meso, prospem krv i vodu saperem kacu, i ponovo slozim meso istim rasporedom bez solenja, kad slozim onda pravim preliv 1 kg soli na 5 l vode, vodu iz bojlera ili prokuvam pa naspem so i mesam dok se so ne rastvori, stavim jaje u vodu pre sipanja soli i onda sipam so i mesam kad je dovoljno slano jaje ispliva, sve to ohladim i sipam preko mesa, pravim i sipam dok ne pokrijem meso, u tu vodu pre sipanja dodam i 200 grama belog luka u prahu i 200 grama bibera na recimo 50 l vode, lepse mirise salamuri i da aromu mesu. Tako kad prelijem ostavim pecenice i rebra i kosti 10 dana, a slaninu i sunke 4 nedelje, ako je slanina tanja i mesnatija onda vadim sa tri nedelje. Ne radim odsolavanje i pranje.
To ujeda kolko bude slano

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Ranije nismo odsoljavali,sada ostavljam po 6-8 sati. Ne znam ako ostavim 24 h da li ce voda izvuci previse soli? Bas zbog ovog toplog vremena se bojim da ih odsoljavam. Šunka koja je bila 14 nedelja u salamuri je bila 24 h u vodi i nije bila preslana.
 
@savosi ranije sam isto tako radio, ne volim baš da se mnogo petljam oko mesa, uprostio sam sve maksimalno moguće.
Rasoljavanje sam probao na 24h bez zamene vode i preslano je za moj ukus.Onda na 24h sa zamenom na 12h i opet je dosta slano, onda sam probao na 36h i ponavljao tako sve dok nisam došao do 48h rasoljavanja.Bude slano taman koliko treba, ne može da se desi da pobeli kada načneš i ostaviš neisečen deo a posebno je dobro to što meso bude meko k'o duša, neće da se skameni i okondrca pa bude k'o opanak.
Sa dima ide na tavan, sa tavana u vakum kese i onda u staru kuću gde sve poređam po stolovima i prekrijem čaršafom(čaršav).Nikada se ništa nije pokvarilo niti promenilo ukus.
 
@savosi ranije sam isto tako radio, ne volim baš da se mnogo petljam oko mesa, uprostio sam sve maksimalno moguće.
Rasoljavanje sam probao na 24h bez zamene vode i preslano je za moj ukus.Onda na 24h sa zamenom na 12h i opet je dosta slano, onda sam probao na 36h i ponavljao tako sve dok nisam došao do 48h rasoljavanja.Bude slano taman koliko treba, ne može da se desi da pobeli kada načneš i ostaviš neisečen deo a posebno je dobro to što meso bude meko k'o duša, neće da se skameni i okondrca pa bude k'o opanak.
Sa dima ide na tavan, sa tavana u vakum kese i onda u staru kuću gde sve poređam po stolovima i prekrijem čaršafom(čaršav).Nikada se ništa nije pokvarilo niti promenilo ukus.
I ja ću morati da primenim ovu tvoju tehniku rasoljavanja. Radim sve kao što si ti radio ranije i preslano je. Pogotovo delovi koji su vise ka donjoj strani. Znači ideš 48h tokom kojih minjaš vodu 3 puta? (Prva na početku i posle još dva puta.)
 
Hteo sam da kupim vakumirku za meso,vidim da mnogo clanovi je imaju. Da li ima neki odredjeni model koji bi trebao da trazim ili su sve podjednako dobre i nema nekih bitnih razlika?
Treba mi za kucne potrebe.
 
Ovako je platforma za meso napravljena kod mog prijatelja.
Mehanizam sa masivnom zupčastom letvom.
e013c266c0ef9f4f2a0b76dc5846cc96.jpg
7340a9753ca16aa2bddaff49bc4e9e20.jpg


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh