Recepti kulena, kobasice, švargle...

Prepekli smo ga srušio sam staru pušnicu od gadgod gde se ložilo sa strane a pušnica je išla gore u kupu to je bila prava stvar,treba da pravim novu ali ću raditi po toj staroj,sad sušenje gde stignem jbg...Kiliko dana tj sati sušite kulen?
 
Ako se dimi hladnim dimom ne može da se prepeče, ali ne sme biti plamena. Kada ložiš nepraviš malo žara pa na taj žar stavi 1-2 komada suvog drveta, po mogućstvu bukva a može i šljiva , trešnja... Dimi se 5- 10 dimova u zavisnosti od proizvoda ali nemoj dimiti svaki dan. Posle dimljenja ostaviti na blagu promaju da meso sazri. Po mom iskustvu suvo je kad izgubi oko 40% težine. Pogledaj ovaj snimak, na 5:20 se vidi kako bi trebalo da izgeda loženje .
https://www.youtube.com/watch?v=t4448SX44UQ
 
Vec sam postavljao ove slike
Garantovano temperatura u zoni mesa nece preci 20 stepeni
Razdaljina od lozista do mesa je cca 1,2-1,5m

5b8wpk.jpg


179t29.jpg
 
Ni vreme nije isto,pa sto bi i proizvod bio isti...Ja dimim jedan dan,ali skoro ceo dan,pa odmaram dva pa opet,kobasice 3,cajna 4,kulen 5,slanina 7,sunka oko 10....

Danas probao kulen f50 dobar.lepo fafri ali nije zreo tako da stoji jos,cajna probana i mogla bi da se vakumira,kobasice jos malo pa komplet idu...

- - - - - - - - - -

2hqrp95.jpg

2qdyfqq.jpg


Ovisnik o holesterolu:haha:
 
Jedno pitanje, ovdje kazu da ta plasticna crijeva za kulen (kulen seka) ne valjaju, ne susi se kako treba, ja za koga znam koriste se svinjska debela crijeva ili govedja kalibra 60-70mm , u cijeni dodje na isto , ali vecina poceli koristiti govedja crijeva, cistije.
 
Jedno pitanje, ovdje kazu da ta plasticna crijeva za kulen (kulen seka) ne valjaju, ne susi se kako treba, ja za koga znam koriste se svinjska debela crijeva ili govedja kalibra 60-70mm , u cijeni dodje na isto , ali vecina poceli koristiti govedja crijeva, cistije.
U plastiku ide svargla i dzigernjaca a kulen ide u Kolagena koja jesu vestacka al se prave od prirodnih materijala, za ovu namenu od junecih tkiva, zato se i zovo kolagena. A sto se tice susenja, jesu bolja prirodna jer pri gubljenju vlage iz mesa bolje prate masu i omot se ne nabora kao kod kolagenih koja nemaju tu moc skupljanja nego ostanu smezurana.
 
U kulin katu ide pravi originalni i jedini kulin a u debelo ide kulin seka i to je nešto najbliže kulinu sve ostalo je nešto drugo...
 
Nije strasno samo duplo.

Vakum k
esa za kulen i kobasice
[FONT=&quot]Dimenzije: [/FONT]12cm x 55cm
[FONT=&quot]Pakovanje: 50 komada[/FONT]
[FONT=&quot]Cena za pakovanje: [/FONT]890,00 dinara.

Prodavnica Clair Novi Sad ista cena,a 12×30 50 komada 480.

- - - - - - - - - -

Jel treba i slanina na promaju?imamo i plecke ucelo susene,dal i njih da okacim na promaju ili je dosts da zriju na hladnom?
 
Prezivljava se na lebu i vodi a kod vas ce se ziveti bogovski:ppozdrav:

Nije baš direktno vezano uz temu ali možda je zanimljivo.

Pred tridesetak godina sam bio prisutan kad su bakicu staru 90 godina pitali čemu zahvaljuje svoju duboku starost.
Sinko dragi, da sam u životu bila toliko puta sita, koliko puta sam bila gladna, već me davno ne bi bilo, odgovorila je.

- - - - - - - - - -

Prezivljava se na lebu i vodi a kod vas ce se ziveti bogovski:ppozdrav:

Nije baš direktno vezano uz temu ali možda je zanimljivo.

Pred tridesetak godina sam bio prisutan kad su bakicu staru 90 godina pitali čemu zahvaljuje svoju duboku starost.
Sinko dragi, da sam u životu bila toliko puta sita, koliko puta sam bila gladna, već me davno ne bi bilo, odgovorila je.
 
Nazad
Vrh