Recepti kulena, kobasice, švargle...

Mnogo ljudi se žalilo na "kupovno" meso,i svima je bilo cvrljivo ili se pokvarilo...mislim od tih što su se žalili...bilo je ljudi naravno koji su i zadovoljni...
 
Ja kada sam sušio 'kupovno' mesu, uglavnom sam uzimao u Metro-u i nisam imao problema.
Maxi, Idea pa i matijević, nisu ljudi nikada bili naročito zadovoljni, da nekažem da se znalo osećati..
 
Mi smo sušili nekim prijateljima iz BG meso i slaninu iz Metroa.Sve je išlo zajedno u salamurenje kada i naše, na dimljenje i promaju takođe a vizuelno nije bilo ni blizu, ovo kupovno je imalo boju k'o pokojni teča, bledo, šućmurasto ne znam ni ja kako da opišem.Kakav je bio ukus ne znam, nisam konzumirao a prvo što mi je zapalo za oko je slanina koju je tamošnji mesar ostavio sve sa sisama...mislim stvarno.
 
Ma nemože biti ni blizu kao domaće nijedno koje prođe hladnjaču, ali eto iz metroa bar nije smrdelo kao iz ovih gorepomenutih trgovinskih lanaca.
 
To kupovno meso, gotove šunke i slanine za salamurenje i sušenje, smo kupili jedne godine u dis-u čim se pojavilo. Ima tome 15-tak godina. Par šunki iskostili i dodali slanine, samleli i pravili kulene. Nešto slanina je otac usolio. Ta slanina, komad od 5 kg sveže do ujutro je ispustila 2,5 litara vode posle soljenja. Posle dimljenja i 10 dana sušenja dobili smo nešto što liči na đon od opanka.
A za kulen da i nepričam, pendrek je blaga reč za upoređivanje, što ukus što izgled. Prođe par nedelja, uđem ja u kuhinju a deda melje kulen (suv) na mašinici za meso. Reko deda šta to radiš?, "pa meljem kulen" reče on, "baš mi se jede a nemože se nožem zaseći"....
Uglavnom sve je to na kraju otišlo kerovima, i više nikad se nismo upuštali u slične avanture. Za svoje potrebe se uvek utovi par svinja. I to je to, nema greške.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Keva je uzela svinjce iz sela od sestre svoje, meso se nije usmrdelo al su ga isto muve upljuvale. Jedino je to razlika.

Sto se tice mesa iz metroa, pre par godina je drugar uzo sirove pecenice onako u vakumu, posle salamure i susenja kalirale su jedno 70% tvrde kao beton, te iste godine ja uzeo 20 kila buta i masnoce, napravio 10kg kranjskih, 10kg ljutih. Za par dana se osusile lo pendrek, mogo si ih ziletom seci.
Najbolje i najlepse mi je sve bilo kad sam imo sboje svinje, jele samo kuruz i zito, za 10 meseci nagruvale preko 240 kila. Svega! Moracu opet od aprila da zapatim svinje.
 
Keva je uzela svinjce iz sela od sestre svoje, meso se nije usmrdelo al su ga isto muve upljuvale. Jedino je to razlika.

Sto se tice mesa iz metroa, pre par godina je drugar uzo sirove pecenice onako u vakumu, posle salamure i susenja kalirale su jedno 70% tvrde kao beton, te iste godine ja uzeo 20 kila buta i masnoce, napravio 10kg kranjskih, 10kg ljutih. Za par dana se osusile lo pendrek, mogo si ih ziletom seci.
Najbolje i najlepse mi je sve bilo kad sam imo sboje svinje, jele samo kuruz i zito, za 10 meseci nagruvale preko 240 kila. Svega! Moracu opet od aprila da zapatim svinje.
Deset mjeseci od kupovine malih ili od kad su se okotile? Ako je 10 mjeseci od kupovine malih (30-40 kg) onda još razumijem, ali ako je od okota, onda su rasle možda i brže nego na farmi.
Za suho meso i kobase svinja bi trebala biti stara barem godinu dana. Inače je u mesu previše vode pa jako kalira kod sušenja.
Ovo je samo moje skromno mišljenje kojim si pojašnjavam zašto kupovno meso nije dobro za suhomesnate proizvode.
 
Kupovao sam u klanici slaninu obradjenu i ohladjenu nije bilo razlike u izgledu i ukusu, radio sam na klanici kolju se nase svinje posle stoji u komori hlade se obavezno 24 sata i tek sutra dan idu na rasecanje i obradu cisto pedantno bolje nego kod kuce. E sad prodje preko veze i laksa krmaca i vepar i unutrak desi se i kod nas unutrak kad koljemo jbg oseti se meso. Dosta svinja je leceno spricano sto bi se reklo stabilizovano za utovar nema karenca a kad se sve to zakolje aj znaj koje je koje. Mislim da je najveci problem duboko smrzavano al jbg cesto stavim slaninu od letnjeg klanja u zamrzivač na zimu otkravim usolim nista se ne oseti nema razlike. Sta se tu radi zasto kvare ugled market jer nema niko da kontrolise meso ili im prolazi vide da su ljudi blesavi pa jebi sirotinju.
 
Ivanho. 10 meseci od kupovine, imale su 30 kila prosek . Hranilica bila puna non stop jele su kolko su htele
Mesar nije verovo, kaze kad ovako viri iz korita i kad ga okaci kad glava ne moze sa se ispravi ima preko 240kg. Jbg nisam ga merio tako da to je njegova procena. Al ne bitno svakako je bila extra roba.

https://postimg.cc/XZ30NNG8][/url]
 
Bilo koji od onih kuhinjskih varijanti. Ozbiljniji aparati su mnoooogo skuplji od 100e....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Gorenje jok, evo moja zeza, ne odradi vakum kako treba pa hoće da popuste kese.
Uzmi neku low cost za par crvenih i neka te služi par godina isplati se da je baciš i kupiš drugu.
 
Nazad
Vrh