Recepti kulena, kobasice, švargle...

Mislim da je to bespotrebno.
@caco Od čega su te kulture napravljene,kojim procesom se dobijaju?
Tih bakterija inače ima u našim domaćim kulenima ali uglavnom u nedovoljnim količinama. Tada preovladaju one "loše" bakterije i ceo proces krene u lošem smeru. Tada dobijamo "zamašćeni, šuplji, čudnog ukusa" itd... kulen. Napraviti te bakterije i nije neka nauka, naravno ne u kućnim uslovima. Izoluje se "par" ciljanih bakterija (naprimer iz već fermentisanog kulena) i u kontrolisanom okruženju se jednostavno razmnože.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Tih bakterija inače ima u našim domaćim kulenima ali uglavnom u nedovoljnim količinama. Tada preovladaju one "loše" bakterije i ceo proces krene u lošem smeru. Tada dobijamo "zamašćeni, šuplji, čudnog ukusa" itd... kulen. Napraviti te bakterije i nije neka nauka, naravno ne u kućnim uslovima. Izoluje se "par" ciljanih bakterija (naprimer iz već fermentisanog kulena) i u kontrolisanom okruženju se jednostavno razmnože.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Naravno da ih ima,kao i u kobasicama.A zašto ih kod nekog nema dovoljno,to je do samog procesa pravljenja.
 
Evo načeo danas šunku, godinu dana od klanja. Bez ičega, samo kuhinjska so.
7241e4148d99d57d963a46e9c8a0a42a.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Mislim da se proces zove lipoliza ili tako neki slican izraz. To he duboko zamrzavanje pa mlevenje u prah. Cuva se u zamrzivacu.

A kako ih uzgajaju, **greška li ga, to je pitanje za tehnologe, verovatno u nekim laboratorijama.

http://tivadi.rs/proizvodi/mesna-industrija/starter-kulture-za-fermentisane-kobasice/
Aj da probam prostim jezikom da objasnim.
Nije Lipoliza nego liofilizacija.Ima veliku primenu u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji.
No termin nije za nas toliko ni bitan bitno je da su dobija proizvod kome se u procesu dodavanje(vraćanje) vode vraćaju prvobitna svojstva .
Starter kulture nisu nikakvi aditivi,hemija... to su jednostavno mikroorganizmi kojih imamo u prirodnom okruženju ali se dodaju uglavnom zbog ubrzavanja fermentacije i da se dobije ciljani ukus pod dejstvom određenih fermenata.
Fermenti su enzimi tj prirodni biokatalizator i pod njihovim uticajem dobijamo odrežene ukuse jel su uticali na rastvaranje određenih sastojaka.
E sad recimo kad pravimo kačkavalj ne koristimo poseban starter ,zašto ? Zato što u mleku ima određenih bakterija koje koristimo u samoj tehnologiji kačkavalja.
Kod Ementalera dodajemo i te kulture propionskih bakterija daju tj stvaraju određene gasove koje formiraju one lepe balončiće.
Sirište je prirodni ferment (enzim) Himozin i ima sposobnost zgrušavanje mleka tj određenog proteina mleka koji se zove Kazein.
Tako isto i naše kobasice krenu ko kačkavalj da fermentišu sa prirodnim okruženjem i što kaže Caco nekad malo prorade i one loše bakterije.
Ja mislim da treba probati eksperimentisati nema se šta izgubiti sad je samo pitanje koje kulture imamo na tržištu i da li će nam se ukus na kraju dopasti.
 
Bravo talinau, to sam hteo reci al takav vokabular u glavi. Prosle god sam uzeo druge kulture, ove god su druge, jer je druga firma. Valjda ce biti okej. Dodje mi sad da nacnen taj kulen u sunku radi dokaza, al strpicu se do Bozica, tad im je tacno god dana.
 
Pisu ljudi svasta, mislim da nije isto starter kultura i kvasci. A svakako kvasci nisu hemudza.
Doneo sajbne od od mileta, odlicno odradjeno glatko i ravno ko staklo, 1000 din je dzaba za 4 sajbne i noz.
 
Treba mi savet. Zavrsavam dimljenje kobasice i kulena,pa moram da oslobodim pusnicu,posto na red dolaze kosti,rebra i butkice.
Okacio bi kobasice i kulen na tavan,u stvari to je visoko potkrovlje,e sad me brine da se ne pokvari,postavljena je stolarija pa nema neke promaje.
 
Pa otvori malo prozore da vuče promaja. Bez promaje će teško da se suše, pošto zidovi su od tvrde građe predpostavljam, i nema šta da upija vlagu....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh