Recepti kulena, kobasice, švargle...

Da li neko zna koliko kg otpadne na koske kozu, mast, da ostane cisto meso, od butova i plecki koji su npr 6-9kg po komadu.
Uzeo bih u DISu, pa da napravim kobasica od tog materijala, nego gledam da li je bolje (isplatljivije) uzeti cele butove pa sam ispanglujem ili vec cisto meso.
PLEĆKA SA KOSTI

Cela plećka - kosti su 13.5%

Kada se očisti od kosti košta plus 15.5% na cenu sa kosti.
 
Mi smo ranije kada pokoljemo svinje pored našeg mesa salamurili i sušili od prijatelja iz B.G.Oni su svoje šunke i slanine kupovali u Idea ili Maxi mesarama a naše je iz sopstvenog uzgoja naravno.Uvek je to njihovo bilo drugačije, boja bleda, nekako siva k'o pokojni teča otprilike.Nije nikada poprimilo lepu crvenu boju kao domaće, nakon dimljenja i kačenja na tavan brzinom svetlosti se sušilo, kakvo je bilo za jelo nemam pojma, nisam nikada probao niti imao neku posebno izraženu želju.
 
Pre 2 godine sam osusio otkoscene sunke iz disa. Odlicne su bile.
Po 20-30kg kobasica sam pravio zadnjih par god, isto odlicne bile. Ukus boja miris sve. Drugar mi radi u mesari u disu i roba je skroz korektna.
Drzao sam svoje svinje pre par god. To je najlepse. Ali ovako mi je lakse i brze. Za sad ovako cu raditi.
 
Jel ima ko da prodaje na kilogram ovciju stelju u Sapcu interesuje me kakvog je ukusa jer na slikama izgleda vrhunski
 
Imam drugara koji ima veleprodaju mesa. Sredom utovar-klanica-obrada-trihinotest- rashlad,u četvrtak razvozi obradjeno rashladjeno meso. Često puta u toku godine kada zafali mesa u kuci uzmem "francusku obradu" za zamrzivac. Ne moze se porediti sa mesom iz bilo koje prodavnice. Isto to uzimam i sada za svinjokolj da pojačam čisto meso.
 
Juce otisao do Matijevica(prva mesnica na kiju sam naisao) po govedinu za cajnu i vidim slanine lepe table oko 5kg tabla cisto meso i uzmem 2 table za prvu ruku.
Realno nemamo ni toliko crkotine da sve moze da bude crkotina a nerealno je i ocekivati svez but za 600din.
 
Sve je realno. Drugar uzo u Iloku u Konzumu, 100kg slanine, i but plecke. But plecka bk 444 dinara po kg izadje cena. Njohova proizvodnja, sa njihovih farmi.
 
Prilično kvalitetno meso se prodaje u Lidlu. Prijatelj radi u jednoj klanici koja snabdeva Lidl, a šurak radi u glavnom magacinu u Pazovi, tako da sam upućen. Dis i Matijević su mi sumnjivi, za druge ne znam.

A realna cena...
Šta znam, kolike su cene mesa trenutno u Berlinu, recimo, ima li neko nekog tamo?
 
Kad smo već kod lidla, kupio je pre jedno 2 meseca praseći čereg tamo kod njih. Ispekao u furuni i gle čuda, ni ukusa ni mirisa na prasetinu.
A par puta sam pekao ljudima prasad od matijevića, o toj avanturi tek da ne pričam.....
A opet ponavljam, ljudima iz solitera koji celoga života jedu samo takvu prasetinu je to extra.
Pa još kad je za 300 dinži, bude tu i tuče kišobranima pored frižidera....
Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Eto vidiš čuda...
Ja sam pekao (i to u električnom šporetu) u rerni bar 10 puta i uvek je bilo savršeno! I ukus i miris, sve... Dobro, žena je pekla nisam ja. Opet, nije kao kada ga ja ispečem na mangalu, ali je uvek odlično. Tako da, ne znam šta bih rekao.

Kolje se danas, pakuje istog dana ili sutra najkasnije i hladnim lancem ulazi u prodaju. Tako da mi nije jasno što ukus ne bi imalo, kažem iz prve ruke su ove info.
 
Poslednja izmena:
U sezoni oranja 2018/2019 išao sam kod rođaka na ispomoć.Oni tamo ne hrane i ne tove ništa već im je sva hrana iz Lidl-a.Kupovano je sveže meso u vidu šnicli, krmenadli, rebaraca, mlevenog mesa i meni je lično svaka od navedenih varijanti imala isti ukus, ukus mesnog nareska.Znam kakva je šnicla kod mene kući kada se lepo ispohuje, takođe pečena krmenadla, ćufte i pljeske koje sami pravimo i to ne može ni blizu da bude isto.Ko je na to navikao njemu je apsolutno svejedno i ukus mu nije bitan jer i ne zna za bolje.
 
Kad smo kod mesnog nareska, ja kupio u onoj ruskoj prodavnici "svetofor" nekoliko komada po ceni od 59din. Eto ker neće da ga jede....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ne jedem ništa od toga.Radije ću guliti slaninu sapunjaru nego jesti paštetu i nareske.Dok sam služio vojsku nažderao sam se konzervi i previše, toliko da su mi preko glave i dan danas.Jedino mogu da jedem ribu ali ne baš svaku, ima i tu dosta razlike i nijansi.
 
Matiću, poznat je tvoj stav i ja ga poštujem. I u pravu si da ne može da se poredi ništa sa domaćim mesom. Ali reći da šnicla ima ukus kao mesni narezak, izvini, ali da ne znam da si inteligentan... U najmanju ruku je smešno. Navika kažeš?
Pa jedem i ja zaklano u dvorištu i iz Lidla, valjda mogu da primetim razliku. Mesni narezak, važi...
 
Ali odakle je to meso u Lidlu?
Pa nisu dzabe pobili nasim farmerima 200000 svinja,nemoj da ste smesni. Kako to moze biti dobro meso
 
Nazad
Vrh