Recepti kulena, kobasice, švargle...

Имаш у селу код човека товљенике преко 300 кг јес да је скупо али вреди ја сам узео крмачу за кулен од њега 348 кг.
Ne znam jesi pogresio ili si meni hteo reci to za tovljenike. Kolka je cena svakako da pitam. Ja sam za ovu sezonu zavrsio s mesom. A za dogodine necu pre svetog jovana da radim nista. Zadnjih 3 godine je u tom periodu bilo vreme idealno za meso
 
Mnogo mi ti novaca a necu da placam drob glavu kozure i kosti. A gde je jos mesar 35 din po kili. Za sad mi je najisplativije ovako iz DISa sveze meso s kostima uzmem pa posle sam opanglujem i napravim sta mi treba.
Ove god cu uzeti 3 praseta po 30ak kila i pustim ih po ogradjenom placu 1300m2 gde je detelina. Naravno prihranjivacu ih.
 
4-5 dana rebra i kosti sa malo mesa,
8-10 dana pečenice i slanine
3 nedelje kolenice (veće),
I 6 nedelja šunke.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Da. Koliko dana u soli toliko sati u vodi. I na kraju obavezno potapanje u toplu vodu i brisanje krpom... onda meso ostaje lepo crveno, ne pobeli od soli prilikom sušenja....
I u pušnici se meso obavezno najmanje jedan dan suši posle kačenja a pre paljenja prve vatre.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Tri nedelje u salamuri, 48 sati rasoljavanje sa zamenom vode na 24, kačenje u pušnicu i loženje nakon 24 sata kada se meso ocedi.
 
I u pušnici se meso obavezno najmanje jedan dan suši posle kačenja a pre paljenja prve vatre.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Ako je velika relativna vlaga potrebno je više vremena. Meso mora ne smije biti vlažno. Kod brata je ove zime trebalo tri dana, a kod mene je bilo drukčije vrijeme i bio je dovoljan jedan dan.
 
Ostavim otvorena vrata na pušnici, a kako gore ima odžak bude lepa promaja kroz pušnicu. Za 1 dan meso uvek bude skroz suvo na dodir....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
https://ibb.co/1dr3QhJ

Sve stavio u oraniju i kuvao sat i nesto. Nema vise tog mirisa pokvarenog. Prvo sam sve hteo keru da bacim. Kad se oladilo, reko moram da probam makar crko. I mogu vam reci odlicno je! Pojeo bas dosta, nista mi se nije desilo a ukus je odlican. Izgleda ko barena slanina iz mesare i miris i ukus. Takodje i pecenice. Sve ce u vakum pa u zamrzivac pa po potrebi za pasulje kupuse a moze i ovako da se jede.
 
Ako je tako, onda si nešto omašio u dimljenju. Verovatno ti bio dim nekvalitetan(smrdljiv).
Uzmi ti to sada nadimi sa još dva-tri dima, ali čistu suvu bukovinu bez kore.
Nemoj hladan dim nego topao(ne vreo).
Sa onih slika što si postavio, meso ti je imalo dobar izgled. Ukvareno meso uvek ima loš izgled(žućkasto ili zelenkasto)..


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Dodara. Bice i za kera :D

Mirosti. Nije tu bilo problema zbog dimljenja cec je bilo pretoplo tih dana i meso je krenulo da se kvari.
Mada sada sam isao hladnim dimom, a pre sam isao toplo dimljenje. Mislim da je bolje topli tim. Mozda za kulen i kobasice hladan, ali za komadno meso bolje topao dim.

Caco videcemo prvi pasulj kad se napravi. Ako bude neprijatno ide keru i resen problem.
 
Nazad
Vrh