Recepti kulena, kobasice, švargle...

03ec341a2203507d1b823028789a1f9c.jpg

72342fa6d3d111dea374b13579dbbfd0.jpg

558e778934a06cba16c41cafee0b5961.jpg

44ba165da7cbc001acaaea6b2c98b72e.jpg

Evo slike od pre neki dan… kulenove seke, Sremska i čajna…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sto se mesa tiče ne vodim računa koliko krtine a koliko slanine… to ide od oka i kakva je svinja, ne mogu bas da biram. Uvek dodajem oko 15% junetine, po mogućstvu vrat. Sada sam na 74kg svinjskog dodao 11kg vrata (takav komad bio).

So tuzlanska (njihova proizvodnja, ne ovo pakovano kod nas) - 2%
Biber mleveni C - 0,3% s tim sto stavljam 0,2% biber a 0,1% piment
Beli luk - 0,8%
I sada ide razlika, za sremsku ide 0,4% ljute i 0,8% slatke paprike ali od čoveka od koga kupujem godinama is Šida
Za cajnu ide umesto paprike 1,5% belog vina, preferiram Šardone (ne idu kiselija tipa rizling ili smederevka, samo umerena i pomalo slatka), stavljao sam i Graševinu i sa njom sam isto zadovoljan
Cajnu meljem sve na 4mm, sremsku na 6mm
Punjenje u creva prirodna 32/34, hladan dim i do posle sv, Jovana očekujem da budu spremne za probu….

Ako ima još pitanja - slobodno


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Druže nije li malo mnogo 0,8 belog luka?
Pravio sam neku kobasicu prošle godine, ubacio 0,5 belog luka i baš se dosta oseti, kad podrigneš Grof Drakula sam sebe probode kolcem u Transilvaniji. 😱😂
 
Puno je to belog luka,ali dobro,svako pravi onako kako mu odgovara.
0,3% je sasvim dovoljno.
Po meni,cilj je da bude ukusno,a da ni jedan začin ne sme da preovlada.
 
Mi i ne ubacujemo više beli luk uopšte baš zbog te težine koju daje. Možda ove godine probam ovaj u prahu. Jel ga je ubacivao neko?
 
Stavljam domaći prolećni beli luk i tako već godinama. Ne meljem ga nego ga gnjecim gnjecilicom na bas sitno…

Nije mnogo, ukusi su različiti a i recepti po knjigama imaju isti taj odnos tako da….

Ima ko stavlja kim u kobasicu, ja to ne radim. To je recept za klasičnu sremsku, modifikacije su naravno dozvoljene i pravi svako po ukusu.

Ko ne veruje da nije mnogo uvek može da naidje i proba…
:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kim se kod nas uveliko i od uvek stavlja u kobasicu. Ljudi ga u poslednje vreme stavljaju mlevenog zato što ne vole da ga vide u kobasici. A kim se prvenstveno stavlja zbog probave. Posto je kobasica teško jelo, pa kada omlatiš rudu da stomak to lakše preradi....
Ja lično ga nekad stavim tako celog a nekad ne, razlika u ukusu nema.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ja sam namestio, iskoristio jednu srednje debljine koju nisam koristio, presekao-skratio i ubacio tanku cev od inoxa i zalio silikonom. Lepo se navlace klize ta tanka ovcija creva, samo sto treba 40m da bi napunio od 10kg mase, i dok isparujes dobijes ospice!
 
Jel koristio neko jestiva kolagena creva za te roštilj kobasice?
I mi smo se napatili sa tim tankim ovčijim crevima ove godine I na kraju dodje rođak i donese parče tog kolagenog, to je milina za raditi, dodje već spremno da se stavi na pušku, razvlači se kao harmonika, čas posla se napune kobasice i dosta su jeftinija od ovčijih... videćemo još kako se ponašaju kad se bace na roštilj, to jos nismo stigli

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh