Recepti kulena, kobasice, švargle...

Sve od prerađevina što vakumiram držim na stolu u staroj kući, samo pokrijem čaršafom i zdravo đaci.Evo imam još nekoliko kulena i parče šunke koji stoje od prošle godine, nema nikakvih problema.Iz zamrzivača kada se zamrzne i odmrzne to više nije to.
Baća jel nebude posetilaca u toj staroj kući.
 
Pravi neko domaći mesni narezak?
1f74bed757f861fc948e09c246592d6e.jpg

4512811f4f9ebea6d743005abbf9906b.jpg

Kod nas se uvek traži teglica više. Deca su pogotovo 'luda' za njim.
Ovo je prva ovogodišnja teglica načeta. Taman pre klanja smo pojeli zadnju od prošlog klanja....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Kakva je receptura. Na prvi pogled bas mi ne izgleda nesto.
 
Receptura je prosta da prostija ne može biti.
Meso isečeš na kocke, posoliš (200gr soli na 10kg mesa) i natrpaš meso u teglice, dobro nabiješ skroz do vrha maltene da jedva zatvoriš poklopac. BEZ DODAVANJA VODE!!!! A i ostali začini promene ukus, nije to to....
Onda tegle poređaš u veliku šerpu, zaliješ vodom skroz do poklopca od tegli i kuvaš na laganoj vatri, tek toliko da voda ključa. 4 sata kuvanja i to je to.
U tegli na slici se vidi želatin a u njemu su komadi mesa.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ja svakog koga znam drži van zamrzivača bez problema,frižider ili podrum.................
I moje mišljenje je da ne treba koristiti duboko zamrzavanje . Kako su naši stari čuvali ovakve stvari kada i nije bilo zamrzivača ?
Bez obzira što je meso vakumirano , led će mu na duži rok promeniti strukturu i ukus .
 
Strukturu da ali ukus ne toliko. Inače kuleni pa i meso su uvek mekši kada izvadim iz vakum kese nego pre pakovanja. Pričam o onom što stoji u špajzu, bez zaleđivanja...

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Receptura je prosta da prostija ne može biti.
Meso isečeš na kocke, posoliš (200gr soli na 10kg mesa) i natrpaš meso u teglice, dobro nabiješ skroz do vrha maltene da jedva zatvoriš poklopac. BEZ DODAVANJA VODE!!!! A i ostali začini promene ukus, nije to to....
Onda tegle poređaš u veliku šerpu, zaliješ vodom skroz do poklopca od tegli i kuvaš na laganoj vatri, tek toliko da voda ključa. 4 sata kuvanja i to je to.
U tegli na slici se vidi želatin a u njemu su komadi mesa.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Koji deo zivotinje stavljate? Zaliju se vodom preko poklopca da budu u vodi skroz ili samo do poklopca? Meni bome dobro izgleda
 
Pa meso sveopširno, šta se nađe. Krtinu od krmenadle izbegavam, bolje kad je malko masnjikavo.
Vode naliješ do poklopca, poklopac ostaje van vode. Šerpa (ili lonac) trebalo bi da je dublja da na kraju sve to možeš da pokriješ pokrivkom. I bilo bi dobro da ispod tegli staviš neku rešetku, ili neku pamučnu krpu. Desilo mi se kada su tegle direkt na šerpi, hoće neka da pukne prilikom kuvanja ako je tegla baš direkt iznad plamena (plinski gorionik je u pitanju).

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Da li si probao sa mlevenim mesom?To mi je nekako originalnije.
Probao, ali meso je bilo onako masnije. Ono za kobasice ali bez začina, i nije bilo nešto. Pola tegle je isplivala mast posle kuvanja. Mnogo bolje mi se pokazali komadi mesa, ono kao za gulaš.
Još jedan savet: kod punjenja tegli na dno staviti parče kožure, onda želatin bude onaj pravi....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Meni ovo sa teglama liči na ovu priču
plus dodatak lovora , bibera i luka može samo poboljšati ukus . . .
 
U principu to je to.
Za začine se varaš, bude neki čudan ukus. Najbolje je samo so, tada dobiješ nešto nejbliže mesnom naresku. Probao sam 300 čuda i odustao.
Najduže smo čuvali (zaboravili) teglicu međ kompotom na polici 2 godine i nema greške.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pa meso sveopširno, šta se nađe. Krtinu od krmenadle izbegavam, bolje kad je malko masnjikavo.
Vode naliješ do poklopca, poklopac ostaje van vode. Šerpa (ili lonac) trebalo bi da je dublja da na kraju sve to možeš da pokriješ pokrivkom. I bilo bi dobro da ispod tegli staviš neku rešetku, ili neku pamučnu krpu. Desilo mi se kada su tegle direkt na šerpi, hoće neka da pukne prilikom kuvanja ako je tegla baš direkt iznad plamena (plinski gorionik je u pitanju).

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Цацо, имам питање: какав је укус тако спремљеног меса кад се тегла отвори после више месеци? Личи ли укус на нешто као месни нарезак или не?
Ово питам зато што ја држим усољено месо у бурету без термичке обраде, онако како су наши стари радили; такво месо се мора одсолити пре употребе и има промењен укус, помало тежак, на који се треба навићи.
 
https://postimg.cc/yJD79n75][/url]

Preventivno presovanje kulena. Zbog mozda supljina...

Cuo sam se s veterinarom u vezi sa mesom koje je ustuknulo. Kaze stavi ga na 2 nedelje u zamrzivac na super na duboko zamrzavanje nakon toga je sigurno za upotrebu, ili kuvanje. Probacu to sa zamrzivacem, pa ih vracam na tavan u kavez na susenje. Valjda nece biti temperature preko 15 stepeni vise.
 
Nazad
Vrh