Recepti kulena, kobasice, švargle...

Месо је много лакше замастити него одмастити будите опрезни...кад су ти Срндаћи у питању😉
 
Zamasti ih poprilično.Ja sam ga ubacivao redovno a ove godine ne jer budu lepše kobasice kada nemaju previše masnoće, naravno to je moj zaključak i moj ukus.
 
Nepoznat naziv kod nas Bosanaca.Pretpostavio sam al da upitam kod nas zovu obrazine.Neko ih suši ,neko topi, ja dio stavim u kranjsku drugi dio topim.Švargle ne pravim slabo se pojede najviše ja i kerovi.
 
Nepoznat naziv kod nas Bosanaca.Pretpostavio sam al da upitam kod nas zovu obrazine.Neko ih suši ,neko topi, ja dio stavim u kranjsku drugi dio topim.Švargle ne pravim slabo se pojede najviše ja i kerovi.
Obrazine su kod nas nešto sasvim drugo, tj nalaze se na glavi. Gronik je inače srpska reč i nalazi se u rečniku...Samo da ne ispadne svađa opet kao sa onom getribom i nabom...
 
Kum i ja smo ove godine glave otkostili i sa gronicima sve u kranjske samleli. Na 30 kg mase od glava i gronika ubacili 3kg čistog mesa da ubije malo masnoću, ubacili začin za kranjsku, malo crvene paprike zbog boje, oko 30 grama ljute (Kiš -Bezdan) i 3kg kačkavalja na tih 33kg mase. Posle u sušaru na jedan dim, dan na luftiranje i zamrzivač. Kobasica nikad bolja za pečenje....
 
Uzeh danas u Idei 20-ak kila sirove slanine

( neka akcija 360 din\kg ) planiram da posaljem na obliznju planinu na susenje ( tast i tasta su ionako gore pa da ne sede dokoni )

Vrhunski suse meso ali nikada nisu mogli da ubodu koliko da usole pa sa tim u vezi i pitanje :

Svojevremeno sam ovde negde procitao kako se pravi presolac ( u vodu se mesajuci dodaje so sve dok njegova gustina

ne bude tolika da sveze jaje ispliva ) pa me zanima koliko u takvom rastvoru treba da lezi slanina , i da li se pere posle vadjenja ?

p.s znam da je problematican kvalitet ovako kupljenog mesa ali bilo je ili to ili nista ( ovi matori zbog godina vise ne mogu da

drze svinje a i nesto su se uskopistili i tvrde da se ne isplati . . . . . )
 
Uzeh danas u Idei 20-ak kila sirove slanine

( neka akcija 360 din\kg ) planiram da posaljem na obliznju planinu na susenje ( tast i tasta su ionako gore pa da ne sede dokoni )

Vrhunski suse meso ali nikada nisu mogli da ubodu koliko da usole pa sa tim u vezi i pitanje :

Svojevremeno sam ovde negde procitao kako se pravi presolac ( u vodu se mesajuci dodaje so sve dok njegova gustina

ne bude tolika da sveze jaje ispliva ) pa me zanima koliko u takvom rastvoru treba da lezi slanina , i da li se pere posle vadjenja ?

p.s znam da je problematican kvalitet ovako kupljenog mesa ali bilo je ili to ili nista ( ovi matori zbog godina vise ne mogu da

drze svinje a i nesto su se uskopistili i tvrde da se ne isplati . . . . . )

I ja sam čuo i citao za mokro solenje (presolac) ali radim tradicionalno: na 1kg soli izmesam šaku šećera. Sa tim posolim meso/slaninu/koske i ostavim u lodnu. Svakih 5-7 dana pretumbam (ono sto je gore ide dole i obrnuto) sa prosipanjem vode koju je meso otpustilo i blagim dosoljavanjem. Koske i slaninu držim 2 nedelje a meso 3. Šunka 6 nedelja. Poslednji dan pred kacenje dobro operem na česmi, nalijem cistu vodu i ostavim da izvuče visak soli. Posle kačenja ide kapanje 24h i onda prvi dim.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meso saljem sutra na planinu , nemam vremena za ovaj vas ( suvi ) postupak , hteo sam da ga bucnem u ovakav presolac

odlezi koliko treba pa neka ga kace . Ako se oslonim na njih sigurno ce da presole .
 
Nemaš pitrebe da praviš salamuru,soli na suvo.
Slaninu utrljaj solju i ubaci u neku posudu.Okreći ih svaki 3. dan. i drži ih tako 3 nedelje.Kad ih izvadiš,ubaci ih u posudu sa hladnom vodom i ostavi 12 sati.Kad se ocede,na dim,ne možeš zajebati.
 
Nazad
Vrh