Recepti kulena, kobasice, švargle...

Što se tiče dimljenja,sve zavisi od vremena.Npr.nekad treba 3 dima,a nekad 5 tako da nikad ne bude,toliko dimova i amin,kao što je u industriji.Najvažnine je da je meso lepo ''obojeno'' i nema greške.
 
Ja sam danas skinuo kobasicu posle 5 dimova,iznenadio sam se kad sam naisao na neke komade koji izgledaju kao da nisu dimnjeni. I dalje mekano crevo kao da su tek napravljene. Nisu se dodirivale,pusnica je 2×3m.
Poludeo sam kad sam video, i morao sam da ostavim te kobasice da ih jos malo nadimim
 
Sto da ne dimi zajedno?Pa ja okacim i kobaje i kulen i cajnu,skidam prvo najtanje do najdeblje,u medjuvremenu kcim i ostalo sto stoji kratko u soli.
Sto da dimim polupraznu pusnicu.
Mekano je vreme,fali vetric i zima.
 
Koliko sam ga ja razumeo kobasice radi na vecoj temperaturi da su odmah posle dimljenja jestive, dok kulen ne trpi vecu temp. prilikom dimljenja.
 
Tako suše meso u nekim krajevima.Nahajcaju vatru , to se lepo ispeče i nadimi za par dana i odmah se jede.Nema da se dimi na hladnom dimu i kači na promaju već ovako i kad se potroši tepa se drugi tovljenik i u krug.
 
Kod nas mesari, a neko i kod kuce pravi tu kao polutrajnu kobasicu. Dimi je na nekoj visoj temperaturi i u odredjenom momentu je preseku hladnom vodom. Cim se ohladi i stegne moze da se jede.
 
Ali ih ne dimis zajedno?
Ne, imam dve pusnice pa kombinujem. Ovde gde su kobaje tu se lozi ispod i tu vecunu stvari odradim, slaninu, sunke, prsute. Druga pusnica je sa tunelom gde mozes raditi sta hoces sa vatrom i u pusnici ne prelazi 16-17c tu kulen dobija dusu na tenane. Palim kad stignem otvaram zatvarma klapne i to traje nema zurbe. Sad je unutra oko 130kg mesa kada bi trebao da vadim pa da susim drugo pa da vracam nazad izkilavio bi se samo tako.
 
Floyd ovo sa kačkavaljem je zanimljivo, kako ste ga usitnili?

Iseckali smo ga na sitne kockice...


Kulen ne sme da se zapeče jer ostane živ unutra i ne može da odradi fermentaciju.

Meni se to desilo prošle godine, bacio sam više od 10 kila kulena... Mi se nismo zglavno organizovali zbog posla i odnesem čoveku iz sela da mi nadimi i on zajebe, zapeče ga svog, odma se videlo čim ga je vratio da od toga nema ništa...
 
Nije kulen komplikovan za pravljenje ali treba da se povede računa oko par sitnica i nema problema.
Mnogi su odustali od pravljenja jer ga ne udese pa bude mastan, šupalj, neukusan, zeznut sa lošom paprikom i dimljenjem.
 
Nazad
Vrh