Recepti kulena, kobasice, švargle...

Nemaš neku šupu visoku ili tavan iznad neke šupe pa da tamo okačiš? Biće bolje nego u zatvorenom prostoru.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ma godinama sam kacio na terasu,za kobasicu bilo odlicno,jedino sto kulenu nije odgovarala tako jaka promaja. A druga stvar,navukle se ptice ne bi ih se zoljom odbranio.
 
Ja držim na potkrovlju samo što sam stavio ventilator fi150 na zid koji ima dva smera pa povremeno uključim da promeša vazduh.Kad je napolju mraz uključi da uvlači hladan vazduh,kad je toplo puštam ga da izvlači.Stavio sam i onaj merač koji meri vlagu,ali na vlažnost ne mogu da utičem nešto preterano.

Držao sam na tavanu od garaže,sa podignutim crepovima da pravi promaju i ne valja previše isuši.
 
E to mi treba.😀
Ja sam ranije kacio u potkrovlju kobasice i kulen,ali tad nije bilo ni vrata ni prozora. Zato sam se plasio da se ne kvari ili da ne bude sazrevanje dobro kad smo zastaklili.
Pa ja kad sam kao nesto citao i ucio o tom kulenu na vise mesta sam procitao da mu i ne treba jaka promaja, bas zbog toga stoji tu gde da kazemo i nema neke promaje, kobasicu sam okacio tu jer ako kulenu ne skodi pa ne moze ni kobasici sigurno.
 
Kako dobijete da se u kulenu i kobasici vidno razlikuje belo od mesa.
Nemam problem sa ukusom, samo mi u kulenu i mast povuče malo crvenu boju.
Mozda ledjnu slaninu ubaciti na kraju mešanja?
 
Paprika ti oboji sve, previše je stavljaš, drugi razlog probaj da ohladiš meso a pogotovo masnoću pre nego što budeš pravio kobaje. Meso 2-3 stepena a masnoća čak i malo primrznuta. Razlika je neverovatna.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Na kobaji se to manje primeti.
Probacu to sa hladnijim mesom.

U kulen stavimo
2% soli
1,5% ljute
0,5% slatke

ali mislim da ću ove godine samo 2% ljute.
Nikad nisam 100% siguran kakvu sam kupio, tj koliko je ljuta kod ne probam gotov kulen. A tada mi obično nije dovoljno ljut.
 
Ja konkretno stavljam o,7% paprike. Rezultat je sledeći što se boje tiče:

000fa7ab8d0ccf262bb3ef7b8d5cfdbb.jpg

Sa više paprike sam dobijao upravo to, zamazan kulen. Paprika je začin da da ukus, a samo meso treba da je crveno....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ako ti masnoća u kulenu pocrveni to znači da ti je kulen mas'an i da si ubacio onu brčkavu masnoću da li slučajno ili namerno a koja ne ide u kulen već u tanku kobasicu.Tvrdu leđnu slaninu ne možeš tako lako ofarbati paprikom a da to ne budu neke astronomija mere koje opet nisu potrebne i samo štete proizvodu.Slatku papriku u kulen ne ubacujem, kvalitetna sitna ljuta paprika će ofarbati meso kao lakirer automobil, pogotovo ako ubaciš 1 i više % iste a može da ti popusti i semering od natrag ako je kupiš kod pravog proizvođača. 😁
 
Gde uzimate ljutu kobasicu u zr i ns?
Definitivno ću i ja izbaciti slatku i vrv to jeste problem sa previše paprike. Opet ponavljam nije lošeg ukusa ali nije ljut.
 
Već nekoliko godina ljutu feferonu uzimam u Bačkom Monoštoru.U kulen ubacim 1% i bude baš papren a može dosta drugara sa foruma da potvrdi kakav mi je gostinski kulen. 😂
Možda nisam merodavan jer sam po pitanju ljutog baš manijak pa je nešto po mom ukusu nekome otrov za paRcove. 😂 Danas sam pravio kulen, ubacio 1,5% feferone.Probao sam onako sirovo i može da prođe, taman kada se osuši lepo biće pikanterija.
 
Ćerka i ja makljamo taj ljuti a može da se jede jer ne pali usta, ima neki poseban šmek i ukus na još.Prethodnih dana smo klali svinje, seckali se stalno lanjski kulen i šunka, niko nije odbio ništa, svi su rado jeli a deca pogotovo.
 
Matiću jesi li siguran da je to feferona? Prvi put čujem za to da neko suši feferone. Uglavnom suše ljute sorte začinske paprike.
 
Nazad
Vrh