Recepti kulena, kobasice, švargle...

Mislim da je ovo sa presovanjem kulena mlaćenje prazne slame. Šupljine nastaju usled loše fermentacije. A ona će se odigravati presovao ti ili ne, ako je već krenulo tim putem.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
IMG-e92b804ba9d80b3f4326d16928c71853-V.jpg
Као и сваке године не мењам ништа.
IMG-38eb20e626ace34f87593d164ed2074a-V.jpg
 
Caco - prosle godine je pola bilo supljikavo pola nije. Ne znam da li je do lose fermentacije ili loseg punjenja. Nisam pametan. Ako je do fermentacije onda bi sve trebalo biti supljikavo. Stavim ih u presu i svrdlo zavrnem na krug ipo cisto da bude kompaktnije, ne bih da rizikujem da se pokvari zbog supljina.

Matic-da, dobili su oko 5 dimova sa danom pauze izmedju dimova, nakon toga u presu na 1 dan.
Mozda bi bilo bolje nakon punjenja da se ispresuju. Bem li ga. Treba probati.
 
Punim ko sivonja, krivim top malte ne, napravio sam i nabijac za top, kad ubacim kuglu mesa da sabijem maksimalno, polako punimo i dalje se pokazu greske. Uporan sam jer me jako zanima sve za meso i volim to. Da je nesto drugo u pitanju odavno bi bacio sve u 3 lepe
 
Ispade proizvodnja mesnih prerađevina čitava nauka i to ni manje ni više nego egzaktna.
Kako su naši dedovi znali da dime meso, prave kobasice i kulenje bez interneta, stručnog štiva i ostalih sredstava informisanja.Po meni je sviranje kuVcu glavni i odgovorni problem jer zašto raditi prosto i sigurno kada može i komplikovano, čuo sam od ovoga ovo, od onoga ono, ovaj radi ovako, onaj radi onako a prerađevine nikad gore...
Kod drugara je takođe prisutan taj problem u kulenu a neće ga nikada ni rešiti jer neće da sluša...
 
Nimrod- citao vec prvi link, drugi nisam

Caco-kobaje dimim na 5 laganih dimova, kulen 7. Cist dim, meso jedva izgleda da je dimljeno a ima notu dima.
Koristio sam kulture i snjima nije bilo greski u fermentaciji.

Maticu- i mislim da je proizvodnja preradjevina nauka. Isto kao sto je nauka napraviti dobro vino, dobru rakiju itd
Sta je resenje problema kod kulena kod tvog drugara, u cemu gresi?
 
Ja kad ispricam kako pravim i susim svi misle da ih zajebavam, postoje ljudi koji od svakog posla prave komplikacije da bi im se posvetila pažnja.So tuzlanska sitna, paprika slatka ni gram ljute, biber, beli luk u prahu e na njega svi pizde meni ekstra se pokazao, creva za kobaju kalibrisana 28 30, za kulen fi 55 kolagen sve ostalo je eksperimentisanje sve to kupujem u Olti provereni dobavljac cena me ne zanima kvalitet vrhunski i stabilan. Resetka 8 i 10 i svaki put pred klanje naostreno, e da Bravci moji do 160 kg odnosno oko 150 kg nekad i do kupim slanine. Pusnica standardna nasa sremacka ko odzak malo veci kad nalozim nadimim sve komisije pa me psuju, i sta tu ima komplikovano pa da se pogresi.
 
Nimrod- citao vec prvi link, drugi nisam

Caco-kobaje dimim na 5 laganih dimova, kulen 7. Cist dim, meso jedva izgleda da je dimljeno a ima notu dima.
Koristio sam kulture i snjima nije bilo greski u fermentaciji.

Maticu- i mislim da je proizvodnja preradjevina nauka. Isto kao sto je nauka napraviti dobro vino, dobru rakiju itd
Sta je resenje problema kod kulena kod tvog drugara, u cemu gresi?
Ja mislim da je to problem do pusnice, ja sam do sad susio meso u raznim prostorijama posto nisam imao pravu pusnicu, pregradjivao sam jedno cose u supi ili u garazi zavisi kako kad mi bilo slobodno mesto i tad sam lozio ko budala po 10 i vise dana a isto se meso jedva poznavalo da je dimljeno, ove godine sam napravio da tako kazem pravu pusnicu i posle 3 hladna dima svaki drugi dan meso je bilo ekstra suvo
 
To su tipične pušnice kod nas u Sremu.Nema niko pušnicu Skadar na Bojani i nikada nema problema sa dimljenjem.
 
Nisam ni rekao da je moja skadar na bojani nego mi je sad na cistini na malom bregu iza kuce gde je bolja promaja,meso kacim u dva reda na 2,5 i 3m iznad vatre,vatru lozim u bubnju od ves masine a iznad vatre imam ono kao zvono od lima precnika oko 1,2m tako da toplota ne ide gore na meso lozio sam sljivu i brest

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Recimo ja dimim toplim dimom iako svi viču hladan dim. Ne vruć da iz kobasica curi mast, ali topao da kuleni budu oznojeni od vode opet ponavljam ne masti, kada se pušnica u toku dimljenja otvori. Ove godine kuleni su dobili 2 dima, lepo su dobili boju posle ta 2 dima i to je to. Mislim da sam dimio više ništa bolji ne bi bili, samo su mogli dobiti negativan ukus zbog puno dima. Kada kažem jwdan dim to znači: uveče upalim vatru, naložim 3-4 cepanice veličine flaše od 2l, i odem na spavanje. Cug na pušnici reguliše vatru tako da nemože jako da gori već samo koliko treba, poput kotla za centralno, i to je to.


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nisam ni ja mislio na tvoju pušnicu nego generalno, to su sada objekti specijalne namene, filteri, specijalne kuke, rešetke, vrata, podovi kao da se unutra dimi Julije Cezar...
 
Ma poceli ljudi da preteruju,vidim u jednoj gvozdjari kuke neke male,2mm debele pitam posto kad ona rece 90 din kom ja se samo okrenu i odo,u farbari kupio klupce kanapa onog od kudelje 200 din i zavrsio posao

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh