Recepti kulena, kobasice, švargle...

Rabadzija slazem se da je stvar ukusa,da se razumemo nismo mi bacili te kobasice ali nam vise prija sa domacim:ppozdrav:
 
kolko paprike turis?danas sam vec ispitivao matica sad jos da od tebe cujem pa sutra turam slike :osmeh:
0.5% slatke paprike,0.25% ljute paprike.Koristim samo papriku od Kiša iz Bezdana.
1.8-2% soli,0.3% crnog bibera,0.3 % belog luka. 1-2 jelovne kašike šećera na 10 kg. mase.
Sve začine kad izmeriš sipaš u jednu posudu,dodaš mlake vode i dobro izmešaš.Tek onda stavlješ začine na meso i mešaš.
Ako budeš radio po Matićevom receptu imaćeš kobasice crne k'o okiten crevo.:osmeh:
 
BDiwDN8.jpg

205 komada...6 dana dimljenja (svaki drugi dan) i sada okaceno na tavan na promaju...
pRIb2bB.jpg


Sent from mTalk
 
Znači za svaki dan u godini po jedna osim posnih dana...pametno.
dolazi danak toplih dana kod komšije pale šunke za sobodu pune crva
 
Znači za svaki dan u godini po jedna osim posnih dana...pametno.
dolazi danak toplih dana kod komšije pale šunke za sobodu pune crva
Reci cu ti moje misljenje i iskustvo po tom pitanju.
Muva ide na smrad truljenja, a to je direktna posledica slabe usoljenosti sunke. Slabo soljenje i odmah pored kosti se usmrdi i onda se nemozes odbraniti od muva...kroz zid prolaze.
Ja moje drzim i leti u pusnici,sunce pichi direktno ima 50 stepeni i nista joj ne fali......samo ako je dovoljno osoljena !!!
 
Reci cu ti moje misljenje i iskustvo po tom pitanju.
Muva ide na smrad truljenja, a to je direktna posledica slabe usoljenosti sunke. Slabo soljenje i odmah pored kosti se usmrdi i onda se nemozes odbraniti od muva...kroz zid prolaze.
Ja moje drzim i leti u pusnici,sunce pichi direktno ima 50 stepeni i nista joj ne fali......samo ako je dovoljno osoljena !!!

Koliko je to soli po kg mesa da bude dobro usoljena
 
Non stop sa prsta debelo preko cele povrsine. Cim se otopi ili upije ponovo isto i tako sest nedelja.
 
Samo je pitanje koliko je stetno jesti tako slano (da nekazem preslano)[/QUOTE

Zato sluzi odsoljavanje,visak soli izadje najvise sa spoljne strane,jel je tamo i najslanije, a unuta ostaje kako treba. Ja drzim u hladnoj vodi jednu noc, ili vise, zavisi od velicine sunke. Posle par dana,kada se dobro ocedi na promaji ide na hladan dim.Na ovaj nacin je jestivo zbog soli, a ne kvari se unutra oko kosti, i zato nema ni crvi
 
Zato sluzi odsoljavanje,visak soli izadje najvise sa spoljne strane,jel je tamo i najslanije, a unuta ostaje kako treba. Ja drzim u hladnoj vodi jednu noc, ili vise, zavisi od velicine sunke. Posle par dana,kada se dobro ocedi na promaji ide na hladan dim.Na ovaj nacin je jestivo zbog soli, a ne kvari se unutra oko kosti, i zato nema ni crvi
Svaka ti ka u Njegosa.....:bravo:
Isto tako radim s tim da ja vlazno soljenje primenjujem i posle odsoljavanja a pre dimljenje i presovanje cca 7 dana zavisno od debljine/velicine sunke i onda dimljenje
Kupujem u madjarskoj gotovu smesu zacina kojoj se dodaje 1 kg soli i sve na 10 kg mesa...e sad procenu tezine mesa uvek radim na manje ipak da rastvor bude slaniji svakako se odsoljava,a najbitnije je da bude i unutar oko kosti slano tu prvo krece kvarenje
Ko ima visok pritisak nek tanje sece sunku....:haha:
 
Nek jede sa belim lukom.:osmeh:

Samo dobro utrljati so na šunki oko zgloba gde ulazi u karličnu kost i gde je odsečen papak na zglobu butkice i kuka gde prolazi, kad se to dobro utrlja i osoli da so izgrize tu hrskavicu ili šta već obmotava kost onda nema brige.
 
Nazad
Vrh