Recepti kulena, kobasice, švargle...

ja uzimam u prima komerc godinama i odlicno su se pokazala fi 20/22
gogi sta si uradio za nastavak?
to je onaj vertikalni top hvata nesto vise od 4 kg mase?
 
Meso sa glave, dodamo još mesa do 10kg smeše (uglavnom plećka), na 10kg mesa stavimo 1kg sojinih ljuspica koje ranije potopimo u 2l vode. I klasika 2% paprike, 2% soli, malo ljute i 0,3% bibera.
Sameljem 2x, prvi put na 6mm, onda dodam začine i soju, pa proteram još jednom ali na manju rešetku od 4mm i onda punjenje. Soja je ovde opciona, pravili smo i sa njom i bez nje, nama se više sviđa sa sojom, jbm li ga zašto, pre će biti neki subjekivan osećaj posto su dobre i ovako i onako posebno kad sam gladan
Našao sam još komad creva, ovako izgleda, mislim da sam gledao da je 14 metara oko 260din, a ovčija znam da sam plaćao 20m 680din..
ca86b0e24a14285d55eb73b92acaa345.jpg


Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
 
Koji fi preporučuje za rostiljsku?
Prosle godine uzmem ovcija 14mm (16mm su bila najveća u Veterniku) i nisam ih mogao navući na levak jer se širi u konus. Napunili u obicna creva isto ok bilo
Nekako mi ovcija logicnije zvuče, ko bi to gulio kad je gladan.

Recept isti kao kod kobasica samo 2x meljemo, malo sitnije i malo ljuće
 
U principu, trebalo bi da je to jestivi kolagen i da se ne ljusti ali ipak bih ja to gulio. Taj tzv NDX je po standardima jestiv jer ti garantuju da ti nece izrasti trece oko odmah ali stalnim konzumiranjem... E za to nisu nista rekli 😁
 
Drugar mi je pričao da kolagena pucaju na roštilju,pa kobaja ne izgleda lepo.
Jednom sam mu pomagao u punjenju roštiljske kobasice u ovčija creva,neka Mađarska.
Em su bila loša,em pipavo,da popizdiš.Mislim da smo mogli napuniti 300 kg. kobasica u normalna svinjska creva nego 50 kg. roštiljske.
 
Uzimao ovcija creva za rostiljsku jbg imaju neki osecaj da ne kazem smrdi a i ostane pomalo zelene trave u njima nisam zadovoljan, sad punim u kolagena godinama nema pritužbi, tanka cev na Spric i navucem onu puslu creva ide punjenje kao na masini cas posla, pucaju na rostilju po duzini oguli se ko virsla meso ostane kompaktno ko cevap mada pojeo sam do sad kilometar tog creva i jos ne zavijam po mesecini.
 
Da li neko zna koliko kg otpadne na koske kozu, mast, da ostane cisto meso, od butova i plecki koji su npr 6-9kg po komadu.
Uzeo bih u DISu, pa da napravim kobasica od tog materijala, nego gledam da li je bolje (isplatljivije) uzeti cele butove pa sam ispanglujem ili vec cisto meso.
 
Da li neko zna koliko kg otpadne na koske kozu, mast, da ostane cisto meso, od butova i plecki koji su npr 6-9kg po komadu.
Uzeo bih u DISu, pa da napravim kobasica od tog materijala, nego gledam da li je bolje (isplatljivije) uzeti cele butove pa sam ispanglujem ili vec cisto meso.
Možda ti je bolja varijanta da kupiš privatnoo polutku nego šunke iz DISa :unsure: :ppozdrav:
 
Polutke ide po 400 DIN na oglasu…. Mislim da je to bolje od trgovinskih lanaca…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zavisi sta i koliko treba coveku.
Sad sam kupio sunke zato sto su kupovne male, kupicu i slanine malo adidaske za prvu ruku i dokupim nekad ficli nekako mi od njih budu suvlje kobasice. Njih ne mecemo u kulen.
 
Dali kilo ili 100, kupovina u dis-u je svejedno bacanje para. To što tamo prodaju nema veze sa normalnim mesom a kamoli svežim. Od tog mesa se ne mogu napraviti iole pristojne kobasice i kuleni.
Ali opet znam ljude koji ceo život žive u gradu i kupuju meso u marketima (što jeftinije to bolje), za bolje i ne znaju, njima je to ok.
Pa se čude kako njihova kobasica, slanina, kulen nikad nije kao naše "seosko"......

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Danas najzad sadenuo mix. 8kg ovcetine i 5kg svinjetine. Kum kupio ovcu pa raskostio i samleo. Kasno se setim da bih i ja jer je vec samleo. Izvadim posle 5dana iz zamrzivaca i otkravim i umesam a ono masnoca se ugrudvala. Sta cu, kud cu, 3/4 premeljen sa 8mm na 6mm resetku. Najzad nasa kompaktna. Videcemo kakva ce biti
 
Nazad
Vrh