Recepti kulena, kobasice, švargle...

Jel pravio neko kobasicu od govedine? Za nekoliko dana (31.12.) treba da utamanimo jednu mladu kravu, telila se jednom i ostala jalova pa smo je dobro utovili i pripremili za zimnicu. Poprilično je velika (oko 650kg). Dio mesa će da se suši, dio ide u kobasicu, dio kostiju se suši, ostatak u zamrzivač. Kako bi preporučili da uradim kobasicu, dakle ide samo govedina ako je neko radio? Nikada to nisam pravio pa bi mi savjeti dobro došli, takođe i oko sušenja mesa, ni to nikad nisa radio.
 
Željko kakve su ove debele kese u kojima je pretpostavljam fil za kulen?Zanimljivo mi deluju pa ako može neka reč o njima.
 
Vestacka slepa creva za kulen ili kolagenske kate. Oko 800g stane u vece po komaduu ove dve male desno oko 300g po komadu. Nisu imali malih prirodnih kata pa sam uzeo ove da probam da vidim kakvo ce biti.65 din komad.
 
Ima. Svi kazu da ima jer je drugacije zrenje i veca je masa u katama nego u sekama. I samo crevo je drugacije strukture jebiga
 
Ja sam probao u prirodnim katama i ne sviđa mi se jer dobije neki šmek od creva.Prali smo ih, držali u marinadi sa sodom bikarbonom, crnim lukom nasoljavao posle punjenja i jok, nije to ono što sam jeo kod nekih.Jednostavno ne znam da ga napravim takvog i kraj.Ovaj u kolagenom crevu mi ide od ruke.
 
Ja sam pravio pre 2 god bila velika slepa creva oko3kg stajalo u njih i polu sirov je bio dobar dva komada sam ostavio da se osuse fest i uvatila se korica a unutra druga boja. Bacio. Okej su mi kate ali male samo. Sipam sirce so vino luk i ne smrde uopste
 
Znaci bilje da se ne upustam pa posle da bacam. Dobar je i ovako, sta dobar?! Naj bolji!!! :haha: :ppozdrav:
Uhvati sam ruku, al trecina posla ide dobavljacu paprike.
 
Poslednja izmena:
Evo sta mi se desilo pa da napisem kako bi skrenuo paznju da neko ne predje kao I ja.

Obicno creva za kobasice uzimamo u Alimenti na Futoskom putu u Novom Sadu.
Tako je bilo I ovig puta. Kad creva jako siroko precnik 40 mm a mozda I vise. Jako debela creva. Pogledam bolje etiketu, ono creva uvoz iz Nemacke.
Zena isla da vidi sta je I saznamo da ustvari da ne mozemi da kupimo creva da odprilike znamo fi.

Otisli smo u Temerinsku I uzeli bas creva prave velicine za kobasice prodavnica Meat and Tread.
Rekao sam zeni da ubuduce samo tu pazari takve stvari.
Papriku kupujem od Slovaka.
 
Kolege imam problem ove godine sa kulenom. Pocele su se pojavljivati zelene tackice plesni na crevu, obrisao sam plesan sa rastvorom vode i sirceta ali ovo je ostalo ispod creva. Ima li nekog leka za to? Nema puno za sad i nije na svim kulenovima, ali ne bi da se rasiri.

Poslato sa LDN-L21 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh