Recepti kulena, kobasice, švargle...

Piše u uputstvu da može,i ima dugme za to...al ja nisam probao...
 
Ja sam tri dana dimio sa danom pauze izmedju dana dimljenja. Kulen isto kolagensko crevo fi55, ima samo bele plesni malo u tackicama. A kobasice u prirodni crevima su problematicnije, njih sam brisao krpom sa slanom vodom dva puta jer su dosta se zabelile od plesni. Mozda mi je malo slabija promaja i nije bilo mraza
 
10-12 дана нисам сигуран сваки други дан од 6 ујутру до 8 увече и док се не загаси.Никад ништа нисам могао да идимим са 2-3дима хладан дим!
 
2 dima i to je to.
Fi 55 pre 5 nedelja izašao iz pušnice.
07a55f0d7d5f371590573b4707c6be1a.jpg

Šta bude posle 12 dana konstantnog dimljenja, na šta taj kulen liči?

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Sedim dokon ovih dana, pa sta bih pametno radio nego gledao hranu na YT. I pocnem da gledam neke klipove kako italijani rade, i dosta mi bila ta interesantna prica. Poenta je u salamurenju sa raznim travkama, i zacinima, i u sazrevanju bez dimljenja. Drugo sve smatraju za gotovo kad izgubi 30% od pocetne mase.
 
Sedim dokon ovih dana, pa sta bih pametno radio nego gledao hranu na YT. I pocnem da gledam neke klipove kako italijani rade, i dosta mi bila ta interesantna prica. Poenta je u salamurenju sa raznim travkama, i zacinima, i u sazrevanju bez dimljenja. Drugo sve smatraju za gotovo kad izgubi 30% od pocetne mase.
Ja sam radio to prošle godine,eksperimentisao sa biberom,bosiljkom,mirođijom, origanom....i drugim travkama.
Bez dimljenja samo sušenje i zrenje.Iskreno nisam se nešto posebno odešuveio verovatno nismo navikli na te ukuse mesa pomešane sa biljkama.
Ovako je ispalo odlično imala j pikantan ukus samo se treba naviknuti. Za moj ukus je samo so i meso bez dima.
 
Ja sam ove godine presocio svinjokolj, ali planiram sledece godine da dosta smanjim dim.
Gledao sam komore za zrenje mesa, to je to sto me u poslednje 3-4 godine najvise muci, te tople zime. Problem je sto je komora za domacinstvo 2-3000 eura!
 
Oldtimer. Imas komore 2x1x1m za 850e. Ili ako imas neki podrum sam odradis izolaciju i stavis motor za komoru. Jeftinije izadje.
Juce sam iseko svo komadno meso da vidim na sta lici unutra. Sve okej izgleda, ali ima taj neki šmek na pokvareno. Izgleda ce ker toni da se rani fino... ne usudjujem se da jedem takvo meso.

https://postimg.cc/gallery/R95jdzW


Kupio sam juce u disu 3 table slanine i 3 pecenice pa idemo ponovo. Daj boze da vreme posluzi da bude ladno jos 4 nedelje taman dok se ne osalamuri i odimi.

Koliko dana vi drzite pecenice i tanje slanine u suvoj salamuri?

Caco. Koliko stepeni bude u pusnici kad radis topli dim i koliko sati dimis?
 
Poslednja izmena:
Pričam za kulene: treba da se tokom dimljenja oznoje, znači vide se na njima sitne kapljice vode. Nikad nisam merio temperaturu u pušnici, ložište mi je van pušnice i već sam naučio meru koliko treba da naložim i to je to.
NIKAKO da krene curiti mast iz njih, to je već prejako, tu možeš da ih zapečeš.
1df8d79521ab70ae7c4cbb1c2d4443b6.jpg

Levo vrata je pušnica a desno dole vratanca za loženje.
cdaad1135c1489ae935e7c45ef1ae047.jpg

Regulacija promaje, tu namestim koliko da gori, tj koliko da topao dim ide u pušnicu.
Vreme dimljenja: uglavnom uveče upalim vatru, stavim 3-4 cepanice veličine flaše od 2l i odem na spavanje. Ono dimi dok ne izgori, i tako 2-3 puta. Ove godine posle drugog dima sam prekinuo, pošto su kuleni dobili lepu boju i bili na oko extra crveni.
To je to, nikakva nauka....
Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Oldtimer. Imas komore 2x1x1m za 850e. Ili ako imas neki podrum sam odradis izolaciju i stavis motor za komoru. Jeftinije izadje.
Juce sam iseko svo komadno meso da vidim na sta lici unutra. Sve okej izgleda, ali ima taj neki šmek na pokvareno. Izgleda ce ker toni da se rani fino... ne usudjujem se da jedem takvo meso.

https://postimg.cc/gallery/R95jdzW


Kupio sam juce u disu 3 table slanine i 3 pecenice pa idemo ponovo. Daj boze da vreme posluzi da bude ladno jos 4 nedelje taman dok se ne osalamuri i odimi.

Koliko dana vi drzite pecenice i tanje slanine u suvoj salamuri?

Caco. Koliko stepeni bude u pusnici kad radis topli dim i koliko sati dimis?
Имаш у селу код човека товљенике преко 300 кг јес да је скупо али вреди ја сам узео крмачу за кулен од њега 348 кг.
 
Nazad
Vrh