Recepti kulena, kobasice, švargle...

Gde to ima da se kupi i pošto?

Послато са TA-1032 помоћу Тапатока
 
Da li je ko zna koja je stranica onog recepta za cajnu kobasicu .Lane sam pravio ali sad ne znam koja je stranica a recept odlican!
 
Da li je ko zna koja je stranica onog recepta za cajnu kobasicu .Lane sam pravio ali sad ne znam koja je stranica a recept odlican!

Ja cajnu začinjavam kao sremsku samo sto umesto paprike stavim isto toliko belog vina i to je sve. Punio sam u kolagen fi37 a ove godine cu u prirodno 32-34 (kao sremsku)....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ma ona od Nikole Ilić je odlicna ja je pravio prošle godine.Nasao sam stranicu36.A sad vidim da ne pise koliko ide muskatnog orascica jer pise jedan a ja kupio u refuzi pa ce biti otprilike.
 


Jel neko stavljao ovo u kulen? Hocu da probam ove godine ne treba mi ofarbano meso treba mi samo ukus ljutine i aroma.

Da li da kupim creva kolagen fi 65 ili fi 60?

Da li meso samleti na 10ku ili 12ku recimo 80% a 20% na 6 ili 8mm ? Prosle godine sam sve na 10ku i malo se raspadalo kad rezem na mesoreznici. Pakovo sam u govedja creva ravna i ne svidja mi se jako sporo suse.
 
Ne znam u kom procentu je dozirati, da ne preteraš i upropastiš meso.Malo je to nezahvalno jer recimo sa onom ekstra ljutom nemaš greške po pitanju ljutine, određeni procenat daje ljutinu i samo je potrebno dodavati i oduzimati gramažu.
Meni je kulen ove sezone ispao fenomenalan a mlelo se na rešetke 6 i 8 mm u srazmeri 50/50%
Punim uvek u kolagena creva fi65 jer bude taman kako treba kada se osuši i fermentiše, neće da se spičokanji da izvineš na izrazu.Bitno je da se napuni kako treba i nema greške.
 


Jel neko stavljao ovo u kulen? Hocu da probam ove godine ne treba mi ofarbano meso treba mi samo ukus ljutine i aroma.

Da li da kupim creva kolagen fi 65 ili fi 60?

Da li meso samleti na 10ku ili 12ku recimo 80% a 20% na 6 ili 8mm ? Prosle godine sam sve na 10ku i malo se raspadalo kad rezem na mesoreznici. Pakovo sam u govedja creva ravna i ne svidja mi se jako sporo suse.
Ja koristim domacu papriku od jednog coveka iz Sida.... odlicna je, godinama nabavljam.

Kulen pakujem u kolagen fi 55 i zadovoljan sam. Meljem na 8mm (to je najveca koju imam) a trazim vecu. Raspada se jer nisi lepo nabio, mora crevo da "puca" od nadeva..... tek tada je dobro.... i lepo da se zamesi smesa pre punjenja obavezno....

Najbolje je seckano na kockice stranice 1cm.... inace stavljam cisto meso u kulen bez masnoce potpuno..... i odlicno je.....
 
U kulen i ide cisto meso,od buta samo,bez masnoce...Probaj u fi65 da punis,dosta je lepsi ukus zbog kolicine mesa.
Jedan muskantni orascic je dosta za cajnu,kad se izrenda,ako kupujes u refuzi,ono od 10gr u kesici onda toliko slobodno,slabiji je dosta od ovog sto se renda.
 
Kulen se ne seče na mesoreznicu,nego oštrim nožOm pod uglom 46-48 stepeni. :osmeh: ;)
Ranije sam stavljao leđnu masnoću,1 šaku malih kockica na 10 kg. sad to ne radim,jer me mrzi.
Za kulen koristim 10 rešetku,za kobaju 8.
 
U mene masina ide ovak,sajba ona tkz bubreg pa noz pa sajba 12 pa noz pa sajba 10,nista budzeno takva je fabricki iz Njemacku.

P.S...Masnoca u kulenu hoce da pozuti,posto dugo stoji,pa onda hoce da ima smek na uzeglo,a i svinjetina je sama po sebi masna tako daaa...Ja ni u divljacki nestavljam masnocu,ide samo ono sto ostane.
 
88bTf03.jpg


Lanjski kulen ... preteklo još malo 8-)
60% svinja, 40% jelen :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh