Recepti kulena, kobasice, švargle...

Celi kim slobodno ubaci, 5gr na 10kg mesa. Nemenja ukus a prija crevima.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Menja ukus. Pogotovo kad ga srskas zubima.

Jedino kim volim na kiflicama. Meni se ne dopada taj slovacki recept.

Meni odgovara sledeci recept. minimalno paprika jako ljuta (0.6%) , so (2.2%), secer (0,3%), kulture za fermentaciju (po zelji ko voli)
 
Размишљао сам у кулен да ставим Ким шта мислите колико на 100кг меса?и дали мења укус...иначе стављам само Со и Љуту паприку.
"NaRani svinje i ne diraj nista"
Ja ovde dodajem jos samo secer! Beli luk nedaj Boze i sve ostalo! Zato su tu kobasice da se kombinuje do besvesti.
 
Baš bih voleo da probam one vaše kulene bez belog luka.
Probao sam u 2 navrata da pravim kulen bez njega, pa to je bio skroz neprijatan ukus....
Štaviše otišlo keru. Prvi put sam mislio da nešto nije bilo u redu sa kulenima, pa sam potvrdio još jednom. Rezultat je bio isti.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Dobra i kvalitetna paprika daje ukus kulenu, naravno dobro meso i ispoštovana procedura.
Može dosta članova da potvrdi kakav je kulen kod mene a mogu i ja da potvrdim kakav je kulen kod nekih članova kod kojih sam bio i sa kojima se družim.
Što prostije, to bolje.
 
Ukus mesa treba osetiti na poseban nacin uz dodatak ljute paprike, zato je kulen za mene Bozanstvo! Beli luk inace ne preferiram, a u kobasicama ga stavljam svega 0,3-0,4%
 
Sada bih došao na okupljanje samo zbog kulena.
Ali stvarno mi ne odgovara datum.
Biće valjda nešto od tih kulena i kod sledećeg okupljanja......

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Kulen je faktički živo biće.Nekad se držao na stolu, salami serpente...😁
Ima i pesma o tome
Taj soj lako uhvatitigo u rukopoložaj jerb on niti bežah, niti se pomerah, tek pokoji tromi Lalah ne stigne pokupit ovokoga stvoravo verlo ukusnag za slijego pojesti. Decago ovih krajeva jedu ih hotimično, žene ih nose u njedrah kućama svojago za slijego da uzmego."

 
1kg soli na 5 litara vode. Provri sve zajedno,ohladi se i onda moze da se nalije u bure u kom je poredjano meso koje pre toga solim na suvo 2-3 dana da otpusti najveci deo krvi. Skuvam kesu lovorovog lista i dve kesice bibera u zrnu,ocedim i dodam tečnost u tu salamuru. Meso,vratne krmenadle i kosti 10-12 dana u toj salamuri,slanine 2 nedelje,šunka cela 6 nedelja. Od kad znam za sebe nikad nam se nije desilo da meso vrisne zbog neusoljenosti ili tako nečega. Imao je moj brat jedan eksperiment gde je šunke ostavio 14 nedelja u toj salamuri. Ja bolju šunku od toga nisam jos probao.
 
Nazad
Vrh