Recepti kulena, kobasice, švargle...

Prvo u čajnoj nema paprike a kod Milovana je ima podosta. Ljudi prave veliku grašku, (barem ovde kod nas) "stavi više paprike da bude crvenija kobasica"- neće biti crvenija, biće narandžasta i umrljana.
A drugo Milovan je verovatno punio creva dok nadev nije bio još rashlađen na propisnu temperaturu. ( što se vidi po pocrnelom mesu, koje je posledica fermentacije loših bakterija)
Ako ste videli da u mesarama stavljaju leda u kobasice i salame, to nije da bi bilo više mase kako neki kažu, već da bi se dodatno rashladilo meso kako bi se podstakla fermentacija dobrih bakterija, iako je već tada temperatura mesa veoma blizu nuli, masnoća se melje i meša sa mesom kada je već malo i primrznuta ili ti ispod 0 stepeni.
2ef5873feba6037b360e99e6514940e1.jpg

Evo kako to kod mene izgleda, paprika svega 0,5%.
Pravljeno u decembru i još uvek visi u špajzu, bez vekumiranja i frižidera skroz tamo negde do jula, avgusta.
Doduše mi ne biramo butove i pečenice za kobaje i kulene već se samelje cela svinja pa šta bude....

I da, od mesa iz disa, lidla i ostalih marketa ni ne pokušavajte praviti kulen, ne ide!

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
U plastičnim kadicama, u prostoriji koja je takoreći zatvorena samo da psi i mačke nemogu ući u nju. Pošto je to uvek u decembru, temp. bude oko nule.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Isečem na trakice debljine palca, začinim i tako stoji u kadicama uz mešanje ujutru i uveče. I tako 7 do 10 dana. Posle mlevenje, (bez daljeg mešanja) pa punjenje.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
To bi otprilike bilo ono što zovu zrenje mesa.
Vidim da se ovi stekovi koji su popularni na zapadu, drže u hladnim prostorijama da sazrevaju i po dva meseca.
 
Jednostavno skroz drugačija fermentacija se odvija pri ovakvom postupku. A rezultat videćete sami (ko proba)....
Prve godine bio sam skeptik, pa sam ovako pravio samo 10kg za probu.
Pa sledeće 2 puta po 10 kg. Sa više i sa manje paprike, pošto mi bilo nerealno da stavljam manje paprike od 2%.
Uglavnom sada kulene pravim samo na taj način i sa 0.5 do 0.7% paprike mlevene, ili 1% ako je tucana.....


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Jednostavno skroz drugačija fermentacija se odvija pri ovakvom postupku. A rezultat videćete sami (ko proba)....
Prve godine bio sam skeptik, pa sam ovako pravio samo 10kg za probu.
Pa sledeće 2 puta po 10 kg. Sa više i sa manje paprike, pošto mi bilo nerealno da stavljam manje paprike od 2%.
Uglavnom sada kulene pravim samo na taj način i sa 0.5 do 0.7% paprike mlevene, ili 1% ako je tucana.....


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Stavi sliku da vidimo...
 
Stavi sliku da vidimo...
Slike kulena ima gore u temi a za sliku mesa u kadicama ćeš morati da sačekaš tamo negde,,,,,, decembar.
Sada mogu samo da uslikam prasad u svinjcu, buduće kulene.
@tole zr ako požuriš možda nešto i uvatiš da degustiraš. Opasno smo pri kraju..... nikad ovako rano nismo pojeli sve, obično bude do novih kobasica.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Sta raditi sa sunkama i kulenovima u kati? I dalje su u mracnom i hladnom spajzu. Al kako se vrelina pojacava napolju, ni spajz nije vise tako ladan.
 
Ako su dovoljno zreli izvakumirati pa u frizider ili zamrzivac? Ali bolje frizider nego zamrzavanje
 
Nazad
Vrh