Recepti kulena, kobasice, švargle...

Pitanje je sta je to topli dim i gde je granica. Ja takodje dimim toplim dimom ne zato sto hocu nego sto mi je loziste u uglu same pusnice i nije odvojeno. Da li je savrseno ili ne ne znam vidim da se pojede sve. Kranjsku kad pravim pustim jedan dim pa u bagrac na 70-80 stepeni sat vremena. Probao sam u pusnici na toj temperaturi i ne valja cede se.
 
, Isto kao i sa starom dobrom kranjskom. Moze odmah da se jede, moze i da se probari, ali ne da bi se jos kuvala nego cisto da se ugreje.ili da se malo propece cisto zbog smeka, a ako ima dosta onda vakum. Uz ren ili senf mmmm. Kod pripreme u bagracu je bitno ne preterati sa temperaturom jer se razbije struktura. 70-80 stepeni max. Neko prvo bari pa onda dimi. Meni se obrnuta kombinacija vise svidja jer ima tek tek smek na dim i to pri barenju prodje kroz celu kobasicu.
 
Pisao sam o toplom dimu. Da se kobasice oznoje, znači vide se kapljice vode na njima. Nikako da krene da se cedi mast.
Probaj malo da ukopaš ložište u pušnici ispod nivoa vrata ako imaš mogućnosti i ako ti vatra jako gori. Maltene samo iskopaš rupu i u nju ložiš.
Neće goreti plamenom već samo dimiti.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Vidiš caco, kod mene kući se dešavalo ako samo dimi da bude ljut dim i onda se i na mesu oseti. Ja dozvoljavam da ima i vatrice, držim otvorena vrata pušnice da ne bude pretoplo.
 
@aca74
Da, i treba da bude malo vatre. Kako bi inače bio topao dim?
Samo sam sugerisao ako čovek ima problem sa prejakom vatrom direkt ispod mesa, kako se to može rešiti....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Coci. Presovan je
Maticu **greška ja ne znam bez supljikavosti da ga napravim.
Ovo je peta godina da pravim. Uvek je bilo rupica, kolko god se silio i punio creva, uvek ih bude.
 
Promaja jaka i mala vlaga u vazduhu = šupljikav kulen.
Sale ne bih se slozio sa tobom,bar ne u mom slucaju.
Muku mucim vec tri godine sa supljim kulenom.
Aj da skratim.
Odstojalo meso 5 dana pre punjena na hladnom.
Punjen do pucanja creva,bez vazduha u crevima(govedje ravno).
Dimljen hladnim dimom(pusnica 3,5 visoka sa branom izmedju vatre i mesa).
Stoji u prostoriji u kojom skoro da nema promaje (tako su me savetovali).
Dva,tri tvrda kao kamen i izgledaju kao sa razglednice pa onda jedan koji je pun supljina i ima neki cudan miris i tako u krug.
Sve mi zivce pojede,nije mi toliko zao ni tog mesa tj para bacenih vec citave muke i vremena oko spremanja.
 
Sale ne bih se slozio sa tobom,bar ne u mom slucaju.
Muku mucim vec tri godine sa supljim kulenom.
Aj da skratim.
Odstojalo meso 5 dana pre punjena na hladnom.
Punjen do pucanja creva,bez vazduha u crevima(govedje ravno).
Dimljen hladnim dimom(pusnica 3,5 visoka sa branom izmedju vatre i mesa).
Stoji u prostoriji u kojom skoro da nema promaje (tako su me savetovali).
Dva,tri tvrda kao kamen i izgledaju kao sa razglednice pa onda jedan koji je pun supljina i ima neki cudan miris i tako u krug.
Sve mi zivce pojede,nije mi toliko zao ni tog mesa tj para bacenih vec citave muke i vremena oko spremanja.


Isto brale. Titram mu ko malom detetu vise sam ispizdeo. Ne znam sta vise da radim. Sta bude bude. Ovako cu presovati i nema kvarnik zabole me za supljine.
 
Nazad
Vrh