Recepti kulena, kobasice, švargle...

Ide Spasovdan kulin ovi bi trebali bit zreli a niko ni abera....
d853f3c4b3e1b8d53eaf8d66208fb4e6.jpg
f5fb6c4e8f41e4de2c973d725300f471.jpg
f3071ac9acc799b50cf9558c3e1f5742.jpg


Poslano sa mog ANE-LX1 koristeći Tapatalk
 
Meso samljeti na 8mm sajbu.Soli na 100 kila 1,8% a paprike (ljute)od 0,4% do 0,6% ,zavisi kako ljuto volis .Bijelog luka samljeti i ubaciti 0,8%.A slatke paprike netko dodaje do 1% a to zavisi koliko si ljute stavio.Ali ja ne stavljam slatke uopce..pozz
 
Moj recept koji sam godinama iskristalisao i dugo primenjujem

so 1,8 % i to samo Tuzla so
slatka paprika 1%
ljuta nista a moze 0,4 % ko voli
luk 0,5 %
biber 0,2%
secer supena kasika na 10 kg

Plecku meljem i dodam 20 do 25 % ledjne slanine. Izmesam uvece, ostavim da prenoci i ujutru nadevam.

Susim po srbijanski, dva dima na dan pa pauza dan do dva pa opet tako, iskljucivo na bukovini.
 
Smanji beli luk na 0,3%
Sa 0,8% podriguješ ko slon.
I ubaci bibera 0,3%
Ovo su i moje mere sto se tice ova dva zacina, ne volim ni jednog da prednjaci u ukusu.
Tucana ljuta 0,7%-0,8%
Slatka 0,5%
So 2%
Secer 0,5%
Belo vino 2dl 10kg/mase (ovo sam preneo iz recepta za cajnu) svidja mi se ukus vina, verovatno sto sam alkos 😂
Valjda nisam nesto zaboravio 😁
 
Kada se pogleda nema neke pameti sve se vrti oko ova 5-6zacina samo trena prilagoditi svom ukusu. Ono sto je bitno i gde se prave greske kod mnogih je priprema nadeva, dimljenej i zrenje.
Kod kulena je jos jednostavnije oko zacina jer ide 2-3 manje al je ovo drugo teze nego kod kobaje.
 
Ja nikada ne merim začine niti količinu "mase", uvek po proceni i ukusu....
Nikada, po mom višedecenijskom iskustvu, ni jedne godine, ne bude ljuta paprika, isto ljuta, niti so, slana, koliko god to zvučalo banalno i smešno, i koliko se god trudio da "ujednačim" kvalitet i dobavljača začina, odnosno da se držim provjerenih i potvrđenih po kvalitetu....
Po par puta prevrćem masu, da se sve sjedini, i probam, pa tako pravim....
Umorim s i oznojim pošteno, ali nikada ne prepuštam drugome da meša, niti dodaje začine....
Uvek uzmem jednog pomoćnika, njegovo je samo da sluša komande i postupa po njima....
Dodaj ovo, dodaj još malko onog, itd....
Sačekam, probam, treba ili ne treba više ničega i to je to....
Punjenje u creva može i drugi da obavi....
 
Ja nikada ne merim začine niti količinu "mase", uvek po proceni i ukusu....
Nikada, po mom višedecenijskom iskustvu, ni jedne godine, ne bude ljuta paprika, isto ljuta, niti so, slana, koliko god to zvučalo banalno i smešno, i koliko se god trudio da "ujednačim" kvalitet i dobavljača začina, odnosno da se držim provjerenih i potvrđenih po kvalitetu....
Po par puta prevrćem masu, da se sve sjedini, i probam, pa tako pravim....
Umorim s i oznojim pošteno, ali nikada ne prepuštam drugome da meša, niti dodaje začine....
Uvek uzmem jednog pomoćnika, njegovo je samo da sluša komande i postupa po njima....
Dodaj ovo, dodaj još malko onog, itd....
Sačekam, probam, treba ili ne treba više ničega i to je to....
Punjenje u creva može i drugi da obavi....
Sa ljutom paprikom nikad ne znas gde si jer varira od godine do godine i tu ni jedan proizvodjac ne moze da ti garantuje konstantnost ljutine. Mislim da je so uvek iste slanoce tako da sa njom ne treba ekpermentisati. Varijacije na temu dolaze u obzir ko stavlja kim ili muskatni orascic, rum, belo vino pa i beli luk.
 
Hajde da vas zamolim za recept za neki dobar način topljenja čvaraka.
Ima li nekih caka, šta i kako raditi?
Ne sviđa mi se kako moji to rade.
Hvala.
 
Nazad
Vrh