Recepti kulena, kobasice, švargle...

Što stavljate cuker (šećer) u kobasice ?
Učio od starih ljudi, deda što već davno oredu "nebeske" njive, i nikad ne videh da neko metnuo šećer u kobasice ?
Zato što ste Vi iz vinskog Srema,a ne iz svinjskog. :osmeh:
Kod nas se oduvek stavljalo malo šećera,zbog boljeg sazrevanja(fermentacije).Čak su i u salamurenje,na suvo,dodavali malo šećera.Ne znam u kom odnosu.
Inače,ja već nekoliko godina,umesto šećera,ubacujem dekstrozu(grožđani šećer) i prezadovoljan sam.0,15-0,2%
 
Na 10kg mase
200gr soli
50gr slatke paprike
60gr belog luka
40gr bibera
60gr ljute paprike(moze i manje-vise)
Evo moj bas dijetalan recept za kobasice
10 kg
180 gr tuzla soli
100 gr slatke paprike
50 gr iscedjenog belog luka
20 gr bibera
secer jedna puna supena kasika

Godinama primenjujem I ne menjam ga.
Dosao na osnovu visegodisnjeg probanja u osnovi ovih sirovina.
 
Ljuto je jako sirok pojam. Sve da uzmes od istog proizvodjaca niko ne moze da ti garantuje da ce biti iste ljutine kao prosle godine. Zato oprezno sa ljutinom. Dodavati po malo pa probati, pa sve dok ne osetis dovoljno ljutinu.
 
Ukusi su razliciti al recimo kulenu retko ko moze odoleti a zasto?! Zato sto je naj jednostavniji sa zacinima i meso dolazi do izrazaja. Kod kobasica jako bitna stvar da se nadje pravi odnos belog luka i bibera ako oni preovladaju kobasica kaput!
Meni do 30 gr jednog i drugog ne smeta sve preko toga " jedem ja nju a jede ona mene"
Kod paprike je tek zajeb sto svi koristimo razlicitu pa nema nekog univerzalnog recepta. Nisam nikad zrtvovao kobasicu zbog dece da ne bude pikantna ili ce se privici ili ce jesti cajnu i prsut.
Papriku sam stavio 70gr ljute 50gr slatke, sin od 10god. svidja mu se sto je malo pikantna i izgleda da je prosao vatreno krstenje i zavrsio sa cajnom 😂
 
Što stavljate cuker (šećer) u kobasice ?
Učio od starih ljudi, deda što već davno oredu "nebeske" njive, i nikad ne videh da neko metnuo šećer u kobasice ?

Citao sam u tehnologiji prerade hrane o salamurenju i pravljenju kulena i kobasica. I mene ja zanimalo sto se stavlja secer. Meso prilikom zrenja, fermentacije podize nivo ph vrednosti zbog mlecne kiseline i secer sluzi kao stabilizator, snizava ph vrednosti. Sacuva boju mesa. I jos ima niz stvari zbog kojih je koristan.

Evo link koga zanima nek procita.
 
Do prije 8-9 godina sam u kobase stavljao slatku papriku iz dućana. Jako je velika razlika u kvaliteti između različitih proizvođača i uvijek sam kupovao onu koju je domaćica prethodno provjerila kod kuhanja. dodavao sa toliko da su dobile boju. Onda sam počeo s dodavanjem šećera pa sam mogao smanjiti slatku papriku. Volim da se kod kuhane kobasice prilikom rezanja izlije safta po tanjuru, a vlagu na sebe veže paprika. Zato sam se potrudio zadnjih godina kupovati domaću slavonsku papriku. To je dan i noć u odnosu na kupovnu. Sad je stavljam oko 300 g na 40 kg mesa i imam kobase baš kakve želim. Ljutu koristim kupovnu tucanu, a dodajem je dok ne osjetim dovoljnu ljutinu. Važem jedino sol i to 2,5 %. možda je, zbog zdravlja, ne zbog okusa, malo previše, ali ako je manje promijene okus kad se čuvaju do slijedeće jeseni.
 
Od kad sam kupio vakumirku, vakumiram i spremam u zamrzivač ono što planiram dulje čuvati, a sve što planiram potrošiti kroz 3-4 mjeseca spremam u zamrzivač u običnim kuhinjskim vrećicama. Možda bi morao probati s manje soli barem manju količinu pa vidjeti razliku. Također nikad nisam probao vakumirano dulje čuvati u hladnjaku jer nema mjesta. U podrumu (samo je djelomično u zemlji) ljeti temperatura dosegne do 20°, a ako je vani dulje vrijeme iznad 33°, onda se popne i do 25°. Pogotovo ako noćne temperature ne padaju ispod 20°.

Svaki komentar i prijedlog smatram dobrodošlim. :)
 

Od mene ove godine skromno.. Ostalo kobasica i slanine od lane, tako da sam osušio samo tri šunke u buđole i dve pečenice... I mislim da svinje neću toviti neko vreme, dok deca ne porastu i ne počnu da jedu svinjariju.. Ovo do sad je propast, ja tovim, koljem, sušim I onda delim familiji...
 
Ekstra je kad ideš na krsnu slavu, svečare, na jug preko Save, na Svetog Nikolu (zimskog), 19. Decembra, recimo, i nosiš litru domaće šljivovice i SREMAČKU KOBASICU k'o poklon !!!! 😂😂😂
Veruj mi na reč da je doživljaj neprocenjiv !!! 😂😂😂
Baš sam mufljuz !!!! 😁😁😁
 
Nazad
Vrh