Recepti kulena, kobasice, švargle...

I jesi.
A ti Sremac, doneo si tu odluku o prekidu tova smostalno ili si se konsultovao sa familijom?
 
Pozdrav dobri moji... Ove godine sam prvi put pravio kobasicu, kupovao sam gotov zacin za domacu kobasicu, za 10 kg mesa cena zacina 70-80din i dodao sam 2 % soli. Na ukus miris i slanocu sam zadovoljan. E sad interesuje me kako je najbolje cuvati ih
 
Ma 3-4dana i dosta. Jedan, eventualno dva dima. Malo na promaju i u zamrzivac! I tako i tako je kozurentina u pitanju i sto duzim dimljenjem i susenjem sve je tvrdja.
 
Do prije 8-9 godina sam u kobase stavljao slatku papriku iz dućana. Jako je velika razlika u kvaliteti između različitih proizvođača i uvijek sam kupovao onu koju je domaćica prethodno provjerila kod kuhanja. dodavao sa toliko da su dobile boju. Onda sam počeo s dodavanjem šećera pa sam mogao smanjiti slatku papriku. Volim da se kod kuhane kobasice prilikom rezanja izlije safta po tanjuru, a vlagu na sebe veže paprika. Zato sam se potrudio zadnjih godina kupovati domaću slavonsku papriku. To je dan i noć u odnosu na kupovnu. Sad je stavljam oko 300 g na 40 kg mesa i imam kobase baš kakve želim. Ljutu koristim kupovnu tucanu, a dodajem je dok ne osjetim dovoljnu ljutinu. Važem jedino sol i to 2,5 %. možda je, zbog zdravlja, ne zbog okusa, malo previše, ali ako je manje promijene okus kad se čuvaju do slijedeće jeseni.

Inace 90% slavonaca ti ne stavlja slatku papriku u kobasice i u kulen , takodje ni biber , ide sol ,kvalitetna ljuta paprika(ne fefferoni) , cesnjak secer diskutabilno. Zasto ne feferoni , jer oni odmah pocnu da gore na vrhu jezika , prava ljuta paprika tek pocne kad sazvaces na pola kobasicu.
 
Naravno, sve su to finese sto se tice ukusa. Ovde je kolega rekao za slavonski kulen kako ide. I tu nema sta da neko voli i dodaje jer to onda nije to
 
Nazad
Vrh