Recepti kulena, kobasice, švargle...

1638518677877.jpg

Sremačke bahanalije. 🤣
 
E svašta ,kako možeš da znaš da ne valja ?Lepo je napisao dobra mast.Zna se kada mast užegne.
 
Ja ti kazem nemas ukus kao ni on , tako ti je i sa rakijama od 10 mozda 2 budu dobre ostali misle da su dobre jer nemaju ukus, to je kao i sa sluhom.
Ako se tope cvarci sa starom mascu , pa onda bez necega sto ce ih potamniti recimo malo mlijeka , svi ti cvarci su zagorijeli vise ili manje , samo sto ovi sto ih prave nemaju ukus pa to ne osjecaju , nemogu cvarci da potamne a da ne zagore , ja jos nisam probao cvarke koji su pravljeni bez mlijeka da ne gorce a i ta mast je losije kvalitete. A sto je nekom to dobro jer nije jeo nikad drugaciju , to je druga prica.

Ovi sto ne znaju da mijesaju ili su lijeni trebaju mast da pocne proces.

Prvo kod topljenja treba dobra mijesalica , jednolicno narezani cvarci i neko tko se ne boji da se oznoji da mjesa , nekoliko litara vode , 0,5l mlijeka kad cvarci puste vodu , i najkriticnije prvo dok ne puste vodu , tu treba dobro mijesati, dobra vatra, bolje metalna posuda ne emajlirana(kotao) , jacina vatre odredjuje da li ce biti hrskavi i tope se ili ce biti meksi i zilaviji.

Bez mlijeka svaki cvarci ce da gorce jer nemogu da dobiju boju , kad dobiju boju poceli su da gore.
 
Ajd i ja da se nalupetam sa svojim znanjem ili ne znanjem. Kako god svi hvale cvarke. Bitno je da su podjednako iseceni, ja volim sitnije. Topimo u tucanom bagracu. Prvo za jednu litru vode i za jedno pola sake soli, zatim se sipa isecene masnoca. So sipam jer mast bude ukusnija, a i sami cvarci. Ne sipam mast, a ni mleko. Cvarke uz stalno mesanje drzim dok ne porumene, a mast povremeno vadim toliko da su cvarci stalno u masti. Na kraju uz vadjenje obavezno cedjenje uz malo dosoljavanje ko voli slanije.
 
Ja ti kazem nemas ukus kao ni on , tako ti je i sa rakijama od 10 mozda 2 budu dobre ostali misle da su dobre jer nemaju ukus, to je kao i sa sluhom.
Ako se tope cvarci sa starom mascu , pa onda bez necega sto ce ih potamniti recimo malo mlijeka , svi ti cvarci su zagorijeli vise ili manje , samo sto ovi sto ih prave nemaju ukus pa to ne osjecaju , nemogu cvarci da potamne a da ne zagore , ja jos nisam probao cvarke koji su pravljeni bez mlijeka da ne gorce a i ta mast je losije kvalitete. A sto je nekom to dobro jer nije jeo nikad drugaciju , to je druga prica.

Ovi sto ne znaju da mijesaju ili su lijeni trebaju mast da pocne proces.

Prvo kod topljenja treba dobra mijesalica , jednolicno narezani cvarci i neko tko se ne boji da se oznoji da mjesa , nekoliko litara vode , 0,5l mlijeka kad cvarci puste vodu , i najkriticnije prvo dok ne puste vodu , tu treba dobro mijesati, dobra vatra, bolje metalna posuda ne emajlirana(kotao) , jacina vatre odredjuje da li ce biti hrskavi i tope se ili ce biti meksi i zilaviji.

Bez mlijeka svaki cvarci ce da gorce jer nemogu da dobiju boju , kad dobiju boju poceli su da gore.
E stvarno svašta .Deda mi je bio mesar ,ja sam radio do pre desetak godina ,sada samo po nekad istopim mat i sada saznam da nemam ukusa.Čvarke jedemo samo dok su sveži .Mast od prošle godine je i sada bela kao drugog dana (kada se ohladila) Uvek topimo u tučane bakrače .
 
Ja ti kazem nemas ukus kao ni on , tako ti je i sa rakijama od 10 mozda 2 budu dobre ostali misle da su dobre jer nemaju ukus, to je kao i sa sluhom.
Ako se tope cvarci sa starom mascu , pa onda bez necega sto ce ih potamniti recimo malo mlijeka , svi ti cvarci su zagorijeli vise ili manje , samo sto ovi sto ih prave nemaju ukus pa to ne osjecaju , nemogu cvarci da potamne a da ne zagore , ja jos nisam probao cvarke koji su pravljeni bez mlijeka da ne gorce a i ta mast je losije kvalitete. A sto je nekom to dobro jer nije jeo nikad drugaciju , to je druga prica.

Ovi sto ne znaju da mijesaju ili su lijeni trebaju mast da pocne proces.

Prvo kod topljenja treba dobra mijesalica , jednolicno narezani cvarci i neko tko se ne boji da se oznoji da mjesa , nekoliko litara vode , 0,5l mlijeka kad cvarci puste vodu , i najkriticnije prvo dok ne puste vodu , tu treba dobro mijesati, dobra vatra, bolje metalna posuda ne emajlirana(kotao) , jacina vatre odredjuje da li ce biti hrskavi i tope se ili ce biti meksi i zilaviji.

Bez mlijeka svaki cvarci ce da gorce jer nemogu da dobiju boju , kad dobiju boju poceli su da gore.
Аууу колега тебе је баш неко озбиљно наједио...иначе ми маст и чварке кад истопимо дамо керовима!
 
Probao sam odavno ovo gore na snimku doduse zrtvovao sam samo jedan prst i moze se proci bez posledica samo treba biti dovoljno brz i pred kraj se to moze uraditi.
Sto se tice postupka topljenja onako ukratko, na pocetku se doda malo vode1-2l i lozi se umereno, povremeno promesa. Kad pocnu da zute cvarci pocnemo vaditi mast loncetom i taman u tih 10ak minnuta dok se kazan otprazni skinemo sa vatre i cvarci onako lepo porumene. Odvadimo te resto cvarke posolimo i pojedemo pola bez hleba. Nikad ali nikad nismo stavljali mleko ili solili sveze netopljene cvarke.
Mast stoji vec 2 godine bela je i nije se uzegla iako do proleca mislim da nece izdrzati. Mozda napravim sapun taman da se obezbedim za sledecih 5 godina oko higijene
 
E stvarno svašta .Deda mi je bio mesar ,ja sam radio do pre desetak godina ,sada samo po nekad istopim mat i sada saznam da nemam ukusa.Čvarke jedemo samo dok su sveži .Mast od prošle godine je i sada bela kao drugog dana (kada se ohladila) Uvek topimo u tučane bakrače .
Deda ti bio mesar pa klao jedanput godisnje i onda stavio tu godinu staru mast da pocne proces. Onda stavi bar 50% te stare masti , bice jos bolje.
 
Deda ti bio mesar pa klao jedanput godisnje i onda stavio tu godinu staru mast da pocne proces. Onda stavi bar 50% te stare masti , bice jos bolje.
E stvarno ne znam šta je sa tobom .Toliko si uporan kao antivakser.Najgore što se i ja uživeo pa se sa tobom raspravljam .Imao je svoju mesaru ,pre rata (II) a radio je i posle .
Voda u masti stvara problem .
 
Pokvarila mi se vakumirka Gorenje posle 8 godina rada.
Uzeo bi nesto kvalitetnije i jace,da li neko ima preporuku?
 
Nazad
Vrh