Recepti kulena, kobasice, švargle...

Meso sa obliznje farme koja ima prodavnicu u gradu nema isti ukus kao iz obora gde se privatno gaji. Licno sam se uverio. 100% je sveze, ali ukus drasticno drugaciji. Nekako kao piletina ili zecetina.
 
Ma slažemo se da je najbolje, najzdravije i najukusnije domaće. Tačka. Nema spora oko toga. Ali, pojedinci preteruju, kao da će svi koji ne jedu svoju proizvodnju pomreti od bezukusa, bolesti ili sličnog. Pa jeste li svesni koji procenat svetskog stanovništva ide u obor, čisti svinjac, kolje!? Smešan procenat. I ispada, da meso iz klanica, ne da nema isti ukus kao domaće, već je smrdljivo (ima i toga kod nekih, ovde govorim o odgovornim lancima)! Preteruje se, u tome je poenta.
 
U pravu si ti. Vecini koja jede to farmsko i kojekakvo uvozno meso ovo nase utovljeno bi imalo cudan ukus. Niko tu nece umreti zbog drugacijeg ukusa. Mozda se to malo vise apostrofira, ali to je cinjenica.
 
Ja sam pre dve godine sa jednim drugarom menjao prase, on uzeo od mene da ga ostavi za priplod a ja to od njega zaklao za bozic, ja tako nesto u zivotu nisam video, to je bilo toliko masno da je bukvalno i meso bilo masno a ukus odvratan i tako su ga uglavnom kerovi pojeli jer sem kozurice koja je nekako mogla da se pojede sve ostalo bilo odvratno. Sad sta je tu bilo u pitanju ne znam i nisam hteo nista da mu kazem niti da ga pitam da se ne naljuti i kaze da ga potcenjujem ali nikad vise
 
Ja ti kažem šta sam jeo skoro mesec dana.Nisam rekao niti napisao da je đubre već sveže meso sa čudnim ukusom nareska.Da li je to bila takva tura, da li je nečim tretirano ne znam i ne zanima me, znam samo šta se jelo i to za mene nije.
 
U pravu si ti. Vecini koja jede to farmsko i kojekakvo uvozno meso ovo nase utovljeno bi imalo cudan ukus. Niko tu nece umreti zbog drugacijeg ukusa. Mozda se to malo vise apostrofira, ali to je cinjenica.
Ima toga, sve je navika zapravo. Šurakovoj deci odneseš domaću pečenicu, na šljivi osušena, obojena, ukusna, bolestan da jede. Oni kažu - fuj, smrdi na dim! Ova prasetina današnja, ja jedem samo delove sa stomaka, bar malo prošarano da bude. Čoveče, grama masnog na prasetu, al to se većinom danas traži.
 
U sezoni oranja 2018/2019 išao sam kod rođaka na ispomoć.Oni tamo ne hrane i ne tove ništa već im je sva hrana iz Lidl-a.Kupovano je sveže meso u vidu šnicli, krmenadli, rebaraca, mlevenog mesa i meni je lično svaka od navedenih varijanti imala isti ukus, ukus mesnog nareska.Znam kakva je šnicla kod mene kući kada se lepo ispohuje, takođe pečena krmenadla, ćufte i pljeske koje sami pravimo i to ne može ni blizu da bude isto.Ko je na to navikao njemu je apsolutno svejedno i ukus mu nije bitan jer i ne zna za bolje.
Ma zaklali krmaču u teranju...
 
Samo još @Matić da mi pošalje jedan novogodišnji paketić od par kila njegovih delikatesa, pa da sipam vino i da krene žurka
9dc929568d479027926bc7bfbed5c474.jpg
 
Eto vidiš čuda...
Ja sam pekao (i to u električnom šporetu) u rerni bar 10 puta i uvek je bilo savršeno! I ukus i miris, sve... Dobro, žena je pekla nisam ja. Opet, nije kao kada ga ja ispečem na mangalu, ali je uvek odlično.
Potvrđujem ,
potera me zena u novootvoreni Lidl u mom kraju i kaze , idi kupi maslac ( neki nemacki -50% na akciji ) ako hoćeš kolače , ja odem sve u nadi da ima i nešto alata Parkside i tako uz ostalo kupim neku svinjsku plecku ( vakumiranu ) .
Sad mi žao što nisam uzeo više , i sočno i ukusno meso , bar za sada .
 
Okus mesa ne zavisi od toga dali je hranjen na farmi ili u vlastitom dvorištu. Važno je čime se hrani.
U Prijedoru su ljudi uzimali ,naravno povoljno, ribu iz ribnjaka saničani, babuška i te vrste koje smatraju za korov, i meso tako hranjenih svinja se osjeća na ribu.
Imam rođaka koji je svojevremeno imao farmu pilića. Inkubatori i to. Hranio je sa tim, kako on to naziva otpadom. Nisam nikad probao to meso.
Ako se hrani na mjestu drugačiji okus i struktura mesa je od onoga što rije po voćaru.
Surutka se osjeti u mesu.
Prerada i trgovačke igre su samo dio uticaja na konačni period.
Na kraju dođe nepce korisnika koje je naviklo na određeni ukus.
Glad!?
Ko je još gladan?
Gladan čovjek u prvim zalogajima i ne obraća pažnju na te finese u ukusu.
 
Nazad
Vrh